Цистит може проходити в гострій і хронічній формі.
Симптоми гострого циститу: хвороба виникає раптово. Спостерігаються болі в низу живота і прискорене сечовипускання з позивами, які неможливо стримати. При важкому перебігу хвороби сеча має різкий, смердючий запах. У ній можуть зустрічатися мутнуваті грудочки і кров (гематурія). При підвищенні температури і появі ознобу можна передбачати поширення процесу на нирки (пієлонефрит). Коли утруднення сечовипускання супроводжується блювотою, болем в спині, ознобом, то, ймовірно, вони викликані нирковою інфекцією.
Симптоми хронічного циститу: симптоми ті ж, що при гострому нефриті, але виражені слабкіше. Захворювання може протікати безперервно або із загостреннями і ремісіями.
Способи лікування:
- Пити по 1-2 столових ложки соку ріпи, що кип'ятиться на вогні протягом 5 хвилин.
- Заварити в 0,5 л кип’ятку жменю бадилля моркви і настоювати, обгорнувши, 1 годину. Випити протягом дня в 3—4 прийоми за 30 хвилин до їди.
- Залити 1 столову ложку суміші бадилля моркви і петрушки 0,5 л гарячої води, щільно закрити і настояти 2 години. Приймати по 1 столовій ложці 3—4 рази на день за 30 хвилин до їди. У 1 склянку теплого молока влити 5—10 крапель березового дьогтю і розмішати. Приймати по 0,3 склянки 3 рази на день.
- При циститі кашку з тертої цибулі (свіжої або печеної) прикласти як компрес до низу живота на 1—2 години. Цю процедуру слід робити 1 раз на день.
- Залити яблучним оцтом гончарну глину, ретельно перемішати, нанести суміш на ганчірочку і прикласти до області нирок на поясниці.
- Картоплю зварити в шкірці, швидко злити воду і розім'яти. Пюре в каструлі поставити на заздалегідь нагріту і встановлену на дно відра цеглину. Обгорнувши нижню частину тіла, хворий усаджується на відро.
- Можна скористатися і зручнішим «сидінням» для парової бані, спорудивши його в заздалегідь підготовленому для цього унітазі — каструлю з картопляним пюре закутують в теплу тканину і ставлять в унітаз, залишаючи відкритим тільки верх каструлі. Прогрівання проводять по 10 хвилин щовечора або через 1 день до зникнення симптомів хвороби. Курс лікування — 7—12 прогрівань.
- Їсти суміш кедрових горіхів з медом. Це очищає нирки, сечовий міхур, додає їм силу затримувати сечу.
- Змішати мед і сік чорної редьки в співвідношенні 1:1. Приймати суміш 3 рази на день по 1 столовій ложці через 30— 40 хвилин після їди. Курс лікування — 3—4 тижні.
- Змішати в рівних пропорціях мед і насіння селери, приймати по 1 чайній ложці 3 рази на день.
- Змішати по 1 склянці меду, соку редьки, горілки, настояти 3 дні. Приймати по 2 столових ложки 3 рази на день до їди.
- Розчинити в 1 склянці теплої кип'яченої води 1 г муміє (розчин повинен вийти кольору каламутної кави). Робити цим розчином спринцювання при циститі. Болі і різі припиняться через 10—15 хвилин.
- Розчинити 0,1—0,3 г муміє в невеликій кількості молока (0,5 чайної ложки), змішати з мукою, зробити свічки і вставляти в анальний отвір при циститі. Ця процедура дозволить зменшити болі. Одночасно приймати 0,2 г муміє на ніч через 3 години після їди протягом 10 днів. При необхідності курс повторити.
- При загостренні циститу з підвищенням температури хворому слід зробити ванну для ніг (32—35°С), укласти в ліжко, а на живіт покласти компрес з відвареної із шкіркою і розім'ятої картоплі.
- При загостренні хронічного циститу готують відвар: 3— 4 столових ложки квіток ромашки аптечної на відро кип’ятку. Цей відвар використовують для сидячої ванни.
- Приймати по 1 столовій ложці оливкової олії щодня за 25 хвилин до їди.
- Масло обліпихи — прекрасний засіб для місцевого лікування хронічного циститу. Його вводить лікар в сечовий міхур через катетер.
- Залити 20 г подрібненого коріння спаржі 1 склянкою води, настояти. Приймати по 0,5 склянки 4 рази на день.
- Залити 1 склянку зернівок (неочищених зерен) вівса 2 склянками води. Кип'ятити на водяній бані, поки не випарується половина води, процідити і додати 2 столових ложки меду, прокип'ятити ще 5—10 хвилин і приймати по 0,5 склянки 2 — 3 рази на день.
- Залити 1 чайну ложку подрібненого насіння петрушки 2 склянками холодної води, настоювати 8—10 годин і прийняти за декілька прийомів протягом дня. Порошок насіння петрушки приймати на кінчику ножа 2—3 рази на день.
- Залити 2 столових ложки з верхом трави хвоща польового 1 л води, кип'ятити 10 хвилин, настоювати, обгорнувши, 20 хвилин, процідити. Траву скласти в полотняний мішечок і використовувати для компресу: у гарячому вигляді прикладати на низ живота. Відвар приймати по 1 склянці 2—3 рази на день. Використовувати при загостренні хронічного циститу.
- Приготувати чай з трави хвоща і квіток ромашки, взятих в рівних частинах. Чай пити гарячим по 3 склянки на день, невеликими ковтками, але часто. Використовувати при болючому сечовипусканні.
- Залити 2 столових ложки подрібненої трави хвоща польового 1 склянкою кип’ятку, настояти. Приймати по 50-70 мл 4 рази на день.
- Залити 1 столову ложку трави звіробою 1 склянкою кип’ятку, кип'ятити 15 хвилин, настоювати 40-60 хвилин, процідити. Пити відвар по 0,25 склянки 3 рази на день при хронічному пієлонефриті і циститі, гнійній сечі.
- Залити 20 г трави квітучої м'яти 1,5 л кип’ятку, кип'ятити 5-10 хвилин, охолодити, приймати по 1 склянці 3 рази на день на протязі місяця.
- Залити 20 г листя деревію 1 склянкою води кімнатної температури, кип'ятити на слабкому вогні 5-10 хвилин, настоювати 30 хвилин і процідити. Приймати при запаленні сечового міхура по 1 столовій ложці 3— 4 рази на день після їди.
- Залити 20 г трави горця пташиного 1 склянкою кип’ятку і настоювати, обгорнувши, 2 години. Пити 3 рази на день по 1 столовій ложці.
- Залити 1 столову ложку висушеної трави пасльону чорного 1 склянкою води, поставити на вогонь, довести до кипіння, кип'ятити на слабкому вогні 10 хвилин, настояти 30 хвилин і процідити. Пити по 1 чайній ложці 3 рази на день за 30 хвилин до їди при болях і спазмах в сечовому міхурі.
- Залити 5 столових ложок бруньок тополі чорної (осокора) 0,5 л горілки і настоювати 21 день в темному місці. Пити по 1 чайній ложці 3—4 рази на день під час їди. Сім’я кропу настояти у воді в співвідношенні 1:20. Приймати по 1—2 склянки 3 рази на день. Настій використовується при запальних процесах в сечових шляхах, при сечокислому діатезі, затримці сечі. Він також знижує артеріальний тиск і розширює коронарні судини.
- Залити 1 столову ложку трави кропу разом з насінням 1,5 склянки кип’ятку і настоювати 30 хвилин. Пити по 0,3 склянки 3 рази на день за 30 хвилин до їди.
- Суміш з 1 чайної ложки листків татарника колючого і 1 чайної ложки насіння кропу заварити 1 склянкою кип’ятку, настоювати в термосі 1 годину і процідити. Пити по 0,25 склянки кілька разів на день. Курс лікування — 1 місяць. Провести від 1 до 6 курсів.
- Залити 2 столових ложки дрібно подрібненого кореня шипшини 1 склянкою кип’ятку, кип'ятити на малому вогні або на водяній бані 15 хвилин, настоювати 1 годину і процідити. Пити по 0,5 склянки 4 рази на день за 15—20 хвилин до їди.
- Пити свіжий сік квітів або трави глухої кропиви (кропиви глухої) по 1 столовій ложці 4 рази на день.
- Залити 1 столову ложку кореневищ латаття жовтого 2 склянками холодної води і настояти ніч. Вранці поставити на вогонь, довести до кипіння і кип'ятити на слабкому вогні 5 хвилин. Пити по 0,5 склянки 3—4 рази на день за 30 хвилин до їди при запаленні сечового міхура і при затримці сечі, при хворобах нирок і викликаних ними болях в спині.
- Залити 2 столових ложки подрібнених стебел і листя латаття жовтого 0,5 л кип’ятку і настоювати 2 години. Пити по 0,3 склянки 3—4 рази на день за 30 хвилин до їди при запаленні сечового міхура і при затримці сечі, при хворобах нирок і викликаних ними болях в спині. Цей же настій застосовується при ревматизмі, порушенні обміну речовин, гастритах.
- Залити 1 чайну ложку трави чортополоха 1 склянкою кип’ятку, настояти 3—4 години і процідити. Пити по 1 столовій ложці 3 рази на день.
- Випити перед сніданком, на голодний шлунок 1 чашку чаю з кукурудзяних рилець або стеблинок вишні (черешні). За смаком можна додати мед. В міру необхідності пити кілька разів на день при частих позивах до сечовипускання.
- Залити 1 столову ложку шишок хмелю 1 склянкою кип’ятку, тримати на малому вогні 5 хвилин, настоювати 1 годину і процідити. Приймати відвар тривалий час по 1 столовій ложці 3 рази на день за 30 хвилин до їди при циститі, роздратуванні і болючих спазмах сечового міхура.
- Залити 20 г листків татарника колючого 1 склянкою кип’ятку, настояти 40 хвилин, процідити. Пити по 1 столовій ложці 3 рази на день.
- Можна приймати порошок з листя, просіяти його від колючок, по 1 чайній ложці 3 рази на день. Вважається за хороший сечогінний і протизапальний засіб.
- Залити 2 чайних ложки подрібнених плодів ялівцю 2 склянками кип’ятку, витримати 2 години. Захололий настій процідити, додати цукор і варити на водяній бані до отримання сиропу. Приймати по 1 чайній ложці перед їдою 3 рази на день. УВАГА! Суворо дотримуватись дозування.
- Змішати 2 частини кори верби білої, по 1 частині кореня стальника і трави остудника. Заварити 1 склянкою кип’ятку 1 столову ложку суміші, гріти на малому вогні 20 хвилин, настояти 2 години і процідити. Пити по 0,3 склянки 3 рази на день.
- Взяти по 2 частини трави деревію і листків толокнянки, по 1 частині кореня лепехи і березових бруньок. 2 столових ложки суміші залити 2,5 склянки кип’ятку, кип'ятити 5—7 хвилин, настоювати 30 хвилин. Пити по 0,5 склянки 4 рази на день.
- Змішати в рівних частинах квітки липи, подрібнену кору дуба і лист толокнянки. Залити столову ложку суміші 1 склянкою кип’ятку, кип'ятити на водяній бані 15 хвилин, настоювати 30 хвилин і процідити. Випивати по 1 склянці теплого відвару вечорами.
- Змішати по 3 частини стручків квасолі, квіток тернини, кореневищ лепехи, трави хвоща польового, плодів ялівцю і 5 частин листків толокнянки. Залити 4 столових ложки суміші 1 л кип’ятку, настоювати 3 години і випити відразу за 1 прийом, стараючись як можна довше затримати сечу. В процесі лікування приймати гарячу ванну.
- Змішати по 1 частині трави остудника, плодів петрушки і 3 частини листків толокнянки. 1 повну столову ложку суміші залити 1 склянкою холодної води, настояти 6 годин, кип'ятити на слабкому вогні 15 хвилин і процідити. Випивати за 1 день в декілька прийомів при лужній реакції сечі.
- Змішати в рівних частинах траву медунки, листки подорожника, листки шавлії, траву золототисячнику і траву полину. Заварити 1 столову ложку суміші 1 склянкою кип’ятку, додати 1 столову ложку меду, кип'ятити на водяній бані 5 хвилин, настоювати 30 хвилин і процідити. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази на день за 20 хвилин до їди.
- Змішати 5 г масла тмину, по 10 мл настоянки красавки і настоянки трави чистотілу, 15 мл настоянки валеріани. Приймати по 20 крапель 3 рази на день при спазмах сечового міхура. Взяти 5 г насіння льону, 20 г квіток алтея, 5 г квіток мальви лісової. Суміш залити 1 л кип’ятку і настоювати до охолоджування. Приймати по 0,5 склянки 3 рази на день.
- Взяти в рівних частинах рильця кукурудзи, листки берези, листки толокнянки, корінь солодки, кореневище пирію. 1 столову ложку суміші настоювати на 1 склянці холодної води протягом 6 годин і потім кип'ятити 15 хвилин. Випити протягом дня в декілька прийомів.
- Взяти по 1 частині насіння петрушки і трави чистотілу, 4 частини листків толокнянки. 1 чайну ложку суміші заварити 2 склянками кип’ятку, настоювати до охолоджування і приймати по 1 склянці 2—3 рази на день.
- Взяти по 2 частини насіння петрушки і плодів фенхеля, 1 частка бруньок берези. 1 чайну ложку суміші заварити в 1 склянці кип’ятку, настоювати до охолоджування і приймати по 0,5 склянки 3 рази на день.
- Взяти 3 частини плодів ялівцю, по 1 частині плодів фенхеля і коріння солодки. 1 столову ложку суміші настоювати на 1 склянці холодної води протягом 6 годин і прокип'ятити 15 хвилин. Випити за день в декілька прийомів.
- Взяти в рівних частинах коріння петрушки, коріння солодки, коріння стальника, плоди ялівцю. 1 столову ложку суміші настоювати на 1 склянці холодної води протягом 6 годин і прокип'ятити 15 хвилин. Випити за день в декілька прийомів.
- Взяти в рівних частинах стулки плодів квасолі, коріння петрушки, листки розмарину, листки шавлії, траву хвоща польового, траву звіробою. 1 столову ложку суміші настоювати на 1 склянці холодної води протягом 6 годин і прокип'ятити 15 хвилин. Випити за день в декілька прийомів.
- Взяти 3 частини коріння любистка, 5 частин коріння стальника, 4 частини кореневища ластовня, 2 частини плодів ялівцю, 6 частин листків берези. Приготувати відвар з 1 чайної ложки суміші на 2 склянки води і пити по 1 столовій ложці 3 рази на день.
- Взяти по 1 частині плодів анісу і насіння петрушки, 2 частини трави фіалки триколірної, по 4 частини плодів ялівцю, коріння любистка і коріння стальника. 1 столову ложку суміші настоювати на 1 склянці холодної води протягом 6 годин і прокип'ятити 15 хвилин. Випити за день в декілька прийомів.
- Взяти по 2 частини стулок плодів квасолі і трави споришу, по 3 частини квіток волошки синьої і квіток бузини трав'янистої, по 4 частини трави хвоща польового і соломи вівса. 4 столових ложки суміші залити на ніч 1 л некип'яченої води, вранці прокип'ятити протягом 10 хвилин. Випити 1 склянку перед сніданком, на голодний шлунок, останнє — в 4 прийоми за 1 день через 1 годину після їди.
- Взяти по 1 частині плодів петрушки, квіток волошки синьої, кореня дивосила і бруньок берези, 2 частини листків толокнянки, 4 частини листків трилисника водяного. 2 чайних ложки суміші заварити в 1 склянці кип’ятку і настоювати до охолоджування. Пити по 0,5 склянки 3 рази на день за 20 хвилин до їди.
- Змішати 3 частини ягід горобини червоної і 1 частину листків брусниці. 1 столову ложку суміші заварити 1 склянкою кип’ятку, настоювати 3—4 години на плиті, процідити. Пити по 0,5 склянки 3—4 рази на день за 30 хвилин до їди, додаючи 1 чайну ложку меду. Рекомендується при запальних захворюваннях сечового міхура, як сечогінний можна використовувати при хронічному пієлонефриті.