Під час правління імператора Діоклетіана, жорстокого гонителя християн, жив у єгипетському місті Олександрії побожний і вчений лікар Кир, який не тільки за свої лікарські послуги не брав грошей, але як ревний християнин переконував людей не грішити, бо недуги часто бувають наслідками грішного життя. Поганам за кожної нагоди говорив про Христа й християнську віру, чим багатьох привів до пізнання правди.
Дізнавшись, що погани донесли на нього владі, він перейшов в Аравію, де вступив до монастиря, щоб далі служити хворим душею й тілом, а одночасно приготуватися до майбутнього кривавого страждання за Христа. Там він також навернув багато поган до Христової віри, бо Бог дав йому дар чудесного лікування недужих самою молитвою.
У той час в Єрусалимі перебував колишній римський вояк, родом з сирійського міста Едесси, який покинув військову службу і прийшов до Єрусалима відвідати св. місця. Довідавшись про життя й працю св. Кира, він поспішив до побожного лікаря, залишився при ньому, і тоді обидва разом прославляли Бога своїм святим життям та послугами хворим, а поганам — ще й проповідуванням Христової віри. Одного дня дійшла до них вістка, що в єгипетському місті Канопі начальник міста Сиріян наказав ув'язнити одну християнку Атанасію і трьох її дочок: 15-літню Теоктисту, 13-літню Теодору й 11-літню Євдоксію.
Кир та Іван негайно вирушили в Каноп, щоб своїми сердечними словами підтримати матір та її дочок у вірності Христові під час мук. Коли погани довідалися про це, донесли на них, що вони бунтують в'язнів.
Начальник наказав привести їх до себе, переконував їх відмовитися від християнського Бога й погрожував їм муками, якщо вони не принесуть жертви офіційно визнаним богам. Святі відповіли: "Ми будемо говорити коротко; знай, що ми Христа не відречемося, хоча б навіть перетерпіли найстрашніші муки".
Тоді наказав Сиріян привести з в'язниці Атанасію з дочками і на їхніх очах звелів бити Кира й Івана бичами, ламати їм кості палицями, смалити тіло свічками, опісля поливати рани оцтом, посипати сіллю та поливати киплячою смолою; таким чином хотів мучитель залякати жінок видом страшних мук. Коли Сиріянові не вдалося захитати св. мучеників у вірі, наказав перед їхніми очима і перед матір'ю Атанасією так само мучити й невинних дівчат. Але й молоді Христові обручниці не відреклися свого Спасителя. Тоді наказав мучитель і їм, і матері повідрубувати голови мечем.
Після смерті св. мучениць начальник ще раз спробував вмовити Кира й Івана до відступства від Христової віри; коли ж його зусилля виявилися даремними, бо Божі слуги були непохитними у своїй вірності Христові-Цареві, наказав їх обох убити мечем, дня 31 січня 311 року.
Християни потайки забрали тіла св. мучеників і мучениць та поховали в церкві св. євангеліста Марка. За імператора Теодосія Молодшого" Олександрійський патріарх Кирило наказав перенести св. мощі до села Манутіна, де вони прославилися багатьма чудами. Згодом перенесли їх до Рима, а звідти — до баварського міста Мюнхена, де вони спочивають у церкві св. Михаїла.
Схожі матеріали:
|