- У емальовану каструлю покласти 1 кг подрібненої цибулі, залити її 1,25 л холодної води, щільно закрити каструлю кришкою, довести на сильному вогні до кипіння і варити 1 годину на слабкому вогні. Потім всипати 1 склянку цукрового піску, перемішати і варити ще 1 годину, після чого додати 1 склянку меду, добре перемішати і знову варити 30 хвилин. Потім в каструлю всипати збір: по 1 столовій ложці трави материнки, звіробою, чабрецю, квіток ромашки аптечної, липи і по 1 десертній ложці листків м'яти перцевої, квіток лаванди і коріння дивосила; знову варити весь вміст 30 хвилин. (Якщо не удасться знайти якусь з названих трав, можна приготувати відвар і без неї: лікувальний ефект все одно буде достатньо високим.) Каструлю зняти з вогню, дати відстоятися при кімнатній температурі 45 хвилин, після чого відвар акуратно, не струшуючи, процідити через багатошарову марлю. Залишок також віджати через марлю, а потім додатково процідити через багатошарову марлю. Відвар зберігати в холодильнику в пляшках з темного скла не більше 7 днів. Приймати в теплому вигляді 4—6 раз на день за 30 хвилин до їди. Доза для дітей до 1 року — 1 чайна ложка на прийом в соках; до 5 років — 1 десертна ложка в чистому вигляді; до 10 років — 1 столова ложка; до 16 років — 2 столових ложки. Дорослим пити по 0,5 склянки на прийом. Одужання настає через 1—3 дні, при сильній простуді — через 5 днів.
- Подрібнити до кашкоподібного стану 100 г цибулі і залити 40 мл столового оцту, настоювати протягом півгодини в щільно закритому посуді, після чого процідити і змішати з 4 столовими ложками меду. Приймати цю суміш 1 чайній ложці щопівгодини в період загострення захворювання, а потім 3 рази в день перед їдою.
- Щоденно до настання помітного покращання вживати печену цибулю. На відміну від свіжої цибулі, печену можна їсти практично без обмежень.
- Перед сном рекомендується натерти підошви ніг свіжо розрізаною цибулиною, після чого на ноги надіти шерстяні шкарпетки і добре загорнутися.
- При перших ознаках простуди: злегка підігріти 0,5 л сирого молока, розбити і влити в нього свіже куряче яйце і додати по 1 чайній ложці меду і вершкового масла. Ретельно все розмішати і випити на ніч. До ранку нездужання і нежить минуть.
- Змішати 0,5 склянки вина з чорної смородини і 0,5 склянки гарячої води і випити залпом. Якщо з'явився піт і температура трохи спала, через 1 годину прийняти цю дозу ще раз. Білизну при цьому слід замінювати частіше. Вранці з'їсти легку їжу, випити 0,5 склянки цього ж вина вже без води і лягти спати.
- Пити свіжий сік з голубики або відвар з сушених ягід голубики. Голубика виявляє також загально зміцнюючу дію на організм.
- Просочити шерстяну матерію оцтом, рослинною олією і камфорою і прикласти її до грудей на ніч, на шию ззаду покласти компрес з тертого хрону, наповнити довгі шерстяні панчохи або шкарпетки гарячим тертим хріном і надягнути їх на хворого.
- Насипати в панчохи або шкарпетки порошок гірчиці і ходити так декілька днів.
- Робити інгаляції над відвареною картоплею. У каструлю з водою покласти картопляну шкірку, варити і дихати над парою протягом 10 хвилин. Процедуру проводити щоденно 1—2 рази в добу до лікування.
- При високій температурі накласти на лоб компрес з картоплі — жар спаде протягом 1 години. Компрес готують таким чином: на крупній терці натерти 2 сирих картоплини з шкіркою, додати 1 столову ложку оцту, загорнути отриману масу в чисту ганчірочку або марлю.
- Добре промасувати груди і спину (до червоності) і втерти в груди і підлопаткову ділянку спини спиртну настойку паростків картоплі, накласти сухий ватяний компрес і тепло загорнутися. Зазвичай процедура проводиться на ніч або коли хворий зберігає постільний режим.
- Втирати ялицеву олію в комірну зону спини, груди, робити масаж з олією 4—5 разів протягом доби через 5—6 годин. Після кожної процедури обернути хворого компресним папером, накрити теплою ковдрою, дати потогінний настій із збору трав, надягнути теплі шкарпетки. Можна закрапати по 1 краплі олії в кожну ніздрю.
- Натерти на дрібній терці часник і змішати його з медом в співвідношенні 1:1. Перед сном приймати по 1 столовій ложці, запиваючи теплою водою.
- Змішати 1 чайну ложку меду і 2,5 чайної ложки соку червоного буряка. Закрапувати в кожну ніздрю по 5—6 крапель суміші 4—5 раз на день. Свіжий морквяний сік, змішаний з медом або рослинною олією в співвідношенні 2:3, пити по 0,5 склянки 4—6 раз на день.
- Залити 1 столову ложку листків і стебел малини 1 склянкою кип’ятку, гріти на малому вогні 5 хвилин, настоювати 1 годину і процідити. Приймати протягом дня і перед сном. Після прийому малини уникати протягів. Прекрасним, смачним засобом від простуди є і малинове варення.
- При сильній простуді і сильному кашлі залити 0,5 л горілки 1 столову ложку полину звичайною і настояти три доби. Пити по 1 столовій ложці 3 рази в день і перед сном.
- УВАГА! Дітям ця настоянка не рекомендується - очистити і вимити 1 велику цибулину, натерти і змішати з гусячим жиром. На ніч розтерти цим складом груди і обв'язати теплою хусткою. Вранці, перед сніданком, прийняти 1 столову ложку цієї суміші.
- Очистити зубчики часнику від шкірки, подрібнити їх так, щоб вийшла однорідна маса. Намазати ступні свинячим несолоним жиром або жирним кремом. Накласти подрібнений часник на ступні, зав'язати шерстяною тканиною (або надіти шерстяні шкарпетки) і залишити на ніч.
- Перед сном або вдень корисно проводити 15—20 хвилин парову інгаляцію часниково-медовою сумішшю. Після інгаляції дуже добре одягнутися, лягти в ліжко і прийняти 2— 3 столових ложки меду з чаєм з сухих ягід малини.
- Розтовкти 30 зубчиків часнику, покласти в каструлю і залити 10 л киплячої води. Каструлю закрити кришкою і поставити настоювати на 6—8 годин. Отриманий настій знову розігріти (не доводячи до кипіння), вилити у ванну або в тазок і долити простою гарячою водою до потрібного об'єму.
- Якщо ви хочете приймати часникову ванну повністю, то співвідношення часникового відвару і води має бути 1:6, якщо сидячи, то 1:3, якщо потрібно попарити тільки ноги або руки, то 1:7. Гарячі і теплі часникові ванни діють збудливо, тому будьте обережні і не перестарайтесь. Холодні ж ванни діють заспокійливо.
- Обернути торс рушником, натертим часником, і бути спокійним, відпочити або полежати так якийсь час в теплому приміщенні, а потім прийняти душ. Аналогічні обгортання можна робити і на зап'ястях, на гомілках ніг, можна навіть обгорнути шию при ангіні.
- У вузьку каструлю покласти розтерті в кашку 3 голівки часнику і цілий м’якуш череневого хліба, вирізаний точно по діаметру каструлі. Влити 2 л виноградного вина типу «Кагор», поставити каструлю на слабкий вогонь і упарити вино наполовину. Рідину акуратно процідити, а з гущавини, що залишилася, приготувати грудний витяжний пластир для розм'якшення мокроти в грудях при різних простудних захворюваннях. Пластир добре утеплити і тримати на грудях 1—2 години. Вино процідити і приймати в теплому вигляді по 2—3 столових ложки 3—4 рази в день до їди.
- При простудних захворюваннях корисно робити на ніч очисні клізми теплою часниковою водою. Кашку з 3—5 зубчиків часнику настояти в 1 л теплої води в щільно закритому посуді 3—4 години, процідити. Курс лікування — 5— 6 клізм.
- Головку часнику розтерти до пастоподібного стану, додати 5 столових ложок винного оцту, добре змішати і настоювати 8—10 годин в темному прохолодному місці в щільно закритому посуді. Підігріти на киплячій водяній бані 30 г гречаного меду, знявши з поверхні меду плівку, що утворюється, добре розмішати з часниково-оцтовою сумішшю. 2 чайні ложки суміші тримати в роті, поки суміш не стане рідкою, потім невеликими ковтками повільно випити. Приймати 3— 4 рази в день при простудних захворюваннях горла, обов'язково прополіскуючи рот теплим часниковим настоєм.
- У перші дні простудного захворювання випити 0,5 склянки теплої кип'яченої води з розчиненими в ній 5 краплями йоду, після чого повільно розжувати зубчик часнику.
- Змішати 1 склянку теплої молочної сироватки з кашкою з 1—2 зубчиків часнику і випити повільними ковтками вранці, перед сніданком, ще 1 склянку суміші випити увечері. Приймати протягом 2—3 тижнів при простудних захворюваннях, кашлі, болі в грудях.
- Змішати в співвідношенні 3:1 за об'ємом розтерті в кашку чорну редьку і часник, натерти цією сумішшю все тіло. Процедуру провести увечері перед сном і відразу ж після натирання лягти в ліжко і дуже добре загорнутися. Після цього випити заздалегідь приготовану суміш з 1 склянки води, 1 столової ложки меду і 1 чайної ложки розтертого в кашку часнику. Випити цю суміш теплою, не поспішаючи. Ця процедура викликає сильну потогінну дію.
- Змішати 3 частки свіжо приготованого морквяного соку, 3 частки рослинної олії і 1 частка часникового соку. Закрапувати отриману суміш по 3—5 крапель в кожну ніздрю 3—4 рази в день. До свіжо вичавленого морквяного соку і рослинної олії в співвідношенні 1:1 додати декілька крапель цибульного соку, змішати. Закрапувати в ніс кілька разів в день.
- Заварювати як чай квіти бузку і пити по 0,5 склянки 3 рази в день. Можна також використовувати настойку з квіток і бруньок бузку: залити 1 склянкою спирту або горілки 0,25 склянки квіток і бруньок і настоювати 2 тижні. Приймати по 20—30 крапель спиртної або по 50 крапель горілчаної настоянки 3 рази в день за 30 хвилин до їди.
- Змішати в рівних пропорціях траву пустинника і подрібнений в порошок корінь цикорію звичайного. Заварити 1 склянкою кип’ятку 1 чайну ложку суміші і настоювати 1 годину Пити по 0,5 склянки 3 рази в день за 30 хвилин до їди.
- Хороший жарознижуючий засіб: 1 столову ложку сухих подрібнених листків лопуха залити 1 склянкою кип’ятку, настоювати в закритому посуді на киплячій водяній бані 15 хвилин, охолодити при кімнатній температурі, процідити. Приймати по 1 столовій ложці теплого настою 4—6 раз на день після їди. При болях в горлі цим настоєм полоскати горло кілька разів в день.
- Всі частки кульбаби — листя, стебла, квітки і коріння — володіють хорошою протизапальною, жарознижуючою і потогінною дією. 1 чайну ложку сухої подрібненої трави кульбаби залити 1 склянкою кип’ятку, настоювати, обгорнувши матерією, 30 хвилин, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 4—6 раз на день за годину після їди.
- Залити 1 чайну ложку сухого подрібненого коріння кульбаби 1 склянкою кип’ятку, настоювати в закритому посуді на киплячій водяній бані протягом півгодини, охолодити, процідити. Приймати так само, як і настій.
- Залити 2 чайних ложки сухих подрібнених кореневищ і коріння осоки 2 склянками холодної кип'яченої води, настоювати 8 годин, періодично струшуючи або перемішуючи вміст. Процідити. Приймати по 0,5 склянки 2—4 рази в день за 15 хвилин до їди.
- При нежиті корисно приймати відвар з ягід суниці або малини. Рекомендується одночасно робити парові інгаляції: у плоску миску налити трохи киплячого відвару і дихати, накрившись з головою махровим рушником. Відвар приймати 2—3 рази в день по 1 склянці після їди, інгаляції робити 2—3 рази в день, обов'язково на ніч.
- Настояти 2 столових ложки сухих або 100 г свіжих ягід малини в 1 склянці кип’ятку. Через 10—15 хвилин додати 1 столову ложку меду, розмішати. Приймати в теплому вигляді як потогінний засіб перед сном.
- Дуже хороший при простуді чай з липового цвіту.
Пневмонія або запалення легенів
Пневмоніями називають велику групу захворювань, для яких характерний запальний процес в легенях. Причиною пневмонії найчастіше є бактерійна, грибкова або вірусна інфекція, але її можуть викликати і хімічні речовини, що потрапили в легені з вдихаючим повітрям. Пневмонія також може бути ускладненням інших хвороб і травм або наслідком тривалого постільного режиму. Захворювання може зачіпати частину однієї з легенів або пошкоджувати всі тканини легень. Рідина і інші слизові виділення скупчуються в альвеолах і повітряно-прохідних шляхах, створюючи застій крові і ущільнення тканин, що негативно позначається на газообміні кисню і вуглекислого газу.
Симптоми пневмонії: Характеризується гарячкою і ознобом, кашлем, важким диханням: і відчуттям тривоги, які можуть розвиватися повільно або з'являтися раптово. Можливі також стомлюваність, запалена гортань, біль в грудній клітці.
Лікування пневмонії:
- При пневмонії добре допомагають часникові гірчичники. Розкласти дрібно нарізаний часник на заздалегідь змащених рослинною олією ганчірочках і накласти їх на груди або на спину. Якщо шкіра у вас чутлива, слід на тіло покласти спочатку ганчірочку, змочену рослинною олією, а на неї вже накладати часниковий гірчичник. Тримати такі гірчичники треба 15—20 хвилин, щоб не виникло неприємних відчуттів і перезбуджування.
- Прекрасний потогінний засіб, що володіє сильною бактерицидною, протизапальною дією: 5 бутонів гвоздики (прянощі), 4 зубчики часнику, 1 столову ложку цукрового піску залити 0,3 л води і 0,3 л червоного вина типу «Кагор». Варити в закритому посуді на слабкому вогні, поки не залишиться половина рідини. Процідити. Настій відразу ж випити як можна більш гарячим, лягти в ліжко з грілкою і добре обгорнутися.
- Узяти 300 г часнику, розтертого в кашку, настояти в щільно закритому посуді 30 хвилин. 200 г кашки, що відстоялася, зібрати з дна, залити 1 л вина типу «Кагор», настояти 2 тижні, періодично струшуючи вміст, процідити. Приймати в гарячому вигляді по 1 столовій ложці кожну годину. Одночасно втирати 1 —2 рази в день цю настойку в груди і в спину.
- Залити 1 склянку зерен вівса і 1 подрібнену головку часнику 2 л молока і повільно варити протягом 1,5—2 годин в печі або духовці, процідити. Приймати повільними ковтками в терпимо гарячому вигляді по 1 склянці перед сном. Настій володіє хорошою відхаркувальною, протикашельною, загальнозміцнюючою дією. Рекомендується також для ослаблених хворих.
- Змішати 100 г часникової кашки з 500 г гусячого жиру. Поставити на киплячу водяну баню. При хронічній і важко протікаючій пневмонії суміш густо нанести на пергаментний папір і прикласти до грудей, ретельно обв'язавши шерстяною хусткою. Компрес ставити на ніч. Випити перед сном 1 склянку терпимо гарячої вівсяно-часниково-молочної суміші. Для її приготування залити 1 склянку зерна вівса і 1 подрібнену головку часнику 2 л молока і поставити на 1— 2 години в духовку. Процідити. Компреси ставити щодня протягом 2 тижнів. Потім зробити перерву 1 тиждень. При необхідності курс лікування продовжувати до повного одужання.
- Узяти 4 середніх картоплини, вимити, вирізати вічка, але не чистити, нарізати кубиками, додати 2 столових ложки насіння льону, подрібнену в кашку головку часнику, залити 1 л води, варити в закритому посуді на слабкому вогні 20 хвилин. Після охолоджування до 30°С використовувати відвар для клізм. Клізму ставити 2 рази в день до повного одужання.
- Вирізати в редьці отвір і влити в нього 2 столових ложки рідкого меду. Редьку покласти в посуд, прикрити вощеним папером або зрізаною верхівкою, витримати 3 години. При сильному кашлі приймати по 1 чайній ложці соку кілька разів в день до їди.
- Додати 3—4 краплі ялицевої олії в емальовану каструлю з кип’ятком, вдихати пару, накривши голову. Після інгаляції розтерти олією груди і накритися теплою ковдрою. Для інгаляції можна також застосовувати інгалятор Махольда.
- Сік цибулі змішати в пропорції 1:1 з медом і вживати по 1 чайній ложці 3—4 рази в день за 15—20 хвилин до їди.
- Половину цибулини дрібно нарізати, відварити в 1 склянці молока, настоювати, обгорнувши матерією, 4 години, процідити. Приймати по 1 столовій ложці через кожних 3 години. При сильному кашлі узяти 2 цибулини на 1 склянку молока.
- Щоб позбутися кашлю після пневмонії, закип'ятити 1 склянку свіжого непастеризованого молока з 2 плодами білого сушеного інжиру. Пити гарячим 2 рази в день по 1 склянці після їди.
- Втирати в груди або спину мазь наступного складу: розтерти і змішати 1 частку воску і 4 частки гусячого жиру (можна замінити його курячим жиром або овечим салом) до отримання густої мазі.
- Мигдалеве масло застосовується при пневмонії, воно має прохолоджуючу дію. Хворим слід давати по 1 столовій ложці масла 3—4 рази в день.
- Поряд з основним лікуванням рекомендується картопляне обгортання: пошийте мішечок, покладіть в нього тільки що зварену картоплю в лушпинні, заздалегідь розтовчіть її і перемішайте з 1 столовою ложкою рослинної олії, 1 столовою ложкою спирту і 1 столовою ложкою гірчиці. Максимально гарячий мішечок прикладіть до вогнища хвороби (обходячи ділянку серця, як і у всіх теплових зовнішніх процедурах), оберніть целофаном, прикрийте теплим одягом і перебинтуйте зверху. Поставлений на ніч такий компрес буде гарячим до ранку.
- Заварити 3 склянками кип’ятку 1 столову ложку будри плющевидної і настояти 1 годину. Пити по 2 столових ложки 4 рази в день за 2 години до їди. УВАГА! Не слід перевищувати дозу щоб уникнути токсичної дії будри.
- Заварити 1 склянкою кип’ятку 2 чайних ложки трави лелечника і настоювати, обгорнувши матерією, 1 годину. Пити по 0,5 склянки 2—4 рази в день за 20 хвилин до їди.
- Ягоди калини звичайної настояти на гарячому меді протягом 6—7 годин. 1 столову ложку ягід залити 1 склянкою кип’ятку, настояти, обгорнувши, 2 години, процідити. Приймати настоянку теплою по 0,3 склянки кілька разів на день при сильному кашлі, охриплості.
- Змішати 1 частку соснових бруньок, 2 частки кореня фіалки запашної і 4 частки ісландського моху. Залити 1 склянкою холодної води 4 чайних ложки суміші, настоювати 2 години, кип'ятити 4 хвилини, охолодити і процідити. Пити настоянку теплою 3 рази в день.
- При запаленні легенів приймати настій пустинника: 1 столову ложку трави на 1 склянку кип’ятку, настояти 30 хвилин, процідити. Пити по 2 столових ложки 3 рази в день. Аптечну настоянку приймати по 10 крапель 3 рази в день.
- Узяти порівну плодів анісу, кореня алтея, кореня солодки, бруньок сосни, листків шавлії. 1 столову ложку збору запарити в 1 склянці кип’ятку, настояти 20 хвилин, процідити через марлю і приймати по 1 склянці через кожних 3 години.
- Узяти 2 частки квіток липи, по 3 частки квіток коров'яку, квіток мальви лісової і трави медунки. 40 г суміші залити 1 л кип’ятку, настоювати ніч, процідити. Пити по 0,25 склянки за годину при сухому, виснажуючому кашлі.
- Узяти по 3 частки квіток гречки, квіток маку-самосію, збігу пасльону солодко-гіркого, по 4 частки квіток мальви лісової, листків мати-й-мачухи, трави медунки, трави звіробою і квіток коров'яку, по 2 частки квіток бузини, квіток липи і квіток первоцвіту. 4 столових ложки суміші залити 1 л кип’ятку, настояти 8—10 годин, процідити, випити настоянку теплою протягом дня невеликими ковтками.
- Узяти по 20 г листків алое, листків чорниці, листків брусниці, кореневища з корінням богульника, по 20 мл соку буряка, соку брукви. Збір залити 1 л горілки, настоювати 10—12 днів, додати мед і вершкове масло і пити по 1 столовій ложці 3 рази в день.
- Узяти порівну плодів анісу, плодів фенхеля, кореня копитня, кореня солодки, трави тимьяну, бруньок сосни. 4 чайних ложки збору настоювати на 1 склянці води протягом 2 годин і довести до кипіння. Випити за 1 день в 3 прийоми.
- Узяти 6 часток квіток мальви лісової, по 1 частці квіток гречки, квіток маку-самосію, квіток мати-й-мачухи, трави медунки. 50 г суміші залити 1 л кип’ятку, настоювати ніч, процідити і випити за день в 5 прийомів при сухому кашлі.
- Узяти по 2 частки плодів фенхеля і квіток коров'яку, 8 часток кореня алтея, 3 частки кореня солодки, 4 частки листків мати-й-мачухи. 1 столову ложку суміші 2 години настоювати на 1 склянці холодної води, кип'ятити 10 хвилин, процідити після охолодження і випити настій теплим за 1 день в декілька прийомів.
- Узяти по 2 частки плодів анісу і квіток коров'яку, 4 частки листків мати-й-мачухи, 8 часток кореня алтея, 3 частки кореня солодки, 10 часток кореневища лепехи. 1 столову ложку суміші заварити 2 склянками кип’ятку, настоювати 20 хвилин, процідити через марлю і приймати по 0,5 склянки через 3 години.
- Узяти порівну плодів анісу, плодів малини, кори верби, квіток липи і листків мати-й-мачухи. 1 столову ложку суміші заварити 2 склянками киплячої води, кип'ятити 5—10 хвилин і процідити через марлю. Пити як чай, в гарячому вигляді.
- Узяти по 2 частки плодів малини і листків мати-й-мачухи, 1 частку трави материнки. 1 столову ложку суміші залити 1 склянкою киплячої води, настоювати 20 хвилин, процідити і в теплому вигляді випити на ніч. УВАГА! Не рекомендується вагітним жінкам.
Риніт - нежить
Риніт — запалення слизової оболонки носа. Гостра нежить може бути як самостійною недугою, так і симптомом багатьох інфекційних і алергічних захворювань. Виникненню гострої нежиті сприяє переохолодження.
Симптоми риніту: Нежить зазвичай починається з відчуття сухості і попікування в носі; чхання, інколи турбує головний біль і загальне нездужання. Потім з'являються виділення з носа, нерідко спостерігається важке носове дихання.
Лікування риніту:
- Змішати 1 столову ложку свіжо вичавленого морквяного соку і 1 столову ложку рослинної олії (оливкової, соняшникової та ін.), яку попередньо прокип'ятити на водяній бані. Додати в суміш 1—3 краплі соку часнику. Суміш готувати щодня. Закрапувати по декілька крапель в кожну ніздрю 3—4 рази в день.
- Варений або свіжий буряковий сік закрапувати в ніс по 5—7 крапель 2—3 рази в день або промивати ніс 2—3 рази в день відваром буряка. До відвару можна додати мед. Допомагають ватяні тампони, змочені в буряковому соку, які вкладають в ніздрі на 15—20 хвилин 3—4 рази в день.
- Натерти буряк на дрібній терці, вичавити сік. Залишити на добу в теплому місці. Сік, що злегка заграв, закрапувати в ніс по 2—3 краплі 3 рази в день.
- Добре допомагає гаряча картопля, зварена в мундирі. Гарячу картоплину слід швидко катати по лобу, носу, вухам, а потім розрізати і прикласти одну половину до лоба, а іншу — до крил носа. Можна за день «прокатати» таким чином 3—4 картоплини. Після процедури на лоб обов'язково надягнути пов'язку з м'якої шерсті.
- Змішати тертий хрін з соком лимона в співвідношенні 1:1. Приймати по 1 чайній ложці 4 рази в день за 30 хвилин до їди. Спочатку ця суміш спричинятиме багату сльозотечу. Але незабаром з припиненням сльозотечі зупиняються і виділення з носа. Хрін рекомендується свіжий. Таку суміш краще зробити восени, відразу після того, як корінь хрону викопаний. Суміш в щільно закритій посудині можна зберігати в холодильнику декілька місяців.
- Закип'ятити в каструлі воду, всипати 1 столову ложку соди. Загорнутися, накритися зверху махровим рушником і дихати над парою, зрідка підсипаючи у воду по 1 чайній ложці соди. Процедуру робити перед сном.
- Ретельно змішати 6 часток обліпихового масла, 4 частки соку свіжої календули, 3 частки розтопленого масла какао, 2 частки меду і 1 частка прополісу. Змочену цим складом ватку вводити в ніс на 20 хвилин.
- Жувати близько 15 хвилин (але не ковтати!) невеликий шматочок прополісу. Потім випити настій: по 2 частки трави материнки і листків мати-й-мачухи, 1 частка квіток календули. 1 столову ложку збору залити 1 склянкою крутого кип’ятку, настоювати, обгорнувши матерією, 1 годину, процідити. Випити в 1 прийом. УВАГА! Материнка протипоказана при вагітності.
- Змішати 2 частки соку моркви, 2 частки меду, 1 частка прополісу на спирту. Суміш закрапувати в кожен носовий хід по 3 краплі кілька разів в день.
- Узяти 60 г листя буряка, по 20 г листя суниці і малини, 1 середню цибулину, заздалегідь подрібнену, залити 1 л кип’ятку, настоювати, обгорнувши матерією, 1 годину. Пити протягом дня.
- Змішати в рівних частинах сік каланхое і мед. Пити з настоєм меліси або звіробою — це чудово позбавляє від закладеності носа.
- Закрапувати сік алое по 3—5 крапель в кожну ніздрю 4— 5 разів на день, нахиливши голову назад і масажуючи після закапування крила носа.
- Узяти 2 дуже свіжого часнику, очистити від лушпиння, дрібно нарізати і розтовкти дерев'яним товкачем. Скласти отриману масу в скляну банку і залити її оливковою олією (приблизно 0,5 склянки). Ретельно перемішавши вміст, поставити банку на сонці і тримати там 10 днів, при цьому 2—3 рази в день перемішувати вміст банки. Після закінчення 10 днів масло ретельно профільтрувати, додати краплю очищеного гліцерину (очищений гліцерин продається в аптеці), перекласти в бутель темного кольору і поставити в холодильник. Закрапувати в ніс, заздалегідь підігрівши до температури 30— 35°С. Часникове масло можна вживати не більше 2 місяців.
- Змішати в рівних частинах за об'ємом часникову воду, сік алое, мед. Суміш закрапувати 4—6 разів на день по 1—2 піпетки в кожну ніздрю. Суміш втягувати як можна глибше — так можна підлікувати одночасно гайморові порожнини і горло. Для приготування часникової води 3—5 зубчиків часнику залити 1 л теплої води і щільно закупорити. Настоювати 3—4 години, процідити.
- Залити 1 столову ложку сухого часникового листя або 5 дрібно нарізаних зубчиків часнику 0,5 л кип’ятку, загорнути, настояти протягом ночі, процідити. Настій закрапувати в ніс при нежиті, полоскати настоєм горло при ангіні, хронічному тонзиліті.
- При хронічній нежиті 6 столових ложок розтертого в кашку хрону, 5 столових ложок розтертого в кашку часнику і 1 столова ложка розтертої в кашку чорної редьки залити 0,8 л винного оцту (сухе вино, що заграло), закупорити, настояти в темному, прохолодному місці 10 днів, періодично струшуючи вміст. Відливши трохи рідини, кілька разів в день нюхати її по 3 хвилини, а також 3 рази в день ваткою, змоченою в цьому настої, змащувати ніс зовні і усередині протягом декількох секунд.
- Терту м'якоть цибулини залити склянкою гарячої рослинної олії, настоювати, обгорнувши матерією, 6—8 годин, процідити. Цією олійкою обробляти слизову оболонку носа при гострій і хронічній нежиті.
- Ефективну дію може надати вдихання носом диму спалюваного цибульного лушпиння. Робити це треба 2—3 рази в день по 5—6 хвилин.
- Змішати цибулину, розтерту в кашку, в співвідношенні 1:1 з медом. Приймати цибульно-медову суміш по 1 чайній ложці 3—4 рази в день за 15—20 хвилин до їди. Суміш буде ефективнішою, якщо замість кашки використовувати цибулевий сік.
- Приготувати мазь наступного складу: сік цибулі, м'якоть листків алое, коренеплід цикламена, мед, мазь Вишневського (продається в аптеці). Всі ці компоненти узяти в рівних об'ємах і ретельно перемішати. Зберігати мазь в щільно закритому посуді в холодильнику. При вживанні підігрівати до 36—37°С. У цій мазі потрібно змочити тампони і на 30 хвилин вкласти в кожну ніздрю. Лікування проводити до настання помітного покращення.
- Кілька разів в день в ніс закрапувати тепле звіробійне масло по 3—5 крапель. Масло готується таким чином: 20—30 г свіжих подрібнених квіток звіробою з деякою часткою листя залити 1 склянкою рафінованої рослинної олії, настоювати 3 тижні в теплому, темному місці, періодично струшуючи. Після цього процідити через декілька шарів марлі. Зберігати звіробійне масло потрібно в холодильнику.
- Змішати 1 столову ложку звіробійного масла з такою ж кількістю вазеліну. Суміш ввести за допомогою ватяних тампонів в кожен носовий хід.
- Змішати в рівних частинах мед і звіробійне масло. Змащувати ватяним тампоном слизову оболонку носа в другій половині дня і перед сном. Корисно одночасно пити липовий чай з малиною або варенням з інжиру.
- Змішати в рівних пропорціях сік каланхое і звіробійне масло. Змащувати носові ходи цією сумішшю кілька разів в день. Добре поєднувати з інгаляціями відваром звіробою.
- Узяти 4 частки соку алое, 2 частки кашки з м'якоті плодів шипшини, 2 частки меду, змішаного в рівних пропорціях зі свинячим нутряним салом, 1 частка евкаліптового масла. Все як слід перемішати. Тампони, змочені сумішшю, вкладати в кожну ніздрю по черзі на 15 хвилин. Процедуру робити кілька разів в день.
- Змішати в рівних кількостях мед і ретельно подрібнені пелюстки свіжих троянд. Настоювати тиждень в темному місці. Ватяним тампоном змащувати носові ходи кілька разів в день.
- Змішати 2 частки меду і 1 частка м'ятного масла (продається в аптеці). Змащувати масляною сумішшю слизову оболонку носа. Пити при цьому чай з чабрецю.
- Змішати 1 чайну ложку відвару ягід ялівцю з такою ж кількістю кашки з м'якоті плодів шипшини і 0,5 чайної ложки спиртної настоянки прополісу. Змочити ватяні тампони і вводити по черзі в кожну ніздрю. Процедуру робити кілька разів протягом дня.
- У склянку кип'яченої води кімнатної температури додати 1 столову ложку натурального яблучного оцту. Полоскати горло, промивати ніс. Робити процедуру в перший день захворювання кожну годину, в другій — кожні 2 години, в третій — двічі в день.
- Прикласти гірчичники до ступнів, забинтувати фланелевою тканиною, надіти шерстяні шкарпетки і тримати не менше 2 годин. Потім зняти гірчичники і швидко походити в шкарпетках в теплій кімнаті 10—15 хвилин. Процедуру краще робити перед сном. Замість гірчичників можна використовувати кашку з коріння хрону.
- Добре прогрітися в бані або ванні, натерти крижі тертою редькою, змішаною в рівних співвідношеннях з тертим хроном і невеликою кількістю меду і кухонної солі. Після бані пити чай із звіробою, малини, м'яти перцевої або меліси в будь-яких пропорціях. Нежить на ранок як рукою зніме.
- Прекрасний засіб від нежиті — гаряча ванна для ніг з додаванням гірчиці (1 столова ложка порошку гірчиці на 5—8 л води), а також з питною содою або сіллю. На ніч рекомендується надіти теплі, краще шерстяні, шкарпетки. УВАГА! Цю процедуру не можна робити людям із захворюваннями серцево-судинної системи і бруньок, при варикозному розширенні вен і гіпертонії.
- Втягувати носом сік лимона. Виконати процедуру кілька разів, потім розвести в 0,5 склянки теплої води 0,5 чайної ложки кухонної солі, намочити в цьому розчині 2 тампони і ввести в кожен носовий хід по черзі. Сіль знімає набряк слизової оболонки носа.
- Залити 1 столову ложку м'яти перцевою 0,5 л крутого кип’ятку, настоювати, обгорнувши матерією, 1 годину, процідити. Приймати по 0,5 склянки гарячого настою, який можна підсолодити медом. Підходить дітям. Дорослим одночасно з питтям промивати цим настоєм ніс.
- Залити 1 чайну ложку трави городньої стоноги 1 склянкою кип’ятку, настоювати 1 годину і процідити. Втягувати настій в ніс.
- Залити 50 г соснових бруньок холодною водою, закрити кришкою, довести до кипіння і варити на повільному вогні 10 хвилин. Процідити. Пити при сильній нежиті 5—6 раз на день з медом або малиновим варенням.
- Залити 1 столову ложку сухої подрібненої кори калини 0,75 склянки крутого кип’ятку, кип'ятити на водяній бані 5 хвилин, охолодити, процідити. Випити протягом дня рівними долями за 5—6 разів, підсолодивши медом за смаком.
- Залити 1 чайну ложку подрібненого кореня дивосила 1 склянкою кип’ятку. Настоювати на водяній бані 30 хвилин. Пити в гарячому вигляді по 0,25 склянки за 30 хвилин до їди.
- Змішати узяте в рівних кількостях коріння дивосила, алтея і солодки. 10 г цієї суміші залити 0,5 л холодної води. Настоювати 8 годин. Пити по 0,5 склянки 3 рази в день.
- Залити 10 г подрібнених бруньок тополі чорного 1 склянкою кип’ятку. Настояти 15 хвилин, процідити. Пити по 0,3 склянки 3 рази в день.
- Залити 10 г трави Чорноголовки 1 склянкою горілки. Настоювати добу. Закрапувати по 3 краплі в кожну ніздрю 3— 4 рази в день.
- Залити 1 столову ложку трави богульника 0,5 склянки рослинної олії. Кип'ятити на водяній бані протягом 30 хвилин, охолодити, процідити. Приймати по 2—3 краплі 3— 4 рази в день.
- Залити 2 чайних ложки трави богульника 1 склянкою кип’ятку, поставити на слабкий вогонь і тримати до тих пір, поки не википить половина води. Змішати приготований екстракт богульника і рослинну олію в співвідношенні 1:9. Суміш поставити в духовку на 5—7 хвилин. Закрапувати краплі в ніс 2 рази в день.
- Узяти 10 г насіння коноплі посівної, подрібнити, залити 1 склянкою води і 1 склянкою молока. Кип'ятити 3 хвилини, охолодити, процідити. Випити протягом дня.
- Залити 6 столових ложок трави реп'яха 1 л води, кип'ятити 3 хвилини. Настоювати, обгорнувши матерією, 4 години, процідити настій. Застосовувати в теплому вигляді для зрошування порожнини носа при сильній нежиті.
- Залити 10 столових ложок суцвіть пижма 10 л води, варити на слабкому вогні 30 хвилин, настоювати 1 годину, процідити. Гарячим відваром мити голову при сильній нежиті, одночасно промиваючи носову порожнину відваром. Витерти голову досуха, обмотати сухим рушником, лягти в ліжко і добре загорнутися.
- При гострій нежиті вдихати порошок з листків подорожника або трави звіробою.
- При нежиті і головному болі нюхати порошок з листків і квіток материнки.
- Узяти 2 частки листків верби білої, 8 часток листків чорної смородини, 1 частка трави звіробою. 1 столову ложку збору залити 1 склянкою кип’ятку, настоювати, обгорнувши матерією, 30 хвилин. Приймати настій теплим по 0,25 склянки вдень за 30 хвилин до обіду і увечері за 2 години до сну.
- Узяти 1 частку листків м'яти, 3 частки квіток глоду, 2 частки трави пустинника. 1 столову ложку сухої подрібненої суміші залити 1 склянкою крутого кип’ятку, настоювати, обгорнувши матерією, 1 годину, процідити. Приймати по 0,25 склянки 4 рази в день за 15 хвилин до їди.
- Узяти 30 часток квіток гречки, 5 часток листків м'яти перцевої, 1 частка трави чистотілу. 1 чайну ложку суміші залити 1 склянкою кип’ятку, настоювати, обгорнувши матерією, 1 година, процідити. Приймати по 0,3 склянки 3 рази в день за 30 хвилин до їди.
- Узяти 2 частки шкірки плодів граната, 3 частки кори верби білої, 1 частка кори дуба. 1 столову ложку суміші залити 1 склянкою крутого кип’ятку, поставити на водяну баню, варити 10 хвилин. Настоювати, обгорнувши матерією, 30 хвилин, процідити. Приймати по 0,25 склянки 4 рази в день за 30 хвилин до їди. УВАГА! Не можна застосовувати при схильності до закрепів.
- Узяти 3 частки ягід чорної смородини, по 2 частки ягід лісової малини і горобини чорноплідної. 1 столову ложку суміші ягід залити 1,5 склянки крутого кип’ятку, помістити на водяну баню, варити 10 хвилин, настоювати 40 хвилин. Пити по 0,5 склянки в день перед сном, підсолодивши цукром або варенням.
- Узяти 4 частки квіток календули, 3 частки квіток калини, 1 частка побігу цикорію. 1 столову ложку збору залити 1 склянкою кип’ятку, настоювати, процідити. Приймати по 0,3 склянки 3 рази в день за 15 хвилин до їди.
- Узяти 2 частки кори дуба, 1 частка трави звіробою, 1 частка кори верби, 2 частки квіток липи, 2 частки квіток м'яти. Всі інгредієнти ретельно подрібнити. 1 столову ложку збору залити 1 склянкою крутого кип’ятку, настоювати, обгорнувши матерією, 4 години, процідити. Перед вживанням додати 5 крапель ялицевої олії. При гострій нежиті закрапувати по 5—7 крапель в кожен носовий хід 4 рази в день. Можна робити інгаляції протягом 5 хвилин кілька разів в день і обов'язково на ніч.
- Сік листя пасльону чорного закрапувати в ніс при затяжній нежиті. Для тривалого зберігання сік консервують спиртом в співвідношенні 5:1.
- Закрапувати в ніс сік з листя мати-й-мачухи.
- Узяти 6 часток трави низки, 2 частки листків м'яти, 1 частка листків берези. Столову ложку збору залити 1 склянкою крутого кип’ятку, настоювати, обгорнувши матерією, 3 години, процідити. Приймати по 0,3 склянки 3 рази в день перед їдою.
- Узяти 4 частки листків мати-й-мачухи, 2 частки листків лопуха, 1 частка трави первоцвіту. 1 чайну ложку збору залити 0,75 склянки крутого кип’ятку, настоювати, обгорнувши матерією, 2 години, процідити. Приймати протягом дня рівними частинами за 30 хвилин до їди.
- Узяти 8 часток ягід чорної смородини, 3 частки листків лопуха, 4 частки листків мати-й-мачухи, 1 частку листків берези. Столову ложку суміші залити 1 склянкою крутого кип’ятку, настоювати, обгорнувши матерією, 1 годину, процідити. Приймати по 0,5 склянки 3—4 рази в день перед їдою.
- Змішати 5 часток плодів шипшини, по 2 частки квіток липи і подрібненої сухої кори верби, по 1 частці трави комірника, квіток бузини і пелюсток соняшнику. 1 чайну ложку збору залити 1 склянкою крутого кип’ятку, настоювати, обгорнувши матерією, 1 годину, процідити. Пити в теплому вигляді по 0,5 склянки 4 рази в день.
- Узяти в рівних частинах траву материнки, соснові бруньки, кору верби, листки мати-й-мачухи, квітки мальви лісової. 1 столову ложку сухого подрібненого збору залити 1 склянкою холодної води, настоювати 1 годину, довести до кипіння, кип'ятити 5—7 хвилин, охолодити, процідити. Застосовувати у вигляді крапель в ніс, використовувати для інгаляцій.
- Узяти по 3 частки кору дуба і листків шавлії, по 2 частки квіток календули і квіток липи. 1 столову ложку збору залити 1 склянкою кип’ятку, настоювати, обгорнувши матерією, 1 годину, процідити. Використовувати у вигляді крапель в ніс і для інгаляцій при нежиті, викликаній простудою.
Запалення додаткових пазух носа ( синусит )
Розрізняють запалення: слизової оболонки гайморової пазухи (гайморит), запалення лобової пазухи (фронтит), запалення в клітках гратчастої кісті (этмондит) і запалення основної пазухи (офенондит). Гостре запалення гайморової пазухи часто виникає під час нежиті, грипу, кору, скарлатини і інших інфекційних захворювань.
Симптоми запалення додаткових пазух носа: Одностороннє закладання носа, слизові або гнійні виділення, зниження або втрата нюху. Відчуття розпирань в області щоки або лоба. Біль при натисканні в верхньощелепній області або лобової пазухи. Інколи відчувається зубний біль. Може з'явитися набряклість в області ураженої пазухи. Температура підвищується.
Лікування запалення додаткових пазух носа:
- Відварити картоплю в лушпинні, злити воду. Обгорнутися матерією і дихати над парою картоплі. Картоплю додатково можна розім'яти.
- Залити 4 подрібнених зубчика часнику і 1 чайну ложку яблучного оцту 0,5 склянки крутого кип’ятку і вдихати пари, сховавшись ковдрою. Доливати окріп у міру охолоджування суміші. Процедуру проводити щодня по 10—15 хвилин 3—4 рази в день до повного одужання.
- Терту м'якоть невеликої цибулини залити гарячою медовою водою (0,5 склянки води змішати з 0,5 чайної ложки меду), настоювати, обгорнувши матерією, 4—6 годин, процідити. Отриманим настоєм промивати кілька разів в день ніс.
- Змішати до однорідного розмішування в рівних частинах за об'ємом сік цибулі, алое, коренеплоду цикламена, мед, мазь Вишневського. Мазь зберігати в щільно закритому посуді в холодильнику, перед вживанням підігрівати до температури 36—37°С. Зробити гульки, опустити їх в мазь і вкласти на 30 хвилин в обидві ніздрі. Після 20 днів лікування гайморові порожнини очищаються.
- Довести до кипіння 200 г порошку ялинової смоли, 1 подрібнену цибулину, 15 г порошку купоросу і 50 мл оливкової олії, ретельно перемішати дерев'яною лопаткою. Мазь використовувати для компресів на область запалення пазухи.
- Цибулину очистити, розрізати на декілька частин, покласти на поверхню бинта, потім скрутити бинт, приклавши до носа так, щоб частинка цибулі опинилася під обома ніздрями, і зав'язати на потилиці. Особливо добре дихати цибулею під час сну.
- Двічі в день, вранці і увечері, закрапувати в кожну ніздрю по 5 крапель свіжого соку татарника колючого протягом 10 днів. Інулін, що у великій кількості міститься в рослині, допомагає в лікуванні гаймориту.
- Промивати порожнину носа теплою водою з додаванням невеликої кількості йодної настоянки або марганцевокислого калію.
- При болях в носі, вухах і голові закрапувати в ніс сік редьки або вводити в ніс тампон з соком редьки.
- Заварити 1 столову ложку узятих в рівних кількостях квіток золототисячника, тмина і пижми 1 склянкою кип'ятку, настоювати 40 хвилин і прикладати суміш разом з квітками у вигляді компресу до носа.
- Заварити в 0,5 л кип'ятку 2 столових ложки трави іван-чаю, довести до кипіння і настоювати 30 хвилин. Приймати по 0,3 склянки 3—4 рази в день за 30 хвилин до їди.
- Заварити окремо в 1 склянці кип'ятку наступні трави: 15 г звіробою продірявленого, 10 г квіток ромашки аптечної і 10 г сушениці болотної. Настої змішати і закрапувати в ніс по 5 крапель в кожну ніздрю 3 рази в день. Їх можна використовувати для інгаляцій тривалістю по 5 хвилин. Курс лікування — 10—12 процедур.
- Узяти 15 г квіток ромашки аптечної, 10 г квіток календули, 5 г герані лугової. Збір залити 1 склянкою кип'ятку, настоювати 1 годину, процідити. Робити інгаляції.
- Узяти 15 г листків подорожника великого, 10 г трави деревію, 5 г листків волоського горіха. Збір залити 1 склянкою кип'ятку, настоювати 1 годину, процідити. Робити інгаляції.
- Узяти 10 г листків подорожника великого, по 5 г трави деревію і квіток безсмертника піщаного. Збір залити 1 склянкою кип’ятку, настоювати 1 годину, процідити. Робити інгаляції.
- При поліповому запаленні пазух рекомендується сік чистотілу і ромашки, узятих в рівних кількостях. Сік обов'язково має бути свіжим. Закрапувати або вводити в порожнину носа на турундочках.
Обережні засоби лікування гаймориту у літніх людей:
- Узяти в рівних кількостях плоди шипшини, траву хвоща польового, суцвіття бузку, коріння і кореневища пирію повзучого. 1 чайну ложку збору залити 1 склянкою кип’ятку і настоювати в термосі 8—10 годин. Розбавляти кип'яченою водою і пити як чай по 1 склянці 3—4 рази в день в теплому вигляді за 30 хвилин до їди.
- Промивати пазухи носа 5%-ним настоєм квіток календули. Вдихати пари ялицевої олії.
- Перед сном приймати по 0,5 склянки відвару трави пустирника (1 чайна ложка на 1 склянку води).