Лимонник китайський, властивості, застосування, лікування
01.07.2014, 21:36
Російська назва рослини обумовлена сильним лимонним запахом листя і стебел. У Китаї, де лимонник застосовують не менше 15 століть, його називають «увейцзи» – ягодою п’яти смаків, оскільки вважається, що оболонка плодів солодка, м’якоть дуже кисла, насіння терпкі і пекучі, а приготоване ліки стає, солонуватим.
Лимонник китайський – дерев’яниста ліана з кучерявими гілками довжиною до 10 м і з зморшкуватою темно-коричневою корою. Листя еліптичні або овальні, квітки біло-рожеві, запашні, зібрані в щільне кистевидное суцвіття. Плід-куляста кістянка червоного кольору. Стебла, коріння і плоди при розтиранні пахнуть лимоном.
Поширення: лимонник поширений на Далекому Сході Росії, у Східному Китаї, Японії та Кореї. Росте в змішаних лісах, на узліссях і вирубках, по берегах річок.
Збір і заготівля: плоди заготовляють у вересні у фазі повної зрілості. У лікувальних цілях їх можна використовувати свіжими і сухими. Для сушіння плоди підв’ялюють, а потім сушать на сонці або в сушарках при температурі 40 ° С. Віджимаючи з плодів сік, промивають жом, звільняють насіння і сушать їх.
Вирощування: можна виростити тільки в досить м’якому кліматі. Дорослі рослини витримують мороз до-17С, але при цьому молодий підріст може померзнути. Віддає перевагу пухкому, добре дренованомую, але утримуючому вологу родючому грунту в легкій півтіні. Необхідна опора, навколо якої рослина буде обвиватися. Легко розмножувати навесні або на початку літа зеленими живцями довжиною 5 см.
Лимонник китайський у народному лікуванні
Застосування: лимонник здавна застосовувався в народній медицині народів, що населяють Східну Азію, як зміцнювальний і стимулюючий засіб. Також він використовується і в офіційній медицині. Фармацевтична промисловість випускає настоянку, порошки і таблетки лимонника. Препарати лимонника застосовують як стимулюючий і тонізуючий засіб при фізичній і розумовій перевтомі, вони ефективні при астенічних і депресивних синдромах. Настоянка лимонника підвищує адаптивні властивості організму, її використовують для профілактики грипу у дорослих і дітей.
Порошок насіння лимонника використовують при гастритах, спричинених підвищеною кислотністю шлункового соку. При гастритах, викликаних зниженою кислотністю шлункового соку рекомендують пити сік ягід.
Рецепти:
- приготування відвару плодів: 1 ст. л. сухих плодів стовкти, залити 1 склянкою киплячої води і тримати на водяній бані 15 хв. Приймати 2 рази на день по 1 ст. л. 2 рази на день не менше, ніж через 4 години після їжі.
- приготування настою листя: 1 ст. л. сухого або свіжого листя заварити 1 л окропу, настояти 1 год, процідити. Пити як чай, при бажанні можна додати цукор за смаком.
- приготування настоянки плодів: подрібнені ягоди помістити в посуд з темного скла, залити 95 °-ним спиртом у співвідношенні 1:5, щільно закрити і настоювати 14 днів в темному місці, періодично збовтуючи. Потім процідити через 2-3 шари марлі і через кілька днів повторити цю процедуру. Готова настоянка має бути прозорою. Приймати натщесерце по 35-40 крапель 2-З рази на день протягом 3 тижнів.
Протипоказання:
препарати лимонника китайського протипоказані при нервовому збудженні, підвищеному кров’яному тиску, безсонні і серцевих захворюваннях. Як сильно діючі засоби їх приймають суворо за призначенням лікаря. Не рекомендується приймати ввечері, перед сном.
Ця рослина - чудовий стимулятор статевої сили чоловiкiв i засiб проти... облисiння
Лимонник до нас завезли з Китаю та Далекого Сходу. Нинi багато садiвникiв вирощують його на присадибних дiлянках. Ця деревоподiбна лiана з красивими гронами червоних ягiд - дуже цiнна лiкарська рослина з приємним та специфiчним смаком.
Лимонник вiдомий ще у давнiй китайськiй медицинi як плiд з п'ятьма смаками. Оболонка лимонника солодка, м'якость - кисла, а насiння - гiрке й терпке. Усе в ньому корисне, вiд листя до насiння!
Властивостi лимонника науковцi добре вивчили. Препарати з нього широко застосовують у науковiй медицинi. Лимонник належить до рослин-стимуляторiв центральної нервової системи. Препарати з нього пiдвищують розумову та фiзичну працездатнiсть, опiрнiсть органiзму, регулюють кровообiг, посилюють гостроту зору, активiзують органи травлення, покращують обмiн речовин, посилюють потенцiю, знижують рiвень цукру, стимулюють регенеративнi процеси та iмунобiологiчнi реакцiї, тонiзують роботу матки.
Його рекомендують при фiзичнiй та розумовiй перевтомi, пiдвищенiй сонливостi, гiпотонiї, астенiчному та депресивному станах, загальному виснаженнi через хронiчнi та iнфекцiйнi хвороби, iнтоксикацiї i трофiчних виразках. У гiнекологiї препарати з лимонника призначають на раннiх стадiях токсикозу, гiпотензiї, астенiї пiсля патологiчних пологiв, операцiй, а також у час клiмаксу за умови нормального артерiального тиску.
Лимонник широко застосовують у народнiй медицинi. З нього готують настоянки, чавлять сiк та сушать. Вживати препарати лимонника рекомендують натщесерце або через 4 години пiсля їди. Дiяти вони починають за 30 - 40 хвилин i до 4 - 6 годин. Курс лiкування - 20 - 25 днiв.
* Зiбранi ягоди помити, вичавити сiк через марлю. Розлити у чистi сухi банки, стерилiзувати 10 - 15 хвилин, закрутити. Вживати для пiдвищення життєвого тонусу й працездатностi, а також при зниженiй кислотностi шлунка. Додавати по чайнiй ложцi у чай.
* Висушенi ягоди попередньо подрiбнити i настоювати на спиртi (95%) у спiввiдношеннi 1:5 в темному мiсцi впродовж двох тижнiв. Вживати по 20 - 30 крапель 2 - 3 рази на день за 30 хвилин до їди або за 4 години пiсля їди.
* Насiння лимонника настоювати на спирту (70%) у спiввiдношеннi 1:3 впродовж трьох тижнiв. Вживати по 20 - 30 крапель 2 - 3 рази на день за 30 хвилин до їди.
* Насiння лимонника змолоти у кавомолцi, вживати по 0,5 - 1,0 г порошку 2 - 3 рази на день за 20 - 30 хвилин до їди або за 4 години пiсля їди.
* 1 ст. л. сухих ягiд залити склянкою окропу, варити 10 хвилин на малому вогнi пiд кришкою, настояти, процiдити. Можна пити з цукром або медом.
* У домашнiх умовах з лимонника можна також зробити таблетки. Такi препарати широко використовують у схiднiй медицинi. Отже, 42,5 г порошку з висушених ягiд лимонника вимiшати з 27 г цукру i 30,5 г меду. Приготувати 100 однакових таблеток. Заживати щодня по 5 - 6 штук.
* 1 ст. л. свiжих або висушених ягiд лимонника залити склянкою окропу, настоювати двi години, процiдити. Вживати по 2 ст. л. натщесерце чотири рази на день.
* Також готують чай iз листя та гiлочок лимонника. Сировину можна вживати як свiжу, так i суху з розрахунку 1 ч. л. подрiбненої сировини на склянку окропу. Чай не варто готувати в термосi, бо втрачається смак та аромат напою.
* Лимонник широко застосовують i в косметологiї. Це чудовий засiб проти облисiння та випадiння волосся. У шкiру голови втирають слиз iз кори лимонника. Водно-спиртовий настiй iз плодiв тонiзує, дезiнфiкує та освiжає жирну шкiру. Також сiк iз ягiд можна додавати до кремiв або лосьйонiв для покращення стану проблемної та прив'ялої шкiри.
* Лимоник допоможе i при карiєсi. Для цього використовують кору i тонкi гiлочки рослини. 1 ст. л. подрiбненої сировини залити 1/2 л окропу i пити як чай. * Сiк лимонника можна додавати до мазей, якi застосовують при лiкуваннi гнiйних ран та мокрих екзем.
* Лимонник додають до бальзамiв, вин, варення та сиропiв, а також до охолоджувальних напоїв, морозива та киселiв, бо вiн має здатнiсть втамовувати спрагу. У домашнiх умовах ягоди можна засипати цукром або приготувати компот i потiм додавати до чаю. Скажiмо, ягоди очистити вiд плодонiжок, засипати цукром iз розрахунку 1:2. Такi ягоди можуть зберiгатися довше нiж рiк. А компот роблять так: пiвлiтровi баночки заповнити ягодами лимонника на 2/3 об'єму, залити киплячим сиропом, який зварити з води та цукру з розрахунку 1:1, а потiм простерилiзувати 5 - 10 хвилин i закрутити.
! Протипоказано вживати лимонник при безсоннi, гiпертонiї, нервовому збудженнi та хворобах серцево-судинної системи. При передозуваннi можливе перезбудження нервової та серцево-судинної систем.