Цілющі властивості обліпихи відомі давно, своєю славою вона зобов’язана древнім грекам, вони застосовували гілки цієї рослини для лікування ран у коней та воїнів. У цій статті ми розглянемо олію обліпихи, її властивості і застосування. Не так багато знайдеться рослин які володіють настільки унікальними властивостями, і вже тим більше, визнаними офіційною медициною.
Олію обліпихи отримують шляхом спеціальної обробки м’якоті плодів обліпихи і насіння-кісточок, при чому наголошується, що відсоток вмісту олії в м’якоті становить 8%, а в кісточках до 12%, при цьому зберігаються всі цілющі властивості обліпихи.
Склад і властивості обліпихової олії:
Властивості її, по істині унікальні, і безпосередньо залежать від складу, це справжнє джерело вітамінів, біологічно активних речовин, які так необхідні нашому організму, ослабленого нинішньої поганою екологією, шаленим ритмом життя і підвищеної схильності до алергічних реакцій. Перерахуємо вітаміни які входять до її складу: аскорбінова кислота (віт С), Р (біофлаваноїди), В1, В2, В9, К, провітамін А (каротиноїди), Е (токоферол); до 15 мікроелеменотов: магній, залізо, марганець, алюміній, кремній, бор, титан і ін. Біологічно активні речовини представлені токоферолами, стеринами, поліненасиченими жирними кислотами: олеїнової, лінолевої, пальмітинової, ліноленової. Олія має яскраво-помаранчеве забарвлення, з-за високого вмісту в ній каротиноїдів.
Виходячи з цього, робимо висновок, що обліпихова олія має протизапальну, відновлюючу, протимікробну, біостимулюючий властивістю, підсилює вироблення ферментів підшлунковою залозою, і навпаки, знижує секрецію шлункового соку. Потрапляючи на слизову оболонку або шкіру, як би обволікає її і створює плівку, тим самим, захищаючи мембрани клітин від руйнування, і одночасно забезпечуючи її всім необхідним. Тому, масло обліпихи, може застосовуватися, як зовнішньо, так і всередину, навіть при дуже важких і великих ураженнях, в комплексному лікуванні. Обліпихова олія, є антагоністом холестерину, тобто руйнує його, і завдяки цьому знайшла своє застосування у хворих з артеріосклерозом, сприяє підтриманню тонусу судин, покращуючи їх еластичність. Сприяє нормалізації функції залоз внутрішньої секреції: щитовидної залози, надниркових залоз, статевих залоз та ін.
Застосування олії обліпихи
Олія обліпихова застосовується при лікуванні різних захворюваннях, тривалість терапії, дозування, при кожному випадку різна. Розглянемо деякі з них:
I. Найбільш часто застосовується, як полівітамінний засіб, при гіпо — або авітамінозах, астенії, у дорослих по 1 чайній ложці за пів години до їжі.
II. Рекомендується застосування в ослаблених осіб, схильних до частих вірусних інфекцій, що страждають хронічними запальними захворюваннями, після оперативних втручань, в даному випадку масло обліпихи діє, як неспецифічний імуностімулятор, і сприяє відновленню тканин, так само вживається всередину до їжі по одній чайній ложці. При захворюваннях верхніх дихальних шляхів: риніти, фарингіти, тонзиліти, гайморити, а так само при респіраторних вірусних інфекціях, місцево обробляється слизова оболонка носа і порожнини рота.
III. Масло обліпихи в комплексному лікуванні з успіхом застосовують у лікуванні захворювань шлунково-кишкового тракту: гастрити, виразки шлунка та дванадцятипалої кишки, коліти, запори, знижена рухова активність кишечника, токсичні ураження печінки, панкреатити, пухлини та ін. У цьому випадку робиться акцент на протизапальну і ранозагоювальну властивість обліпихової олії. При даній патології масло обліпихи застосовується всередину, по чайній ложці до їжі і увигляді мікроклізм.
IV. У хірургічній практиці, масло обліпихи застосовують після оперативних втручань на стравоході, шлунку, тонкого та товстого кишечнику. Як ранозагоювальний засіб післяопераційних швів і ран. Крім того, і зовнішньо: опіки (термічні, сонячні, хімічні, променеві), фурункули, свищі, виразки на шкірі, нариви і т.ін.
V. У дерматології, для посилення росту волосся, швидкого загоєння ран, будь-якої етіології, саден, псоріазі, нейродерміті. Особливо важливо врахувати, що чим раніше почалося лікування обліпиховою олією, тим менше утворюються рубці або вони бувають не настільки грубими. У косметології, при проблемній шкірі обличчя, рук, тіла.
VI. У стоматології, для лікування стоматитів, ран, слизової порожнини рота, періодонтити, пульпіти.
VII. В офтальмології, доведена висока ефективність масла обліпихи при лікуванні виразок і дефектів рогівки, кератитах, кон’юнктивітах, опіках очей, у тому числі хімічних і променевих.
VIII. У гінекології застосовується місцево, при ерозіях, виразках слизової піхви і шийки матки, кольпітах, а так само інших запальних захворюваннях або травматичних ураженнях, у вигляді тампонів, просочених маслом обліпихи.
IX. При онкологічних захворюваннях, масло обліпихи допомагає легше переносити хіміотерапію, і підсилюють лікувальну дію цитостатиків.
При всіх цілющих властивостях обліпихи і широті її використання, олія обліпихи, все ж має протипоказання для застосування, навіть не дивлячись на те, що цей препарат створений самою природою, це такі захворювання, як гострий панкреатит і холецистит, гепатити, будь-якої етіології, в гострому періоді, а так само в осіб схильних до проносів.
Сподіваюся, що ви, прочитавши статтю, отримали нові знання про корисні властивості та застосування олії обліпихової. Але все ж, не зайве нагадати, що мудра природа створила такий унікальний продукт за своїми властивостями, складом і знайшла своє застосування при лікуванні великої кількості захворювань, може завдати шкоди. Тому перед використанням обов’язково порадьтеся з лікарем, оскільки дозування і тривалість лікування може вказати тільки він.