Сьогодні люди сміються менше, ніж сто років тому. Дитина сміється в 20 разів більше від нашого дорослого. Європейці сміються менше, ніж африканці. Жінки сміються частіше за чоловіків.
З точки зору біохімії сміх пригнічує утворення кортизолу, який негативно діє на імунну систему.
Вчені навчилися викликати сміх і плач штучним шляхом. Стимуляція субталамічного ядра викликала сльози, а передньої частини кори поясної звивини (anterior cingulate) – сміх. Правда, при цьому пацієнти не відчували необхідних емоцій.
У Парагваї індіанці гуайкіс сміються, побачивши чоловіка, який несе кошик. Це вважається ознакою жіночності. У бразильському племені набіквара сміються над закоханими, які цілуються на публіці.
Визначити найсмішніший анекдот у світі, швидше за все, не вийде. Американцям подобаються анекдоти про безглуздих і збиткових. Англійцям і ірландцям – засновані на грі слів, а в Австралії популярні анекдоти про жахи і стресові події. А самою смішливою країною визнана, як це не дивно, Німеччина.
Одна з причин сміху – це почуття переваги над тим, над ким сміються. Цей механізм працює, наприклад, у жартах про блондинок. Платон у своїй «Республіці» рекомендував співгромадянам поменше дивитися комедії, оскільки вони пробуджують найнижчі інстинкти.
Будь-який лікар легко може пояснити появу безпричинного сміху у хворої людини. Безпричинний сміх здорової людини поки пояснити не вдалося.
Чому ми сміємося?
Чи бувало так, що ви жартуєте, а люди, що оточують вас, не сміються? А не чи знаєте ви людей, які ніколи не посміхаються, або навпаки, постійно сміються? Річ у тому, що ми сміємося не із-за якогось механічного процесу в нашому тілі, а виражаючи наші відчуття. Вони можуть бути пов’язані з явним задоволенням або з тим, що у нас легко на душі.
Правда, існує одна «механічна» причина сміху — це лоскіт. Але ж це тільки дія рефлексу — у відповідь реакції організму на роздратування. Це зовсім не пов’язано з іншими видами сміху.
Коли ми сміємося, то тим самим спонтанно виражаємо наші відчуття, викликані спогадом, уявою, думками або виглядом чогось. Так що ж викликає в нас таку реакцію?
На це питання дають відповідь психологи — люди, що вивчають людську поведінку. І хоча вони розробили безліч теорій, жодна повністю не пояснює цього явища.
Одна з них визначає сміх соціальним актом. Якщо ви наодинці побачите по телевізору що-небудь смішне, то навряд чи голосно сміятиметеся. Але в компанії друзів це може викликати у вас бурхливу реакцію. Або візьмемо інший приклад. Декілька чоловік сидять разом, розповідаючи один одному різні історії. Вони весело сміються. Ви сидите поряд і чуєте, про що вони говорять, але не належите до їх веселої групи. Швидше за все, ви навіть не посміхнетеся.
Ми всі знаємо у загальних рисах те, що викликає сміх. Чиясь незграбність (наприклад, якщо у людини падає все з рук або він сковзається, падає) може розвеселити нас. Це можна пояснити тим, що ми відчуваємо у цей момент свою перевагу, яка і приносить нам задоволення. Ось сміх і виражає наші відчуття. Залежно від причини сміх може розрізнятися. Гумор викликає один тип, комічність — інший, безглуздість — третій. Сміх може виражати і презирство. Таким чином, сміх — це вираз наших відчуттів, реакція на деякі явища, що оточують нас.
Слухай, хто як сміється
Крім корисних властивостей, сміх ще й може багато розповісти про людину. Сміх — така ж неповторна особливість людини, як зовнішність, голос, хода.
Деякі люди сміються так, що і сам не можеш втриматися від сміху, а в декого сміх нагадує радше поминальний плач. Згадай-но, як сміються твої друзі та знайомі.
Сміх на А (ха-ха-ха) — іде від серця, сповнений гармонії з навколишнім світом, світлої радості. Характерний для безтурботних людей з наївно-веселою вдачею.
Сміх на Е (хе-хе-хе) — не дуже симпатичний, бо схожий на бекання. Часто так сміються підлабузники у відповідь на сміх шефа. Виказує зухвалу, заздрісну натуру. Чим більше виражене “є”, тим більше в людині хамства, зловтіхи, презирства. Люди таким сміхом завжди тримаються на певній дистанції від співрозмовника.
Сміх на И (хи-хи-хи) — суміш іронії і зловтіхи. Це прихований хитрий сміх. За таким сміхом зазвичай криється підтекст і прихований намір. Часто так сміються жінки.
Сміх на О (хо-хо-хо) — знущальний. Звучить загрозливо (згадай Карабаса-Барабаса), іноді з певним сумнівом, критичним подивом, протестом.
Сміх на У (ху-ху-ху) — це навіть не сміх, а прихований страх, наприклад, у забобонних людей, які бояться примар.
Якщо сміх свідчить про характер, то за усмішкою можна зробити висновок про емоційний стан людини та про її ставлення до тебе.
Розслаблена усмішка – чим менше напруги, тим вона привабливіша. Така усмішка свідчить про щиру радість.
Усмішка у вигляді закритих і трохи напружених губ свідчить про стриманість, вольове зусилля. Така усмішка викликана власними думками, прихованим спостереженням за людьми.
Збентежена усмішка-вибачення зазвичай з’являється ненадовго і швидко зникає. Така усмішка — вияв нещирості почуттів. Свідчить про боязкість та незручність становища.
Заперечлива посмішка-скепсис, при якій кутики рота опущені, виражає іронію, зловтіху, зверхність, негативне ставлення до предмету розмови.
Солодка усмішка, при якій губи складені бантиком, типова для кокетливих дівчат, сентиментальних людей, а також для підлесників, які такою усмішкою відповідають тим, кому лестять.
Уїдлива посмішка, схожа на гримасу, реакцію на кисле, свідчить про приховані наміри. Вона завжди напружена, притаманна нахабам, хамам. Така посмішка може виказувати лицемірство та нещирість.
Крива посмішка (з одного боку усмішка, з другого — просто опущений кутик рота) виражає внутрішнє протиріччя, яке свідомо ховають за показною приязню, а також сарказм чи скепсис.
Ще кілька цікавих фактів про сміх і посмішку :)
Немовлята не можуть сміятися, поки не досягнуть віку трьох місяців.
Сміх протягом 10-15 хвилин допомагає спалити стільки калорій, скільки ви отримуєте, з’ївши плитку шоколаду середнього розміру.
Під час сміху повітря виходить з легенів зі швидкістю 100 км/год.
Коли людина посміхається працюють 17 м’язів обличчя, коли хмуриться – 47.
У оптимістів ризик захворювання серця на 40% нижче, ніж у песимістів.
На Аравійському півострові і в Південно-Західній Азії є рослина, яку називають «квіткою сміху». ЇЇ насіння розміром з горошину здатне викликати у людини безпричинний сміх протягом півгодини, після чого людина спокійно і безтурботно засинає.
У середньому шестирічна дитина сміється 300 разів на день.
Дорослі сміються тільки 15 – 100 разів на день.
Усміхнені офіціанти отримують у півтора рази більше чайових, ніж їх неусміхнені колеги.
Хороший регіт може тривати годину без зупинки.
Посміхатися властиво лише людям.
Найбільш усміхнені люди живуть в Бразилії та на Кубі. Скандинавські нації, навпаки, самі похмурі.
Пам’ятайте вислів всіма улюбленого барона Мюнхгаузена: «Серйозне обличчя – це ще не ознака розуму. Найбільші дурощі на Землі відбувалися саме з цим виразом обличчя. Посміхайтеся!» :)
Вплив сміху на здоров'я
У сучасно світі модно бути відповідальним і серйозним людиною. І це видно, варто тільки подивитися на своїх колег по роботі, на начальника, вони рідко посміхаються і сміються, оскільки вважають, що ділова людина свої позитивні емоції не повинен виражати таким чином. З такою точкою зору категорично не згодні лікарі, які впевнені в лікувальних властивостях сміху.
Вони стверджують, що вплив сміху на здоров'я людини просто вражаюче. І цьому є наукове підтвердження.
Факт, що негативні емоції виражаються частіше, або ще гірше, ховаються всередині. А між тим, звичайний сміх від душі може людину позбавити від деяких проблем, а також проблем, що стосуються здоров'я. Перед вибухом веселого, щирого сміху депресія точно не встоїть, а світ стане дивно цікавим, а не ворожим і похмурим.
Діти сміються частіше, тому що не бояться зіпсувати веселим і нестримним сміхом свою репутацію або респектабельність. Було навіть пораховано, що дитина в напіводнорічному віці, якщо він здоровий, посміхається і сміється не менше 300 разів на добу.
А скільки разів сміються дорослі? На жаль, більшість, відповідає приблизно наступною фразою: "а чому радіти?". Як вважають психологи, це соціально зумовлена і штучно створена надлишкова важливість. Така поведінка проблем не вирішує, проблем ставати ще більше, так як подібне притягує подібне.
Лікувальні властивості сміху
Сміх корисний всім, оскільки він володіє багатьма лікувальними властивостями. Сміх змушує, навіть коли нам далеко до веселощів, відчувати себе краще. Сміх сприяє зменшенню числа гормонів напруги і стресу, зміцненню імунної системи, вироблення болезаспокійливих тіл в більшій кількості.
Вчені за кордоном, за допомогою новітніх методів дослідження довели, що в процесі сміху мозок і нервова система отримують імпульси, які благотворно позначаються на їх роботі. До того ж, сміх робить позитивний вплив на здоров'я людини в цілому. Доведено, що люди, які зляться рідше, а сміються частіше, про депресію взагалі не знають, та й хворіють значно менше.
Чим корисний сміх
Ще 2000 років тому Гіппократ зазначив, що весела і жвава бесіда за обідом покращує травлення. Практично це так, адже коли ми сміємося від душі, напружуються м'язи черевного преса, а це в свою чергу підтягує м'язи гладкої мускулатури кишечника нашого, при цьому йому допомагає виводити токсини і шлаки. Таким чином, сміх можна назвати своєрідною гімнастикою для кишечника, і необов'язково сміятися саме під час вживання їжі.
Ендорфіни є гормонами радості, позбавляють нас від роздратування і смутку, вивільняючи сміх.
Перед щирим веселим сміхом відступають застуда і інфекції, так як сміх спонукає антитіла вироблятися, а вони в свою чергу захищають організм від бактерій і вірусів. Крім цього сміх сприяє збільшенню числа лейкоцитів, а вони ведуть боротьбу з різними запаленнями, і навіть захворюваннями онкологічного характеру.
Вплив сміху на сприйняття
Австралійські вчені зробили дивне відкриття - сміх здатний змінити наше сприйняття навколишнього світу на краще. Сміх, впливаючи на візуальне сприйняття, дозволяє нам дивитися на речі обома півкулями, і їх сприймати такими, якими вони є. При звичайному стані, все відбувається по іншому - очі посилають "картинку" різним півкулях, і хоча мозок і здатний швидко перемикатися, тим не менш, довколишні речі та явища нами сприймаються не зовсім вірно. Є навіть такий вислів про сміх, може навіть, і ви чули його: "очі відкрилися".
Сміх захищає, попереджає хвороби
Кардіологи з Америки, під час обстеження двох груп людей, прийшли до висновку, що сміх, сприяючи нормалізації кров'яного тиску здатний захистити наше серце, допомагаючи знижувати ризик нападів при різних захворюваннях. Перша група людей становила практично здорових людей. У другій групі були сердечники. У процесі обстежень стало відомо, що половина сердечників протягом прожитого життя сміялася рідше, ніж здорові люди тієї ж вікової категорії.
І хоча вчені не можуть до кінця пояснити, як сміх попереджає виникнення захворювань, але одне вони пояснили: через нервово-психічної напруги пошкоджуються захисні бар'єри кровоносних судин, а це викликає утворення холестеринових відкладень, накопичення жиру, запалення. І як результат, виникнення серцево-судинних захворювань, почастішання серцевих нападів. Значить, виходить, що, знімаючи психічна напруга, сміх, таким чином, попереджає виникнення захворювань. Отже, сміх, посмішку, позитивний погляд на життя можна зарахувати до здорового способу життя
Вчені в цій області в ході досліджень не раз доводили користь впливу сміху на здоров'я. Наведемо приклад, під час перегляду комедії або мелодрами, кровообіг циркулює по-різному, якщо людина дивиться мелодраму кровообіг більш повільне, а якщо дивиться комедію кровообіг нормальне. У діабетиків, що дотримують один і той же раціон харчування, після перегляду комедій помічалося зниження рівня цукру в крові. А якщо пацієнтам давалося прослухати не цікавить їх, то не спостерігалося жодних поліпшень.
Норману Казінс відомому вченому з Америки, яка страждає від складного захворювання хребта, сміх навіть полегшував болю. Він зрозумів, що від переглядів смішних епізодів комедій йому ставало краще, і він може, не приймаючи лікарських препаратів спокійно заснути. Після цього спостереження він сміхотерапію включив в курс лікування пацієнтів зі схожими захворюваннями. А після створив групу, яка займатиметься дослідженнями лікувальних впливів сміху.