Прояв хвороби може бути різним, він залежить від виду глистів, місця їх локалізації в організмі людини, кількості. Найчастіше у людини зустрічаються наступні види глистів: гострики, аскариди, солітер і лямблії (печінкові глисти).
Симптоми глистів, гельмінтозу: втрата ваги, загальне нездужання, запаморочення, дратівливість. При паразитуванні глистів в кишківнику виникають закрепи, проноси, нудота, рідше блювання, можуть бути набряки, жовтуватість шкіри, кашель, нежить. У дітей, що хворіють на гельмінтоз, часто спостерігаються відставання в розвитку, затримка зросту, статевого розвитку, розлад пам'яті і так далі.
Способи лікування:
Нарізати дрібно цибулю і наповнити нею пів літрову пляшку до половини, потім долити горілкою доверху і настоювати в теплому місці протягом 10 діб. Процідити і приймати по 1-2 столових ложки 2 рази на день перед їдою.
Цибулину середнього розміру подрібнити, залити 1 склянкою кип’ятку і настоювати ніч, після чого процідити. Приймати по 0,5 склянки на день протягом 3-4 днів.
Сире очищене насіння гарбуза (обов'язково із зеленою тонкою шкіркою) їсти протягом 10—14 днів, сире гарбузове сім'я допомагає вигнати солітера.
Відварити подрібнену скоринку 1 граната в 0,75 склянки кип’ятку. Потім протягом 1,5 години випити відвар в 3 прийоми, не приймаючи їжі. Через 3-4 години прийняти проносне.
Ставити клізми з морквяним соком по 30—40 мл 1 раз на день протягом 1 тижня. При постійному вживанні часникових препаратів захворюваність кишковими паразитами практично дорівнює нулю.
Змішати в рівних частинах по масі кашку з часнику і хрону. 50 г суміші залити 0,5 л горілки і настояти в темному місці при кімнатній температурі протягом 10 днів, періодично струшуючи вміст. Процідити. Приймати при лікуванні лямбліозу по 1 столовій ложці 2—3 рази на день за 20 хвилин до їди, запиваючи водою.
Солітера рекомендують виводити так: з'їсти перед сніданком, на голодний шлунок близько 100 г очищених гарбузових насіннячок. Через 1 годину після цього випити маленькими ковтками 1 склянку натурального молока, в якому було зварено 1 головку часнику. Через 30 хвилин випити сильне проносне і ще через 2 години поставити клізму з теплого настоянки часнику.
Змішати і розтерти до стану пасти 1 зубчик часнику, 1 очищеного і без кісток солоного оселедця, 2 столових ложки пшона, 1 сирий жовток свіжого курячого яйця. Суміш розвести прохолодним кип'яченим молоком до рідкої консистенції. Пити по 0,5 склянки кілька разів на день для вигнання стрічкових глистів. Курс лікування — до повного вигнання глистів.
Залити 1 столову ложку порошку квіток пижма і кашку з 2 зубчиків часнику 2 склянками молока, варити в закритому посуді на слабкому вогні 10 хвилин, охолодити, процідити. 2 склянки відвару молока з часником і пижмом в теплому вигляді ввести як глистогінний засіб в кишківник у вигляді клізми і подовше потримати цю суміш усередині кишківника. Курс лікування — 7 днів. При необхідності курс лікування повторювати через 10 днів перерви.
Мілкі білі глисти — гострики — зазвичай мешкають наприкінці товстої кишки, тому для їх знищення слідує декілька днів підряд робити мікроклізми з відвару часнику в молоці.
Очищені зубчики головки часнику середнього розміру залити 1 склянкою води, варити на слабкому вогні протягом 10 хвилин. Процідити. Залити 1 чайну ложку сухої подрібненої трави полину звичайного 300 мл води, кип'ятити 2 хвилини, охолодити, процідити і додати до відвару часнику. Відразу після стільця зробити клізму. Перед вживанням відвар слід витримати в закритому посуді від 4 хвилин до 1 години.
При гостриках у дітей вводити в анальний отвір часточку часнику.
Свіжо приготований сік часнику приймати по 10—15 крапель з теплим кип'яченим молоком 2—3 рази на день перед сніданком, на голодний шлунок.
Кашку з 5 зубчиків часнику варити в 1 склянці натурального молока на слабкому вогні в закритому посуді 10— 15 хвилин, потім дати настоювати в закритому посуді і пити відвар теплим по 1 чайній ложці 4—5 раз на день перед їдою. Курс лікування — 7 днів.
Корисно одночасно провести цим же настоєм курс лікувальних клізм при гостриках (1 раз на день на ніч). Курс лікування — 4—5 процедур.
При гостриках, а також проти стрічкових черв'яків 5—10 г кашки часнику змішати з 1 склянкою прохолодної кип'яченої води, настояти протягом декількох годин, зробити клізму за 1—2 години до сну. Курс лікування — 7 днів. Увечері ж зробити клізму із слабкого розчину марганцівки (блідо-рожевого кольору). Щоб глисти не пішли через горло, після кожної клізми слід жувати свіжу цибулю.
Розтерти часник в кашку. 400 г кашки залити 100 мл медичного спирту або горілки, настояти в темному, прохолодному місці протягом 10 днів, періодично струшуючи вміст, процідити. Як глистогінний засіб при анацидному гастриті, атонії кишківника, коліті приймати по 15-20 крапель 3 рази на день за 10 хвилин до їди, запиваючи настоєм з листя берези.
Залити 1 чайну ложку трави полину гіркого 2 склянками кип’ятку охолодити, процідити. Приймати по 1-2 столових ложки 3 рази на день за 20 хвилин до їди. Застосовувати для виведення гостриків і аскарид.
Залити 1 столову ложку сухих квіткових кошиків пижма 1 склянкою кип’ятку, настоювати 1 годину в закритому посуді потім процідити. Пити по 1 столовій ложці 3 рази на день за 20 хвилин до їди протягом 2—3 діб. В кінці курсу прийняти будь-яке проносне.
З настоєм пижма роблять і клізми. 1 столову ложку сухих квіток залити 0,5 л кип’ятку і настоювати протягом 3 годин. Зробити клізму на ніч. УВАГА! Дітям цей засіб протипоказаний.
Подрібнене цитварне сім'я (висушені суцвіття полину цитварного) змішати з медом, варенням або сиропом. Перед прийомом сім'я дотримуватись дієти, на ніч прийняти проносне. Потім 2 дні підряд приймати цитварне сім'я 3 рази на день за 1,5—2 години до їди. На другий день прийому прийняти на ніч проносне. Дорослим приймати по 4—5 г на прийом, дітям 1—3 років — по 0,25—0,75 г, 4—6 років — по 1— 1,5 г, 7—9 років — по 1,75—2,25 г, 10—14 років - по 2,5—3,6 г, 15—16 років — по 4 г.
Подрібнити 4 столових ложки незрілих волоських горіхів, залити їх 1 склянкою трохи підсоленого кип’ятку, дати настоювати 30 хвилин, відцідити макуху. Отриману рідину випити протягом дня, приймаючи одночасно проносне. Засіб ефективний проти гостриків, аскарид і солітера.
Заварити 1 кг щавлю звичайного 1 л кип’ятку і варити на водяній бані 2 години, процідити, додати 50 г цукру, уварити до об'єму 1 склянки, випити протягом дня по 1 —2 глотка до їди.