rtb
Довідник корисної інформації



Меню сайту

Категорії розділу
ЛІКАРСЬКІ РОСЛИНИ [56] ГРИБИ [5]
ВИЖИВАННЯ [68] СУСПІЛЬСТВО [200]
ЛІКУВАННЯ [99] ПРИВІТАННЯ [3]
КУЛЬТУРА [30] ПРОГРАМИ [6]
КУЛІНАРНІ РЕЦЕПТИ [71] ЦІКАВА ЛІТЕРАТУРА [13]

Друзі сайту
Унійна Традиція УГКЦ
УГКЦ (Скала-Подільська)
В обороні католицької віри
Джублик в Закарпатті
Персональний сайт Павлюк
Молитва
Промінь Любові
Голодомор-геноцид 1932-33
Аве Марія
Українська благодійницька мережа
Благодійний Фонд «ТИ – АНГЕЛ»
Допомога онкохворим дітям

Форма входу
E-mail/Login:
Пароль:

Головна » Довідник » КУЛІНАРНІ РЕЦЕПТИ

Кулінарні секрети сестри Ольги - другі страви
26.11.2014, 10:58

І досі в пам'яті зберігаю спогади про те, як ми з братом, будучи малими дітьми, полюбляли гратися на кухні. Особливо тішилися нагодою малювати по білій пластиковій поверхні невеличкого стола кольоровими фломастерами. Робили це потай. Заздалегідь озброювалися вогкими ганчірками, щоби швидко стирати сліди своєї забави. Але одного разу нас таки спіймала "на гарячому" прабабуся. Забравши від нас ганчірки, вона довго й ретельно мила холодний, розцяцькований нами пластик, а потім спокійно й урочисто промовила: "Ніколи не збиткуйтеся над столом, діти, бо стіл - то Божа долоня..."

Піца

 

Тісто: 600 г борошна, 2 -3 ст. ложки олії, 2 яйця, 0.5 палички (50 г) дріжджів, 1 склянка молока, сіль.

Начинка І: 3-4 великих цибулини, 0.5 кг вареної або 300 г вудженої ковбаси, 3 ст. ложки томатного соусу або кетчупу, 2 ст. ложки олії, 2-3 помідори, дрібно посічена зелень кропу та петрушки, 200 г твердого сиру, 1 ч. ложечка приправи до піци.

Начинка II: 3-4 великих цибулини, 700 г свіжих печериць, 200 г твердого сиру, 3 ст. ложки олії, 1 ч. ложечка приправи до піци, дрібно посічена зелень кропу та петрушки.

Начинка III: 3-4 великих цибулини, 3 ст. ложки томатного соусу, 2 невеликі кабачки (або будь-які інші продукти, залежно від уподобань господині, 2 ст. ложки олії, 200 г твердого сиру, 1 ч. ложечка приправи до піци, дрібно посічена зелень кропу та петрушки.

 

Просіюємо крізь сито борошно і додаємо до нього яйця та розчинені у теплому молоці дріжджі. Замішуємо тісто (воно має бути м'якшим, ніж на вареники), наприкінці вливаємо до нього олію і ще добре вимішуємо, щоб тісто відставало від руки. Ділимо тісто на дві частини, розкачуємо і викладаємо руками рівномірно на дві бритванки, змащені жиром, ставимо в тепле місце на 10-15 хвилин, щоб тісто підросло. Коли тісто підросте, зверху на нього кладемо начинку:

 

 

Перший варіант: порізану кільцями і злегка підсмажену цибулю, приправлену сіллю і томатом, викладаємо на тісто, зверху кладемо порізані кружальцями помідори та злегка підсмажену нарізану соломкою варену ковбасу. Вуджену ковбасу смажити не потрібно, її нарізаємо плястерками. Посипаємо зеленню і приправами.

Другий варіант: печериці ріжемо на більші шматочки, цибулю - кружальцями й підсмажуємо до золотавого кольору. Після цього до цибулі додаємо печериці й далі смажимо ще 5-10 хв., солимо до смаку. Викладаємо на тісто, посипаємо зеленню, приправами.

Третій варіант: смажену цибулю вимішати з томатним соусом, кабачки (або будь-які інші продукти - залежно від смаків, уподобань і можливостей господині) порізати кубиками і трохи потушкувати на олії. Піч розігріваємо до 200° С і випікаємо піцу упродовж 20 хвилин. Готову піцу притрушуємо зверху потертим твердим сиром. Подаємо до столу з борщем, росолом, кетчупом.

 

*********

Рідина, в якій розводять дріжджі, повинна мати температуру 25-30° С. Холодна або надто гаряча сповільнює або й зовсім припиняє дію дріжджів.

 

Тріпанці

 

1,5 кг сирої картоплі, 5 цибулин, 400 г борошна вищого ґатунку, 100 г манної крупи, олія, сіль.

 

Картоплю і дві цибулини почистити й потерти на дрібній тертці. Додаємо до маси борошно і манну крупу (поки вона не стане матовою на вигляд і густою, як пюре), солимо і вимішуємо. Отриману масу викладаємо на дошку (2 столових ложки маси) завтовшки 1 см і тупим боком ножа дрібні смужки "скидаємо" з дошки у посолений до смаку окріп. Тріпанці варимо у великому і високому баняку, який наповнюємо на три чверті. Для одного варіння кидаємо 6 ст. ложок маси, легко помішуємо дерев'яною ложкою і варимо на слабкому вогні упродовж 3-4 хвилин. Зварені тріпанці друшляком виймаємо з каструлі, споліскуємо теплою водою і поливаємо підсмаженою на олії цибулею. Так само варимо решту маси. Коли тріпанці готові, вимішуємо їх зі смаженою капустою (див. рецепт Фарш до налисників) чи свіжим сиром (в останньому випадку додаємо до смаку кефір або квасне молоко чи сметану).

 

*********

Картопляне пюре слід розводити гарячим молоком, від холодного воно набуває сірого кольору.

 

Налисники

Тісто: 3 яйця, 1,5 склянки води, 1,5 склянки молока, 4-5 ст. ложок нерафінованої олії, приблизно 0,5 кг борошна (стільки, скільки треба, щоб тісто мало консистенцію густої сметани), сіль до смаку, 1 ст. ложка цукру.

 

Збиваємо яйця, солимо, поступово додаємо молоко, воду і борошно (попередньо пересіяне через сито). До однорідної маси вливаємо олію і залишаємо тісто на пів години. Смажимо млинці на добре розігрітій мотельні. Накладаємо на млинці фарш і згортаємо рулетом або трикутничком.

 

Фарш до налисників

 

З картоплі:

Картоплю варимо, мнемо, додаємо підсмажену до золотистого кольору цибулю, сир, сіль, перець (до смаку).

 

З капусти:

Тремо капусту на дрібній тертці, солимо і відтискаємо сік. Смажимо цибулю до золотавого кольору, додаємо до неї капусту і продовжуємо смажити, доки не зм'якне.

Начинку з капусти можна приготувати і в інший спосіб. Розрізаємо головку капусти на 4 частини. Опускаємо на 2-3 хв в окріп, виймаємо друшляком і, остудивши, перемелюємо через м'ясорубку. Опісля смажимо разом з цибулею.

Можна використовувати попередньо відварену квашену капусту. Перед смаженням капусту необхідно добре відтиснути від відвару і дрібно порізати. Налисники складаємо конвертом.

 

Із сиру:

На 300 г свіжого сиру беремо 3 яйця і 25 г масла. Масло розтираємо, поступово додаючи жовтки та перемелений на м'ясорубці сир, цукор або сіль (залежно від того, яку хочемо отримати начинку, - солодку чи солону). Білок збиваємо на густу піну і легко вимішуємо з масою. До солодкої начинки додаємо родзинки та ванільний цукор.

 

З грибів:

Свіжі гриби чистимо, відварюємо в невеликій кількості води, відціджуємо і дрібно ріжемо. До підсмаженої дрібно посіченої цибулі додаємо гриби та терті сухарі (1-2 столових ложки сухарів на 600 г грибів). Усе разом ще трохи підсмажуємо, доправляємо до смаку сіллю та перцем.

У тісті для налисників можна смажити яблука, цибулю, кабачки. Для цього ріжемо яблука, цибулю чи кабачки кружальцями і перед тим, як опустити в тісто, обкачуємо в борошні кожен шматок, щоб тісто з нього не спливало, та кладемо у гарячу олію.

 

*********

Тісто на налисники краще розводити молоком наполовину з водою, додавши одну столову ложку олії. Приготовлене на налисники тісто краще залишити на 30 хв., щоб "відпочило".

 

 

Квасоля по-бретонськи

 

2 склянки квасолі "яськи"*, 2 великі морквини, 1 петрушка, 1 середня селера, 1 пора, 2 цибулини, 300 г вудженої ковбаси, 1,5 ст. ложки борошна, 2-3 ст. ложки томатного соусу, майоран, сіль, перець.

 

Квасолю варимо до напівготовності, додаємо порізані кубиками овочі (моркву, петрушку, селеру, пору) і все варимо до готовності. Дрібно порізану цибулю смажимо на олії до золотого кольору, додаємо до неї порізану кубиками ковбасу і разом смажимо ще 5 хвилин. Опісля додаємо борошно, добре вимішуємо і розводимо все 1 склянкою перевареної води. Вкінці додаємо томатний соус і все разом доводимо до кипіння. Коли маса закипить, виливаємо її до квасолі з овочами. Приправляємо сіллю, перцем та майораном. До столу страву подаємо з вареною картоплею.

 

*********

Будь-які овочі (крім бобових) варять на повільному вогні, інакше вони розваряться зверху, а зсередини залишаться сирими.

 

 

Кабачки по-марсельськи

 

5 ст. ложок рису, 4 невеликих кабачки або цукіні, 1 цибулина, 2 зубці часнику, 2 помідори, 2 ст. ложки олії, зелень кропу, сіль, перець.

 

Кабачки ріжемо кружальцями, солимо і залишаємо, щоби пустили сік. Помідори ошпарюємо окропом, знімаємо шкірку і ріжемо на великі частки. Підсмажуємо на олії дрібно посічені цибулю і часник. Додаємо помідори і смажимо ще 3-4 хв. Опісля додаємо до смажених овочів відтиснені кабачки та смажимо ще 5-10 хв. Вимішуємо все з вареним рисом, солимо, перчимо і ставимо страву на кілька хвилин до гарячої печі. До столу подаємо, присипавши дрібно посіченою зеленню кропу.

 

*********

Найсмачніші кабачки - невеликі з дрібним насінням.

 

 

Фарширована капуста

 

1 капустина, 12 яєць, 3 черстві несолодкі булочки, 100 г масла, 1-2 ст. ложки сухарів, зелень петрушки, часник за бажанням, сіль, перець до смаку.

Соус: 2-3 цибулини, 200 г сметани, кефіру або квасного молока, 2 ст. ложки борошна, сіль, перець, цитриновий сік.

 

Капусту запарюємо, як на голубці, і обережно зрізаємо з листків товсті частини. Капустяне листя сортуємо за розміром (велике, середнє і найменше). Жовтки присолюємо і додаємо до масла, який розтираємо в макітрі. Намочену в молоці чи воді булку відтискаємо, і розтираємо разом з масою. Додаємо сухарі, дрібно посічену зелень петрушки, часник, сіль, перець, збиті на густу піну білки і все легко перемішуємо.

Беремо найбільший листок капусти і розподіляємо по ньому ложку маси. Зверху кладемо середній листок і кладемо вже меншу кількість маси. Накриваємо це найменшим листочком, змащеним невеликою кількістю маси. Листочки скручуємо так, щоби маса не виходила за краї рулету. Капустяні рулетики складаємо до гусятниці і заливаємо частиною цибулевого соусу. На дно гусятниці обов'язково покласти шар капустяного листя. Ставимо у нагріту піч. Готуємо на слабкому вогні близько 1,5 год.

 

Приготування соусу. Дрібно посічену цибулю підсмажуємо на олії до золотавого кольору. Борошно розмішуємо зі сметаною і додаємо до цибулі. Вливаємо трохи води. Коли соус закипить і почне гуснути, додаємо ще трохи води, щоби він став рідшим. Приправляємо до смаку сіллю, перцем, цитриновим соком.

 

*********

Черству булку для фаршу краще замочувати в молоці, а не у воді.

 

Картопля, запечена яйцями

 

2 кг картоплі, 5 яєць, 2-3 цибулини, 2-3 ст. ложки олії, зелень петрушки, сіль, перець.

Для заливки: 5 ст. ложок сметани, 1 яйце.

 

Почищену картоплю ріжемо кружальцями завтовшки 1 -1,5 см і кладемо у підсолений окріп. Варимо лише кілька хвилин. Щойно закипить - відціджуємо. Порізану кубиками цибулю підсмажуємо на олії до золотавого кольору. Зварені на твердо яйця ріжемо кружальцями і разом зі смаженою цибулею перемішуємо з картоплею. Страву солимо, перчимо, викладаємо у вогнетривку посудину і за бажанням поливаємо зверху сметаною, вимішаною зі збитим сирим яйцем. Ставимо у нагріту піч і готуємо на помірному вогні щонайменше пів години. Страву, притрушену дрібно посіченою зеленню петрушки, подаємо з квашеними огірками або салатом із квашеної капусти.

 

*********

Щоби картопля зварилася швидше, покладіть у воду столову ложку масла або маргарину.

 

 

Картопля, запечена з ковбасою

 

2 кг картоплі, 500 г вареної ковбаси або 200-250 г вудженої, 2-3 ст. ложки олії, 2-3 цибулини, зелень петрушки.

 

Почищену картоплю ріжемо великими кубиками, кладемо у підсолений окріп і варимо кілька хвилин. Нарізану кубиками цибулю злегка підсмажуємо на олії. Додаємо порізану невеликими шматками ковбасу і ще трохи підсмажуємо разом. Вимішуємо все з картоплею, солимо, перчимо і ставимо до нагрітої печі. Готуємо на помірному вогні. Перед тим, як подати до столу, посипаємо дрібно посіченою зеленню петрушки. Смакує з квашеними огірками.

 

*********

Молоду картоплю не рекомендується смажити, бо вона погано підрум'янюється і стає твердою.

 

Картопля, запечена з кмином

 

2 кг картоплі, 1 ст. або 1 ч. ложка кмину, 2-3 цибулини, 2-3 ст. ложки олії, сіль, перець.

 

Готуємо страву за попереднім переписом*, але замість ковбаси додаємо кмин. Подаємо до столу з квашеними огірками, квашеною капустою або з кефіром.

 

*********

Обчищаючи картоплю і коренеплоди, слід зрізувати верхній шар якомога тонше, тому що, під лушпинням міститься більше вітамінів, ніж у самому овочі. Обчищені бульби слід тримати цілими, а не розрізаними.

 

Картопляні кльоцки

 

1 кг картоплі, 200 г картопляного крохмалю, 1 яйце, 50 г масла, сіль, перець.

 

Зварену і охолоджену картоплю (краще зварити її на день раніше) перемелюємо через м'ясорубку. До отриманої маси додаємо крохмаль, яйце, сіль, перець. Замішуємо тісто і виробляємо з нього невеликі кульки, кожну з яких легенько притискаємо пальцем посередині. Кладемо кльоцки у підсолений окріп. Варимо на слабкому вогні 1 хв., виймаємо і занурюємо на кілька секунд у холодну воду. Кльоцки кладемо до вогнетривкої посудини, змащуємо маслом і ставимо до нагрітої духовки. Страву готуємо на слабкому вогні щонайменше пів години. До столу подаємо зі смаженою цибулею, грибним соусом або з соусом із печериць.

 

*********

Картоплю потрібно варити на помірному вогні. Якщо варити її на сильному, зверху картопля розварюється і тріскає, а зсередини залишається сирою.

 

Різотто

 

1 склянка рису, 2 середні морквини, 1 велика цибулина, 1 корінь петрушки, 0.5 частина середньої селери, 300 г цвітної капусти, 0.5 склянки квасолі, 1 банка консервованого горошку, 1 банка консервованої кукурудзи, 3 ст. ложки олії, 50 г масла, 2 ст. ложки томатного соусу, зелень петрушки, сіль, перець.

 

Рис промиваємо і підсмажуємо на олії до золотавого кольору. Доводимо до кипіння 1,5 склянки води, підсолюємо її, додаємо трохи масла, висипаємо рис і варимо до напівготовності. Цибулю ріжемо кубиками і легенько підсмажуємо на олії, додаємо порізані кубиками овочі (моркву, петрушку, селеру). Усе разом смажимо до півм'якого стану. Додаємо рис, консервовані горошок та кукурудзу, зварену квасолю (можна зварену порізану кубиками шпарагову квасолю), зварену цвітну капусту, солимо, перчимо і, вимішавши, ставимо страву до нагрітої печі. Трохи згодом поливаємо її зверху томатним соусом, розведеним з 1Л склянки води, і запікаємо до готовності. Зверху посипаємо дрібно посіченою зеленню петрушки. До столу подаємо з квашеними огірками.

 

*********

Цвітну капусту краще тушкувати не у воді, а в молоці. Переварена цвітна капуста розсипається.

 

Ліниві вареники

 

10 яєць, 1 кг свіжого сиру, 50 г масла, 10 ст. ложок манної крупи, сіль, 100 г масла, 4 ст. ложки сухарів. Кількість продуктів подається з розрахунку на 10 порцій.

 

Відділяємо жовтки від білків. Масло розтираємо в макітрі, поступово додаючи жовтки. До маси порціями кладемо перемелений через м'ясорубку сир і розтираємо все до утворення однорідної маси. Додавши манну крупу, солимо до смаку і залишаємо приготовану масу на 1 год. Збиті на густу піну білки додаємо до сирної маси, легко вимішуючи дерев'яною ложкою.

Широку посудину заповнюємо до половини водою. Підсоливши, доводимо воду до кипіння. Змоченою у воді чайною ложечкою набираємо сирну масу і, притискаючи її до стінки посудини, формуємо маленькі кульки і опускаємо в окріп. Коли вареники закиплять, зменшуємо вогонь і накриваємо посудину покришкою. Варимо протягом 1-2 хв. Готові вареники змащуємо маслом і подаємо до столу з варенням, розтертим маком з цукровою пудрою або із підсмаженими на маслі меленими білими сухарями.

 

*********

Сир у холодильнику зберігають у найвіддаленішому від морозильника місці.

Котлети з яєць

 

12 варених яєць, 3 сирі яйця, 2 черстві білі булки, 2-3 цибулини, зелень петрушки, сіль, перець, паніровочні сухарі.

 

Тремо на дрібній тертці варені яйця. Додаємо до них замочені в молоці і відтиснені булки, дрібно посічену і підсмажену на олії цибулю. У сирих яйцях відділяємо білок від жовтка. Жовтки кладемо до фаршу, приправляємо до смаку сіллю та перцем, додаємо дрібно посічену зелень петрушки. Білки збиваємо на густу піну і також додаємо до фаршу. Отриману масу легко вимішуємо. Формуємо котлети, обкачуємо в сухарях і смажимо на олії. Подаємо як другу страву з картоплею та салатом з пори і яблук чи з квашеної капусти, або квашеними огірками.

 

*********

При смаженні жир менше розбризкується, якщо на сковорідку всипати трохи солі.

 

Локшина, запечена із сиром

 

0,5 кг локшини, 250 г твердого сиру, 2-3 цибулини, зелень петрушки, сіль.

Для заливки: 3 ст. ложки сметани, 2-3 яйця.

 

Локшину варимо 2-3 хв. і відціджуємо. Дрібно посічену цибулю підсмажуємо на олії до золотавого кольору і додаємо до локшини. Також додаємо потертий на тертці сир, солимо, перчимо і вимішуємо. Заливаємо локшину сумішшю сирих яєць і сметани та ставимо в нагріту піч. Запікаємо на слабкому вогні щонайменше пів години. Готову страву притрушуємо дрібно посіченою зеленню петрушки. До столу подаємо з квашеними огірками.

 

*********

Домашня локшина довго зберігається, якщо її підсушити до такого стану, щоб вона легко ламалася.

 

Локшина, запечена з овочами

 

0,5 кг локшини, 2-3 цибулини, 2-3 середні моркви, 1-2 корені петрушки, 0,5 частини середньої селери, 0,5 склянки квасолі, по 1 банці консервованого горошку, та консервованої кукурудзи, 2-3 ст. ложки томатного соусу, 50 г масла, зелень петрушки, сіль, перець.

 

Локшину варимо 2-3 хв., відціджуємо і промиваємо водою. Змащуємо маслом. Цибулю ріжемо кубиками, а моркву, петрушку і селеру - соломкою. Підсмажуємо цибулю до золотавого кольору і додаємо до неї решту овочів. Усе разом смажимо до напівготовності. Локшину вимішуємо з підсмаженими овочами, горошком, кукурудзою, вареною квасолею (можна з вареною шпараговою квасолею, порізаною кубиками).

 

Приправляємо до смаку сіллю та перцем, додаємо томатний соус. Ставимо в нагріту піч і запікаємо на слабкому вогні щонайменше пів години. Перед тим, як подати страву до столу, притрушуємо її дрібно посіченою зеленню петрушки. Смакує з квашеними огірками.

 

*********

Відварені макарони будуть смачніші, якщо після обсушування їх трохи підсмажити.

 



Схожі матеріали:
Додав: Anatoliі☩UCT☩ | | Теги: перші, кулінарія, кулінарні, секрети, страви, кулінарні рецепти, сестри, Ольги
Переглядів: 2374 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Присвячений Святому Йосифу - Обручнику Пресвятої Богородиці

Відправляємо:


Молитовні прохання
500

Підпишіться на оновлення:





Пошук на сайті



© 2008-2024 Свята Традиція УГКЦ
Яндекс.Метрика