rtb
Довідник корисної інформації



Меню сайту

Категорії розділу
ЛІКАРСЬКІ РОСЛИНИ [56] ГРИБИ [5]
ВИЖИВАННЯ [68] СУСПІЛЬСТВО [200]
ЛІКУВАННЯ [99] ПРИВІТАННЯ [3]
КУЛЬТУРА [30] ПРОГРАМИ [6]
КУЛІНАРНІ РЕЦЕПТИ [71] ЦІКАВА ЛІТЕРАТУРА [13]

Друзі сайту
Унійна Традиція УГКЦ
УГКЦ (Скала-Подільська)
В обороні католицької віри
Джублик в Закарпатті
Персональний сайт Павлюк
Молитва
Промінь Любові
Голодомор-геноцид 1932-33
Аве Марія
Українська благодійницька мережа
Благодійний Фонд «ТИ – АНГЕЛ»
Допомога онкохворим дітям

Форма входу
E-mail/Login:
Пароль:

Головна » Довідник » ГРИБИ

Їстівні гриби України
20.06.2014, 09:23

Існує багато їстівних грибів, вони регулярно вирощуються і збираються у всьому світі. Гриби мають специфічний смак і запах, деякі з них є делікатесами і мають високу ціну.

Березовик, підберезовик, бабка темна

Підберезовик, бабка темна

Місцева назва – підберезовик.

Поширений на Поліссі та в Лісостепу. Росте переважно в березових і мішаних (з березою) лісах; у травні – жовтні. Добрий їстівний гриб. Заготовляють на Поліссі. Використовують свіжим, про запас сушать, маринують, солять.

Білий гриб, боровик

Боровик

Зустрічається по всій Україні: росте у листяних (під дубом, буком, грабом, березою, ліщиною) і хвойних (під сосною, ялиною) лісах; у червні – жовтні. Найкращий з відомих їстівних грибів. Використовують свіжим, про запас сушать, солять, маринують. Містить алкалоїд герцинін (властивий також столовим бурякам). Заготовляють у Прикарпатті та на Поліссі.

На білий гриб схожий неїстівний гриб гірчак, який відрізняється тим, що спори у нього рожеві, сітка на ніжці чорна, м’якуш дуже гіркий.

Боровик жовтий

Боровик жовтий

Поширений на Поліссі, у Прикарпатті та в Лісостепу. Росте у листяних і мішаних лісах, під дубом; у липні – жовтні. Дуже добрий їстівний гриб. Використовують його свіжим, про запас сушать.

Боровик жовто-коричневий синіючий,

боровик укорінений

Боровик укорінений

Поширений на Поліссі, у Прикарпатті та в Лісостепу. Росте у листяних (дубових, переважно букових) лісах; у червні – жовтні. Прекрасний їстівний гриб. Використовують свіжим, про запас сушать.

Боровик королівський

Боровик королівський

Поширений у Прикарпатті. Росте в листяних (переважно букових) лісах на вапнякових ґрунтах; у червні – вересні. Рідкісний цінний їстівний гриб. Використовують свіжим, про запас сушать, маринують.

Гігрофор золотистий

Гігрофор золотистий

Місцева назва – мокриця золотиста.

Поширений по всій Україні. Росте у листяних (букових, дубових), рідше хвойних лісах; у серпні – вересні. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим.

Гігрофор модриновий

Мокриця модринова

Місцева назва – мокриця модринова.

Росте у модринових лісах; у вересні – листопаді. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим.

Гігрофор пізній

Мокриця бура

Місцева назва – мокриця бура.

Поширений на Поліссі та в Лісостепу. Росте у соснових лісах, здебільшого групами; у вересні – листопаді. Зустрічається часто. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим, а також сушеним.

Гігрофор ранній

Гігрофор ранній

Поширений по всій Україні. Росте у хвойних та листяних, переважно гірських лісах; рано навесні, їстівний гриб високої якості. Використовують свіжим.

Гігрофор сирожкоподібний

Мокриця червона

Місцева назва – мокриця червона.

Поширений на Поліссі, у Прикарпатті та Лісостепу. Росте в листяних лісах; у серпні – вересні. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим.

Гіропор березовий синіючий, синяк

Синіючий синяк

Росте у листяних і мішаних лісах, переважно під березою, у червні – жовтні. Дуже добрий їстівний гриб. Використовують свіжим.

Гнойовик білий

Гноївка біла

Місцева назва – гноївка біла.

Зустрічається по всій Україні. Росте у лісонасадженнях, на відкритих угноєних місцях, групами; у липні – листопаді. Добрий їстівний гриб у молодому стані. Використовують свіжим: при вживанні разом з алкоголем викликає отруєння.

Гнойовик чорнильний

Гнойовик чорнильний

Зустрічається по всій Україні. Росте на угноєному ґрунті, здебільшого у траві, часто край дороги; у травні – листопаді. Добрий їстівний гриб у молодому стані, але при вживанні разом з алкоголем викликає отруєння.

Гриб зимовий

Гриб зимовий

Місцева назва – лубинка зимова.

Зустрічається по всій Україні на пеньках та стовбурах листяних, зрідка хвойних дерев; групами; у вересні – грудні. Добрий їстівний гриб у молодому стані (їстівна лише шапка). Використовують свіжим та сушеним.

Гриб-зонтик великий

Гриб-зонтик великий

Місцева назва – ковпак високий.

Зустрічається по всій Україні: в лісах, парках і садах, край доріг, на галявинах, іноді групами; у серпні – жовтні, їстівний гриб. Використовують свіжим (лише шапки молодих грибів).

Гриб-зонтик червоніючий

Гриб-зонтик червоніючий

Зустрічається по всій Україні: у лісах, парках і садах; у жовтні. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим.

Дощовик їстівний

Дощовик їстівний

Місцева назва – курявка, порхавка.

Зустрічається по всій Україні. Росте у листяних і хвойних лісах, степах, на луках; з весни до осені. Дуже добрий їстівний гриб у молодому стані, поки м’якуш білий. Використовують гриб свіжим і тільки в день збирання, поки м’якуш чисто-білий.

Ентолома садова їстівна

Ентолома садова їстівнаПоширена в Лісостепу та Степу. Росте в садах, полезахисних смугах, у насадженнях абрикос, зрідка під іншими кісточковими; навесні. Добрий їстівний гриб. Використовують його свіжим.

Заячий гриб, гіропор каштановий

Гіропор каштановий

Росте у хвойних, листяних і мішаних лісах. Поширений на Поліссі та в Прикарпатті; у серпні – вересні. Використовують свіжим.

Клітоцибе бокалоподібний, грузлик бокалоподібний

Грузлик бокалоподібний

Поширений у Лісостепу, на Поліссі та в Закарпатті. Росте у лісах, на галявинах, серед мохів, на трав’янистих місцях, зрідка на гнилій деревині; у вересні – листопаді, їстівний гриб. Використовують свіжим.

Клітоцибе величезний, грузлик величезний

Грузлик величезний

Поширений у Криму та в Карпатах. Росте у хвойних та мішаних, переважно гірських лісах, на галявинах і пасовищах, великими групами, утворюючи так звані “відьмині кільця”; у серпні – жовтні, їстівний гриб. Використовують свіжим.

Ковпак

Панчішка

Місцева назва – панчішка.

Поширений на Поліссі та в Прикарпатті. Росте у хвойних лісах; у серпні – жовтні. Дуже добрий їстівний гриб. Використовують свіжим, про запас сушать.

Лепіота червонопластинчаста

Ковпак червонопластинчастий

Місцева назва – ковпак червонопластинчастий.

Зустрічається по всій Україні; у мішаних лісах, на галявинах, узліссях, у садах, на полях та на пасовищах; у липні – серпні. Добрий їстівний гриб (форма жовтіюча – неїстівна). Використовують свіжим.

Лепіста фіалкова

Панчішка

Місцева назва – панчішка.

Поширена на Поліссі, у Лісостепу та в Прикарпатті. Росте у листяних лісах, садах, на вологих місцях, луках великими групами; у вересні – листопаді. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим.

Лисичка справжня

Лисичка справжня

Поширена по всій Україні. Росте у хвойних і листяних лісих; у липні – листопаді. Добрий їстівний гриб, у м’якуші якого міститься вітамін В2. Використовують свіжим, про запас маринують, солять. Заготовляють у Прикарпатті та в усіх областях Полісся.

До лисички справжньої подібна лисичка несправжня.

Ліофіл зрослий, рядовка зросла

Рядовка зросла

Місцева назва – голубінка зросла.

Поширена на Поліссі і в Прикарпатті. Росте у листяних і хвойних лісах великими тісними групами, в яких ніжки зростаються біля основи; у липні – вересні. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим.

Ліофіл скупчений, рядовка скупчена

Рядовка скупчена

Зустрічається по всій Україні. Росте в листяних лісах (здебільшого на галявинах), поза лісом на відкритих місцях, великими тісними групами; у вересні – листопаді. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим.

Ліофіл травневий, рядовка травнева

Рядовка травнева

Місцева назва – майки.

Поширений на Поліссі та в Лісостепу. Росте у степах, на луках, на пасовищах, в лісах на відкритих місцях; у травні – вересні. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим.

Маслюк звичайний

Маслюк звичайний

Місцеві назви – козляк, козар.

Зустрічається по всій Україні у хвойних (соснових) і мішаних лісах; у липні – листопаді. Дуже добрий їстівний гриб. Використовують свіжим, про запас сушать, солять, маринують. Заготовляють у Прикарпатті, на Поліссі.

Маслюк зернистий

Масляк справжній

Місцева назва – масляк справжній.

Зустрічається по всій Україні у соснових лісах, на піщаних ґрунтах; у червні – жовтні. Дуже добрий їстівний гриб, проте швидко псується. Використовують свіжим, про запас сушать, солять, маринують.

Маслюк модриновий

Маслюк модриновий

Росте у модринових лісах; у липні – жовтні. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим, про запас сушать, маринують.

Маслюк слизький, маслюк модриновий синіючий

Маслюк модриновий синіючий

Росте у модринових лісах; у липні – жовтні. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим.

Моховик тріщинуватий

Моховик тріщинуватий

Зустрічається по всій Україні. Росте у хвойних та листяних лісах; у липні – жовтні, їстівний гриб низької якості. Використовують свіжим.

Мухомор цезарів

Мухомор Цезарів

Зрідка зустрічається на Закарпатті в дубових і букових лісах; у липні – вересні. Дуже добрий їстівний гриб. Використовують свіжим, сушеним, маринованим.

Опеньок луговий

Опеньок луговий

Зустрічається по всій Україні. Росте на відкритих трав’янистих місцях, луках, пасовищах; з травня по листопад. Добрий їстівний гриб (їстівна лише шапка). Використовують свіжим та сушеним. Містить лікарські речовини.

Опеньок осінній справжній

Підопеньок, козир

Місцеві назви – підопеньок, козир.

Зустрічається по всій Україні. Росте у листяних і хвойних лісах, садах, на пеньках, стовбурах, корінні дерев та чагарників великими, тісними групами; паразит; у вересні – листопаді. Добрий їстівний гриб (їстівна лише шапка). Використовують свіжим, про запас сушать, маринують.

Розміри і забарвлення гриба дуже мінливі, тому, збираючи його, треба звертати увагу на колір пластинок, щоб помилково не взяти отруйний сірчасто-жовтий несправжній опеньок.

Осиковик, підосоковик, бабка червона

Підосоковик, бабка червона, красноголовець, краснюк

Місцеві назви – красноголовець, краснюк.

Поширений на Поліссі та в Лісостепу. Росте в листяних і мішаних лісах, під осикою та вільхою; у травні – жовтні. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим, про запас су­шать, маринують, засолюють. Заготовляють на Поліссі.

Павутинник каштановий слизький

Павутинник каштановий слизький

Зустрічається по всій Україні. Росте у хвойних лісах під соснами, на піщаному ґрунті; у серпні – жовтні, їстівний гриб. Використовують свіжим.

Павутинник мінливий

Павутинник мінливий

Поширений по всій Україні. Росте у хвойних і листяних лісах. Збирають у серпні – жовтні. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим.

Печериця звичайна, печериця степова

Печериця степова, стернівка, печірка

Місцеві  назви  стернівка,  печірка.

Зустрічається по всій Україні: на луках, полях у цілинних степах, групами; у червні – жовтні. Дуже добрий їстівний гриб використовують свіжим, про запас сушать, засолюють маринують, у печериці звичайної виявлено антибіотики з широким спектром дії.

Замість печериці звичайної часом помилково збирають печерицю рудіючу отруйну та смертельно отруйні мухомори – білий смердючий і бліду поганку.

Печериця їстівна

Печериця їстівна

Зустрічається по всій Україні у садибах, у містах на тротуарах, у степах, на полях (на щільному ґрунті); у червні – жовтні. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим.

Печериця польова

Cтерниця, печериця царинкаМісцеві назви – стерниця, печериця царинка.

Зустрічається по всій Україні. Росте у листяних і хвойних лісах, на галявинах, уздовж доріг, у полезахисних смугах, парках, садах, на пасовищах; у червні – жовтні. Збираючи цей гриб, треба звертати увагу на запах м’якуша, щоб не взяти помилково печерицю рудіючу отруйну. Печерицю польову іноді збирачі грибів плутають з смертельно отруйними мухоморами – білим, білим смердючим та блідою поганкою.

Дуже добрий їстівний гриб. Використовують свіжим. Про запас сушать, солять, маринують.

Печериця садова, печериця двоспорова

Печериця двоспорова

Зустрічається по всій Україні у степах, на пасовищах на садибах, у садах; у липні – листопаді. Штучно культивується на угноєному ґрунті, їстівний гриб. Використовують свіжим про запас сушать.

Печіночниця звичайна

Глива, язця печінкова

Місцеві назви – глива, язця печінкова.

Поширена на Поліссі та в Прикарпатті. Росте в листяних лісах, найчастіше розвивається на живих стовбурах, біля основи стовбурів (у дуплах) старих дубів і буків як паразит; у серпні – жовтні. Молодий гриб добрий їстівний. Використовують його свіжим.

Підвишень

Cадовик, вишняк

Місцеві назви – садовик, вишняк.

Зустрічається по всій Україні: у листяних і мішаних лісах, на галявинах, у садах, на трав’янистих місцях; у червні – жовтні. Дуже добрий їстівний гриб. Використовують свіжим, про запас сушать.

Плеврот черепичастий

Плеврот черипичастий

Зустрічається по всій Україні. Росте групами на стовбурах листяних, зрідка хвойних дерев; у вересні – жовтні. Вживають у їжу лише молоді гриби, бо старі плодові тіла жорсткі, їстівний гриб. Використовують свіжим і сушеним.

Поліпил зонтичний

Гриб баран

Місцева назва – гриб баран.

Рідкісний гриб. Зустрічається на Поліссі та в Прикарпатті. Росте у листяних лісах, біля основи стовбурів і пеньків листяних дерев (переважно дуба), на коріннях яких розвивається як паразит; у серпні – жовтні. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим.

Польський гриб

Пісочник

Місцева назва – пісочник.

Поширений на Поліссі, в Лісостепу та в Прикарпатті. Росте у хвойних і мішаних (з сосною) лісах, переважно на піщаному ґрунті; у липні – жовтні, їстівний гриб. Використовують свіжим, про запас сушать, маринують.

Порхавка гігантська

Порхавка гігантська

Зустрічається по всій Україні. Росте у лісах на галявинах, у садах, на луках, у степах рідко; восени. Дуже добрий їстівний гриб лише молодий, поки всередині білий. Використовують свіжим, заготовляють про запас – сушать, порізаний на тонкі частки, лише в день збору, поки м’якуш чисто-білий. У порхавці гігантській виявлено цінний антибіотик кальвацин.

Рижик смачний

Ридз, рижок

Місцева назва – ридз, рижок.

Поширений на Поліссі та в Прикарпатті. Росте у хвойних лісах; у серпні – жовтні. Дуже добрий їстівний гриб. Використовують свіжим, про запас засолюють. Рижику властивий цінний антибіотик.

Рядовка зелена, зеленушка

Зеленушка, голубінка зеленувата

Місцева назва – голубінка зеленувата.

Поширений на Поліссі та в Лісостепу. Росте у хвойних лісах, на піщаних ґрунтах. Плодові тіла напівзаглиблені в піщаний ґрунт; у вересні – листопаді. Заготовляють на Поліссі. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим, про запас засолюють, маринують.

Рядовка наземна

Голубінка сіра

Місцева назва – голубінка сіра.

Поширена в Лісостепу, на Поліссі та в Прикарпатті. Росте у хвойних та мішаних лісах, іноді великими групами; у серпні – жовтні. Добрий їстівний гриб. Використовують його свіжим та засушують.

Рядовка темно-сіра

Рядовка темно-сіра

Росте на Поліссі у соснових лісах, групами; у вересні – листопаді. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим.

Рядовка тополева

Голубінка тополева

Місцева назва – голубінка тополева.

Зустрічається по всій Україні у насадженнях тополі; у серпні – листопаді, їстівний гриб. Використовують свіжим, маринованим, засоленим.

Рядовка тополева зовні схожа на отруйну рядовку червонувато-коричнювату, що росте в соснових лісах під соснами.

Рядовка червона

Рядовка червона

Росте на Поліссі та в Лісостепу у хвойних лісах, під соснами, на піщаних ґрунтах; у серпні – жовтні. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим.

Рядовка червонувата

Голубінка червонувата

Місцева назва – голубінка червонувата.

Поширена на Поліссі, у Прикарпатті, в Лісостепу. Росте у листяних, рідше хвойних лісах; у серпні – вересні. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим.

Сироїжка ароматна

Смердюк

Місцева назва – смердюк.

Зустрічається по всій Україні у листяних і хвойних лісах; у липні – листопаді. Добрий їстівний гриб. Використовують його свіжим.

Сироїжка бездоганна

Сироїжка бездоганна

Поширена на Поліссі та в Лісостепу. Росте у хвойних (соснових) та листяних лісах; у липні – жовтні. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим та засолюють.

Сироїжка біла

Сироїжка біла

Рідкісний гриб. Зустрічається на Поліссі та в Лісостепу у листяних і хвойних лісах; у серпні – жовтні. Добрий їстівний гриб, використовують свіжим, про запас солять.

Сироїжка болотяна

Сироїжка болотяна

Росте на Поліссі в соснових лісах, на вологих місцях, часто серед чорниці; у серпні – жовтні, їстівний гриб. Використовують свіжим та засолюють.

Сироїжка зелена велика

Сироїжка зелена велика

Зустрічається по всій Україні в листяних (переважно березових) та мішаних (під березою) лісах у серпні – вересні, їстівний гриб. Використовують свіжим або засолюють.

Сироїжка їстівна

Підпенька, голубника

Місцеві назви – підпенька, голубника.

Поширена на Поліссі, в Лісостепу та Прикарпатті. Росте в листяних, зрідка хвойних лісах; у липні – жовтні. Добрий їстівний гриб. Використовують його свіжим, про запас сушать, засолюють.

Сироїжка коричнево-лілова

Сироїжка коричнево-лілова

Поширений на Поліссі та в Лісостепу. Росте в листяних або мішаних лісах (під дубом, березою); у серпні – жовтні. Їстівний гриб. Використовують свіжим.

Сироїжка луската, товстуха

Товстуха, щеблячка

Місцева назва – щеблячка.

Поширена на Поліссі та в Лісостепу. Росте у листяних (дубових і березових) та мішаних лісах; у серпні – жовтні. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим, про запас засолюють. 

Сироїжка різнопластинчаста

Сироїжка різнопластинчаста

Поширена у Прикарпатті та на Поліссі. Росте у листяних (переважно букових), зрідка хвойних лісах; у липні – вересні, їстівний гриб. Використовують свіжим та сушать.

Сироїжка світло-жовта

Сироїжка світло-жовта

Зустрічається по всій Україні в листяних лісах (переважно під березою та вільхою), на вогких місцях; у червні – вересні, їстівний гриб. Використовують свіжим.

Сироїжка синьо-зелена

Cироїжка синя

Місцева назва – сироїжка синя.

Поширена у Лісостепу та на Поліссі. Росте у листяних (дубових і букових) лісах; у серпні – жовтні, їстівний гриб. Використовують свіжим і засолюють.

Сироїжка чорно-пурпурова

Сироїжка-чорно-пурпурова

Зустрічається по всій Україні у листяних (букових, дубових) та хвойних (соснових) лісах; у жовтні, їстівний гриб, використовують свіжим.

Спарасис кучерявий, гриб баран

Гриб Баран

Поширений на Поліссі та в Прикарпатті. Росте у соснових лісах; у серпні – жовтні. Добрий їстівний гриб у молодому стані. Використовують свіжим.

Трутовик сірчано-жовтий

Трутовик сірчано-жовтий

Паразитний гриб. Зустрічається по всій Україні. Росте в листяних, зрідка в хвойних лісах на живих і відмерлих стовбурах дерев. Молоді плодові тіла їстівні. Використовують свіжими. Гриб містить антибіотичні речовини.

Хрящ-молочник перцевий

Хрящ-молочник перцевийМісцева назва – біляк.

Поширений на Поліссі та в Лісостепу. Росте у листяних (переважно дубових і березових), хвойних та мішаних лісах; у червні – листопаді.

Їстівний гриб. Використовують свіжим, про запас засолюють після відварювання (відвар вилити). Використовують при бленореї та сечокам’яній хворобі як сечогінний засіб.

Замість хряща-молочника перцевого часом збирають умовно їстівний хрящ-молочник повстистий.

Хрящ-молочник справжній

Хрящ-молочник-справжній

Поширений у Західному Поліссі. Росте у березових та мішаних (під березою) лісах, групами; у липні – вересні. Дуже добрий їстівний гриб. Використовують його свіжим, про запас засолюють.

Хрящ-молочник червоно-коричневий

Біляк

Поширений на Поліссі, в Лісостепу та Прикарпатті. Росте у листяних (дубових) хвойних та мішаних лісах; у липні – жовтні. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим, про запас засолюють.

Часничник великий

Часничник великий

Поширений у Карпатах і Криму. Росте у листяних (переважно букових), зрідка хвойних лісах, на листі, гнилій деревині, ґрунті; у травні – листопаді. Використовують свіжим, сушеним.

Часничник дрібний

Полост часниковий

Місцева назва – полост часниковий.

Поширений на Поліссі та в Лісостепу. Росте у лісах, переважно хвойних, на піщаних ґрунтах, на опалих хвої, гілочках та інших рослинних рештках; у липні – жовтні. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим, про запас сушать. Вживають як приправу до деяких страв. Виявлено онкостатичну речовину.

Часничник дубовий

Часничник-дубовий

Поширений на Поліссі. Росте у дубових та мішаних лісах, на опалому дубовому листі; у жовтні – листопаді, їстівний гриб. Використовують свіжим, про запас сушать.


http://evshanzillya.wordpress.com
Схожі матеріали:
Додав: Anatoliі☩UCT☩ | Джерело матеріалу - http://evshanzillya.wordpress.com
Переглядів: 9093 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Присвячений Святому Йосифу - Обручнику Пресвятої Богородиці

Відправляємо:


Молитовні прохання
500

Підпишіться на оновлення:





Пошук на сайті



© 2008-2024 Свята Традиція УГКЦ
Яндекс.Метрика