Червона щітка (родіола холодна) – лікувальні властивості, рецепти, застосування
22.10.2014, 12:58
Родіола рожева (червона щітка, родіола холодна) – багаторічна трав’яниста рослина з потовщеним бронзовим, всередині лимонно-жовтим кореневищем, з запахом трояндової олії і гіркувато-терпким смаком. Цвіте у червні-першій половині липня.
Поширення: Росте в Західному і Східному Сибіру і на Далекому Сході. Зростає найчастіше на сирих луках, по кам’янистих берегах гірських річок і в тундрах. Промислові заготовки здійснюють на Алтаї.
Використана частина: З медичної метою використовують бульбоподібні кореневища червоної щітки. Коріння і кореневища рослини містять дубильні речовини пірогаллової групи, антраглікозиди, ефірне масло, органічні кислоти (щавлева, лимонна, яблучна, галова, бурштинова), значна кількість цукрів, білки, жири, воски, стерини, третинні спирти, ненасичені сполуки, речовини фенольного характеру, глікозиди, флавоноїди і велику кількість марганцю.
Збір і заготівля родіоли рожевої: збирають коріння квітучих рослин у другій половині липня і першій половині серпня. Кореневище очищають від землі, підсушують в тіні, а потім у сушарках при температурі 50-60 ° С, попередньо розрізавши на шматки.
Червона щітка (родіола рожева) у народному лікуванні
Застосування: Препарати родіоли володіють вираженою стимулюючою властивістю, істотно збільшують обсяг динамічної та статичної роботи. Особливо помітно підвищується працездатність при використанні препаратів на тлі втоми і при виконанні важкої фізичної роботи. При цьому золотий корінь нормалізує обмінні процеси, сприяє економічному витрачанню енергетичних ресурсів, покращує енергетичний обмін в м’язах і мозку за рахунок окислювальних процесів.
Препарати родіоли надають стимулюючу дію на розумову працездатність людини, помітно покращують пам’ять і увагу.
Препарати родіоли рожевої подібно представникам групи женьшеню володіють адаптогенними властивостями. Екстракт родіоли рожевої застосовували у хворих з неврозами, гіпотонією, вегето-судинними дистопією і шизофренією з ремісією по астенічному типу. Препарат призначали по 5-25 крапель 3 рази на день за 15-30 хв до їди. Тривалість лікування становила від 10 днів до 4 міс.
У процесі клінічного випробування було встановлено, що екстракт родіоли рожевої давав добрі результати при цих захворюваннях.
У народній медицині горілчану настоянку кореневища (1:10) застосовують вже понад 400 років при захворюваннях шлунка, малярії, нервових хворобах, імпотенції, занепаді сил, перевтомі і як загальнозміцнюючий і тонізуючий засіб.
Червона щітка показана при функціональних захворюваннях нервової системи – астенічних станах, безсонні, підвищеній дратівливості, різних неврозах, гіпотонії, нервовому та фізичному виснаженні, при посиленій розумовій роботі. Зовнішньо екстракт використовується як високоефективний ранозагоювальний засіб для змазування при піореї, невеликих порізах і для полоскань при ангіні (розведеним у воді).
Рецепти:
- екстракт родіоли рідкий призначають всередину по 5-10 крапель 2-3 рази на день за 4-7г год до їди. Курс лікування 10-20 днів.
Протипоказання:
Золотий корінь протипоказаний при різко виражених симптомах нервових захворювань і виснажуваності кіркових клітин.