rtb
Довідник корисної інформації



Меню сайту

Категорії розділу
ЛІКАРСЬКІ РОСЛИНИ [56] ГРИБИ [5]
ВИЖИВАННЯ [68] СУСПІЛЬСТВО [200]
ЛІКУВАННЯ [99] ПРИВІТАННЯ [3]
КУЛЬТУРА [30] ПРОГРАМИ [6]
КУЛІНАРНІ РЕЦЕПТИ [71] ЦІКАВА ЛІТЕРАТУРА [13]

Друзі сайту
Унійна Традиція УГКЦ
УГКЦ (Скала-Подільська)
В обороні католицької віри
Джублик в Закарпатті
Персональний сайт Павлюк
Молитва
Промінь Любові
Голодомор-геноцид 1932-33
Аве Марія
Українська благодійницька мережа
Благодійний Фонд «ТИ – АНГЕЛ»
Допомога онкохворим дітям

Форма входу
E-mail/Login:
Пароль:

Головна » Довідник » ЛІКАРСЬКІ РОСЛИНИ

Хрін звичайний – властивості, рецепти
23.12.2014, 20:14

Хрін звичайний – багаторічна трав’яниста рослина сімейства хрестоцвітних. Корінь довгий, товстий, м’ясистий. Стебло прямостояче, гіллясте, до 150 см заввишки. Прикореневі листки довгочерешкові, яйцевидно-довгасті, великі. Нижні стеблові листя – гребенчато-роздільні; верхні – лінійні, майже цілокраї. Квітки білі, пелюстки вдвічі довше чашолистків. Плід – довгасто-овальний стручок.

Поширення: хрін обробляється в нашій країні в городах повсюдно, швидко дичавіє, перетворюючись на бур’ян. У середній смузі і на Кавказі зустрічається в дикому вигляді – на сирих місцях.

Використана частина: корінь, листя. У коренях містяться глікозид синигрин, гірчичне ефірне масло, білкова антибіотична речовина лізоцим, аскорбінова кислота, солі кальцію, калію, фосфору.

Збір і заготівля хрону: коріння можна викопувати, починаючи з другого року життя рослини. Робити це слід пізньої восени після відмирання листя, або ранньою весною до їх появи. Звичайно корені використовують свіжими. Їх викопують, обтрушують від землі і зберігають у темному прохолодному приміщенні і, бажано під шаром землі або піску.

Вирощування: хрін звичайний віддає перевагу вологим, добре освітленим місцям. До грунту не вимогливий, однак для формування хороших масивних коренів необхідний родючий, багатий гумусом грунт. Надлишок азоту в підгодівлі призводить до надмірного розгалуженню кореня. Розмножують відрізками кореневища.

Хрін звичайний у медицині

Застосування: в науковій медицині не вживається. У народній медицині свіжий сік з коренів по чайній ложці на прийом використовують як протицинготний, жовчогінний, сечогінний і відхаркувальний засіб. Тертий хрін вживають перед їжею при гастритах із зниженою кислотністю для посилення секреції шлункового соку. Як зовнішній засіб розбавлений водою сік хрону використовують для полоскання горла при ангінах, кашку з коріння застосовують замість гірчичників при радикуліті, плевриті, міозиті. При цих процедурах необхідно дотримуватися обережності, щоб запобігти опіки шкіри.
Листя хрону є необхідним компонентом маринадів і солінь. Ранньою весною молоде листя – цінна вітамінна і збудлива апетит добавка до салатів.

Рецепти:

- приготування настою: 1 ст. л. натертого хрону заливають 2 склянками окропу, настоюють 1 годину і проціджують. Приймають по 1 чайній ложці 4 рази на день до їди.

- сік хрону разом зі спиртом застосовується для розтирань при ревматизмі.

- 1 столову ложку подрібнених коренів залити 400 мл окропу, настоювати 1 годину, процідити. Настій можна використовувати також для полоскання порожнини рота і горла і промивання уражених ділянок (при гнійних ранах, порізах, себореї).

- кашку з розтертого хрону з додаванням лимонного соку призначають як хороший сечогінний засіб при водянці і набряках.

- натертий хрін використовують як гірчичники.

- при хронічному отиті нерозведений сік закапують по 1-2 краплі у вухо.

- листя хрону у вигляді пластиру застосовують при ударах і у вигляді припарок при затвердінні селезінки і печінки.

Хрін в косметології:

- маска для в’янучої, старіючої шкіри
Кашку з тертого хрону змішати в рівних пропорціях з вершками і жовтком (при сухій і нормальній шкірі) або з білком (при жирній шкірі). Нанести на 15-20 хвилин, зняти теплим вологим тампоном, потім обличчя обполоснути водою. Курс 15-20 масок, не більше 2 разів на тиждень.

- маска для жирної шкіри
Жирну шкіру відбілює маска з суміші тертого хрону, соку лимона і сметани, узятих в рівних кількостях. Тримати на обличчі 15-20 хвилин.

- маска для зів’ялої шкіри і відбілювання
Кашку з хрону змішати в рівних частинах зі сметаною або рослинним маслом. Нанести на обличчя на 10 хвилин. Рекомендується для зів’ялої шкіри, одночасно відбілює її.

- тонізуюча маска
Тонізуючу дію на шкіру надає маска з дріжджів і тертого хрону: столову ложку хрону змішати з такою ж кількістю дріжджів, розведених молоком або вершками. Нанести на 15-20 хвилин. Маска покращує кровообіг, підвищує пружність шкіри.

- маска при інтенсивному випаданні волосся
При інтенсивному випаданні волосся рекомендується 2 рази на тиждень накладати на полисілий частини голови кашку з свіжих коренів хрону. Через 30 хвилин волосся обполоснути водою.

- водний настій хрону вживають як косметичний засіб для відбілювання шкіри обличчя: 50 г натертого хрону заливають 250 г столового оцту і витримують у темному прохолодному місці в добре закупореній пляшці протягом 2 тижнів; настій проціджують, додають 1,5 л холодної води. Отриманою рідиною протирають обличчя вранці і ввечері.

Протипоказання:
гастрити з підвищеною кислотністю, захворювання нирок, індивідуальна непереносимість хрону. Речовини, що містяться в рослині, володіють сильною подразнюючою дыэю, тому не слід застосовувати його протягом тривалого часу, особливо це стосується прийому всередину.



Схожі матеріали:
Додав: Anatoliі☩UCT☩ | | Теги: рецепти, Лікарські рослини, народна, Медицина, лікування, властивості, хрін, Застосування, Лікарські трави
Переглядів: 1876 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Присвячений Святому Йосифу - Обручнику Пресвятої Богородиці

Відправляємо:


Молитовні прохання
500

Підпишіться на оновлення:





Пошук на сайті



© 2008-2024 Свята Традиція УГКЦ
Яндекс.Метрика