Міф № 1. За день треба випивати не менше двох літрів води
Вперше цей постулат здорового способу життя був оприлюднено у 1945 році. Тоді Колегія з харчування США порадила всім розсудливим американцям випивати по 8 склянок води на добу, щоб залишатися у формі і тримати свій організм в чистоті і порядку. З тих пір багато дієт включають цю рекомендацію, а в народі побутує думка, що велика кількість рідини допомагає худнути.
Насправді сама по собі вода не принесе вам ніякої шкоди, але у великих кількостях, як відомо, шкідливим може бути що завгодно. Спробуйте прикинути, скільки рідини ви споживаєте в день: навіть якщо виключити всі інші напої, ви все одно їсте овочі та фрукти і таким чином отримуєте вологу.
Якщо переборщити, результатом може стати стан під назвою гіпонатріємія, або, простіше кажучи, недолік солей в організмі. Це в рази підвищить ризик серцево-судинних та інших серйозних захворювань, пояснює доктор Рейчел Вріман, співробітник Центру досліджень дитячого здоров'я при Університеті Індіани.
Міф № 2. Від стресу волосся сивіє
Останнім часом модно звалювати на стреси все - від прищів до ракових пухлин. Така відмашка, мабуть, друга за популярністю після «нестачі вітамінів» і «неправильного харчування». До речі, ними часто пояснюють і випадання волосся.
Насправді стреси дійсно негативно позначаються на нашому організмі. Що більше людина нервується, то швидше вона старіє, говорить доктор Ненсі Снідерман, тому що стрес збільшує кількість вільних радикалів в організмі. А вони, своєю чергою, є головними винуватцями появи зморшок і випадання волосся. Проте ніякого наукового підтвердження того, що стрес супроводжується посивінням, немає. Час появи сивого волосся визначається нашими генами, а не вмінням тримати себе в руках.
Міф № 3. Від читання при тьмяному світлі псується зір
Пам'ятайте, що вам говорила мама в дитинстві? Чистити зуби вранці, мити руки перед їжею, сидіти прямо і не читати під ковдрою. І тепер добра половина населення нашої планети впевнена в непорушності цього правила.
Насправді коли ви читаєте при слабкому освітленні, вашим очам доводиться серйозно напружуватися. Однак максимум, чим це загрожує, - це головний біль і, можливо, зморшки навколо очей. Крім того, очі можуть боліти деякий час. Ви будете почувати свербіж і сухість, але це пройде досить швидко. Ніякого довгострокового ефекту читання при поганому освітленні не дає, каже пані Снідерман.
Міф № 4. Шкідлива кава
Суперечки між любителями чаю та кави тривають здавна і, напевно, не закінчаться ще дуже довго. Спробуємо розібратися в величезній кількості доводів і наведемо лише медичні факти.
Насправді: знову повертаємося до питання про почуття міри. Звичайно, якщо не відходити від кавового апарата добу безперервно, до вечора ви будете справжньою грудкою нервів, готовою розірватися в будь-яку хвилину. Про вплив стресу на організм дивись вище. Але якщо дотримуватися помірності, кава може бути навіть корисною.
По-перше, кава, як і зелений чай, містить антиоксиданти (звичайно, якщо мова йде про натуральні продукти). А тому значно зменшує ваш ризик захворіти діабетом другого типу, каже дієтолог Медичного центру в Айдахо Стейсі Бісон. Одне з недавніх досліджень Гарвардського університету показало, що для жінок, які щодня вживають каву, цей ризик падає аж на 30%.
Інші подібні пошуки показують, що кава також знижує можливість захворювання раком кишечника, цирозом печінки, хворобою Паркінсона і жовчнокам'яною хворобою. Ще один плюс - кава стимулює активність мозку і, всупереч поширеній думці, не збільшує шансів підірвати серцево-судинну систему.
При цьому норма для середньостатистичної людини - не більше трьох чашок на день (з розрахунку по 100 мл у чашці), вважає Бісон. Якщо і така кількість приносить вам безсоння і підвищений тиск, вріжте його вдвічі або переходьте на замінники. При вагітності або нестачі кальцію в організмі краще проконсультуватися з лікарем.
Міф № 5. При високій температурі треба голодувати
Цей міф походить з тих далеких часів, коли лікувати застуду було просто нічим, і люди йшли на будь-які, навіть найбезглуздіші міри, щоб позбутися від хвороби. Ще одна причина такого переконання - в тому, що перетравлювання їжі трохи піднімає температуру тіла. Люди, які захоплюються самолікуванням, також вважають, що при спеці не варто забирати в організму сили на переробку їжі - у нього, мовляв, і так їх небагато.
Насправді. Як правило, простуду і підвищену температуру викликають різні віруси, що потрапляють в організм і живуть у ньому від тижня до 10 днів. Від того, як ви будете харчуватися в цей час, термін життя вірусу не залежить, каже Вріман. У медиків немає ніяких наукових обгрунтувань того, що дієта під час хвороби якимось чином впливає на опірність організму, проте навіть якщо є вам не дуже хочеться, краще перекусити чимось маленьким, але соковитим. Тому що, як не крути, вам просто необхідна рідина для уникнення зневоднення. Крім того, волога допоможе вам простіше переносити хворобу - вона зменшить кількість слизу, тим самим пом'якшуючи нежить і кашель.
Міф № 6. Свіжі продукти кращі за заморожені
З тих пір як учені дізналися про таку чудову річ, як антиоксиданти, фахівці з харчування хором моляться на свіжі продукти. «Замороження вбиває корисні речовини», - як мантру повторюють медики. Те ж стосується будь-якого способу приготування, пов'язаного з термообробкою.
Насправді заморожені фрукти та овочі можуть бути не гіршими за свіжі, якщо їх зібрали і заморозили на піку зрілості. А холодна обробка і герметична упаковка зберігають набагато більше вітамінів, ніж залишається в «свіжих» продуктах, полежали на сонці або в холодильнику супермаркету.
Міф № 7. Від споживання яєць підвищується рівень холестерину
Логіка цього твердження проста: в самих яйцях є багато холестерину - відповідно, якщо їх їсти, рівень цієї шкідливої речовини в крові підвищиться.
Насправді новітні дослідження в цій сфері продемонстрували, що на рівень холестерину впливають тільки певні види харчових жирів. А їх в яйцях набагато менше, ніж, наприклад, в молоці середньої жирності (майже в два рази). При цьому яйця містять білки, вітаміни А і D. Вони недорогі, доступні й легкі в приготуванні. Так що одне яйце в день буде дуже корисним компонентом у вашій дієті, говорить Бісон.
Міф № 8. Якщо промезнеш - застудишся
Чергова прописна істина, розказана нам ще в дитинстві. А якщо це говорила мама, значить, так і є?
Насправді зниження зовнішньої температури ніяк не позначається на стані імунітету. Якщо, звичайно, мова не йде про крайні рівні обмороження, коли турбуватися треба вже не про застуду. А застуджуємося ми завдяки вірусам, а не через холод. Що стосується тенденції, відповідно до якої найбільше простудних захворювань припадає на холодну пору року, вона пов'язана не з температурою. Справа в тому, що взимку ми частіше перебуваємо в закритих приміщеннях, штовхаємося в метро, відсиджуватися в кафе замість прогулянки по вулиці. А це найсприятливіша грунт для поширення зарази, додає група Science.