rtb
Довідник корисної інформації



Меню сайту

Категорії розділу
ЛІКАРСЬКІ РОСЛИНИ [56] ГРИБИ [5]
ВИЖИВАННЯ [68] СУСПІЛЬСТВО [200]
ЛІКУВАННЯ [99] ПРИВІТАННЯ [3]
КУЛЬТУРА [30] ПРОГРАМИ [6]
КУЛІНАРНІ РЕЦЕПТИ [71] ЦІКАВА ЛІТЕРАТУРА [13]

Друзі сайту
Унійна Традиція УГКЦ
УГКЦ (Скала-Подільська)
В обороні католицької віри
Джублик в Закарпатті
Персональний сайт Павлюк
Молитва
Промінь Любові
Голодомор-геноцид 1932-33
Аве Марія
Українська благодійницька мережа
Благодійний Фонд «ТИ – АНГЕЛ»
Допомога онкохворим дітям

Форма входу
E-mail/Login:
Пароль:

Головна » Довідник » ЛІКАРСЬКІ РОСЛИНИ

Звіробій плямистий (чотиригранний) - Hypericum maculatum Crantz (H. quadrangulum L.)
26.06.2014, 15:39

Сем. звіробійні - Hypericaceae
Інші назви: заяча кров, кровец, хворобливою, дюравец звичайний
Ботанічна характеристика. Багатолітня трав'яниста рослина, відвіку вживана в народній медицині. Стебла гіллясті, з двома реберцями, заввишки 30-60 див. Листя і гілки розташовані супротивно. Листя формою довгасто-овальне, тупе, суцільнокрайнє, гладке, з розсіяними по листовій пластинці що просвічують, а по краях чорними точковими вмістищами. Вони здаються проколеними голкою - звідси і назва "продірявлений". Квітки вільнопелюстні, правильні, з п'ятилистной нсопадающей чашкою, п'ятилепестним віночком; пелюстки яскраво-жовті, довгасто-овальні, з чорно-бурими крапками (з нижнього боку). Тичинок 50-60, зрощених при підставі в три пучки. Суцвіття - щитковидна мітелка. Плід - трехгнездна багатосім'яна коробочка, що розкривається трьома стулками. Квітне з червня до серпня, плоди дозрівають у вересні. Можливі домішки представлені в таблиці.

Поширення. Майже вся європейська частина країни, Кавказ, гори Середньої Азії і Західний Сибір. За Єнісеєм змінявся іншими видами.
Місце проживання. Зустрічається зазвичай смугами, ділянками (великі чагарники утворює рідко) по сухих лугах, лісових галявинах, заростаючих вирубках, в проріджених березових лісах, по сухих гірських схилах, узбіччях доріг, на парах. Зручні для заготівки молоді посадки лісу, заростаючі вирубки і пари.

Заготівка. Заготовляють квітучих верхівок, зрізаючи ножем або серпами в період масового цвітіння, завдовжки 25-30 см, без грубих стебел. При зборі трави недопустима домішка інших видів звіробою, окрім звіробою плямистого і звичайного. Не допускається виривання рослин з корінням.
Охоронні заходи. Періодичність заготівки 2 роки.

Звіробій у народному лікуванні

Це одна з найпопулярніших лікарських рослин. Має загальнозміцнюючу, протизапальну, кровоспинну і в’язку дію. Застосовується при астенічних станах, неврозах і неврастеніях, головних болях і безсонні. Діє протизапально і болезаспокійливо при запаленні сідничного нерва. Трава звіробою має спазмолітичну дію і стимулює діяльність серця, застосовується при міокардитах і ендокардітах. Звіробій призначають при захворюваннях шлунково-кишкового тракту (гастрити, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, ентероколіти, проноси, виразковий коліт, геморой), печінки і жовчного міхура, (дискінезії жовчного міхура, холецистит, жовчнокам’яна хвороба, гострий і хронічний гепатит). Використовується як діуретичний і протизапальний засіб при гломерулонефритах, пієлонефритах, циститах, запаленнях передміхурової залози. У народній медицині звіробій застосовується ще при захворюваннях суглобів – обмінної, інфекційної і ревматичної етіології; при довго загоюючихся ранах, виразках і свищах, при гострих простудних захворюваннях, туберкульозі, сінний лихоманці та дитячих діатезах. Трава звіробою широко використовується для лікування новоутворень, при різного роду запальних процесах жіночої статевої сфери. Його дають як глистогінний засіб, ним же лікують нічне нетримання сечі у дітей. Трава має фотосенсибілізуючі властивості, тобто підвищує чутливість шкіри до ультрафіолетових променів і застосовується при лікуванні вітіліго. Звіробій призначають і як зовнішній засіб: для полоскань при захворюваннях носоглотки і порожнини рота, для спринцювання при білях, для ванн, у вигляді мазей і компресів при опіках, для прискорення загоєння ран і пролежнів. У хірургії застосовують препарати з трави звіробою – іманін і новоіманін. За свої різнобічні лікувальні властивості звіробій в народі раніше вважався чарівною рослиною.

Рецепти зі звіробоєм:

1 столову ложку трави настоюють з 1,5 склянками окропу. Випивають по 1/3 склянки за 3 рази за 20-40 хвилин до їжі.

- для зовнішнього вживання готують більш концентрований настій (2-3 столові ложки трави на 2 склянки окропу).

- настойку звіробою готують з розрахунку 1: 10 на 70-градусному спирті, приймають по 30-50 крапель з 1/3 склянки води всередину або використовують для полоскання горла і порожнини рота.

- масло з травою звіробою – відмінний антибактеріальний засіб для домашньої аптечки, особливо при лікуванні дітей. Їм змазують рани, опіки і садна, а також закапують у ніс по кілька крапель 2-4 рази на день при ГРЗ, сухості носа, для профілактики грипу. Готують його так. Беруть по 1 столовій ложці сухої трави звіробою, квіток календули, листя евкаліпта і 400 мл рослинного масла (краще оливкового). Доводять до кипіння і кип’ятять на повільному вогні під кришкою 10-15 хвилин. Проціджують. Зберігають у холодильнику. Відливають трохи від загальної маси і, підігрівши перед вживанням, використовують для лікування.

- приготування настою звіробою: 3 столові ложки трави заливають склянкою окропу, настоюють 2 години і приймають по третині склянки 3 рази на день.

- приготування відвару звіробою: 1 столову ложку трави заливають склянкою окропу, кип’ятять 15 хв на слабкому вогні і проціджують. Приймають по чверті склянки 3 рази на день.

- приготування настоянки звіробою: Крупно подрібнену траву звіробою заливають 40% спиртом або горілкою у співвідношенні 1:5, настоюють 10 днів і проціджують. Приймають для полоскання рота по 30-40 крапель на півсклянки води.

- приготування масла: 1 столову ложку висушених квітучих верхівок трави звіробою товчуть у ступці і розтирають. Потім заливають склянкою оливкової олії і переливають у банку з білого скла, яку залишають незакритою, і настоюють в теплому місці, періодично помішуючи. Через 3-5 днів, коли бродіння закінчиться, банку закривають і тримають на сонці, поки масло не стане яскраво-червоним (приблизно 6 тижнів), а потім зливають.

- настій: 1 столова ложка суміші звіробою звичайного, деревію звичайного і коріння дягелю лікарського, взятих порівну, на 1 склянку окропу. Випивати за півгодини перед сном при розумовій перевтомі, нервовому перенапруженні і безсонні.

Протипоказання:

трава звіробою слаботоксична. При тривалому застосуванні в чистому вигляді може викликати неприємні відчуття в області печінки та відчуття гіркоти у роті. Звіробій трохи підвищує артеріальний тиск, особам, які страждають на гіпертонічну хворобу, його призначають тільки в зборі трав і в невеликих дозах. Препарати застосовують за призначенням і під наглядом лікаря. Звіробій підсилює чутливість до світла, тому під час лікування звіробоєм рекомендується уникати прямих сонячних променів. При підвищеному артеріальному тиску звіробій протипоказаний.

Для приготування відвару трави звіробою 10 г сухої трави (1, 5 ст. Ложки) потрібно залити склянкою кип'яченої гарячої води, нагріти на парах водяної бані протягом півгодини. Після цього охолодити протягом 10 хвилин при температурі кімнати, процідити, віджати сировину. Потім обсяг отриманого відвару потрібно довести кип'яченої охолодженої водою до 200 мл. Відвар слід вживати при хворобах травного тракту по півсклянки 3 рази на день за півгодини перед їжею.

Застосування в медицині звіробою визнається і в суміші з іншими цілющими рослинами в ході лікування захворювань шлунка і кишечника, як протизапальний і ранозагоювальний при гастритах, колітах, виразці шлунка і дванадцятипалої кишки. Застосовують його в зборі при лікуванні цукрового діабету, ревматизму, жіночих хвороб, суглобів, шкірних хвороб, хвороб серця, тахікардії, гіпотонії. Для усунення проблем з нирками і сечовим міхуром звіробій застосовується в народній медицині як антисептичний і камнедробящего кошти.

При клінічних випробуваннях отримані позитивні результати при використанні звіробою звичайного в комплексному лікуванні туберкульозу легенів, дисбактеріозу, а також як протисудомної, гепато-протекторного і імуномодулюючої кошти.

Свіжа трава звіробою може використовуватися в якості салату ранньою весною для так званої весняної терапії. Влітку ж вона придатна в якості прянощів, особливо для рибних страв.

Настій трави звіробою застосовують при нетриманні сечі: стакан настою (чайна ложка сировини на 200 мл води) випивають не пізніше 5 годин вечора.

На протипухлинні властивості звіробою вказував ще Авіценна, який характеризував його єство, як "гаряче і сухе". Авіценна наділяє звіробій властивостями розріджується, відкривають закупорки, розріджують, розсмоктуюча. У сучасній фітоонкологіі звіробій і застосування його в медицині поширене при раку шлунка, печінки, яєчників, для лікування злоякісних виразок. Крім того, звіробій застосовують для лікування депресії онкологічних хворих, що є важливим моментом для підтримання на належному рівні психічного статусу хворого і сприяє швидкому одужанню. 10%-ну настойку звіробою для лікування депресії застосовують по 20-30 крапель тричі на день перед їдою.

Протипоказання

У хворих на гастрит з підвищеною кислотністю або виразкою шлунка в ході застосування міцною витяжки із звіробою можуть зіткнутися з сильними спазмами і болями в кишечнику. Так як звіробій здатний підвищувати чутливість шкіри до дії ультрафіолетових променів, після прийому препаратів звіробою слід утриматися від перебування на сонці. Якщо знехтувати цим правилом, то звіробій може викликати дерматит і навіть опік, що особливо важко для людей з чутливою шкірою.

Цілющі чаї зі звіробоєм

З трави звіробою можна приготувати чай і багато інших напоїв, що надають позитивне і цілющий вплив на органи і тканини.

Чай із звіробою

Потрібно змішати склянку дрібно порізаного висушеного звіробою, 2, 5 склянки трави материнки, 0, 5 склянки ягід шипшини. Все це потрібно ретельно перемішати і використовувати як чайної заварки.

Чай із звіробою зі смородиновим листом

Траву звіробою та листя смородини потрібно подрібнити, перемішати в рівних частинах і використовувати як заварки.

Напій із звіробою з журавлиною

Для приготування цього напою підготуйте 1 стакан сушеного звіробою, 1 стакан журавлини, 1 склянку цукру. Звіробій треба відварити в 2 л води, остудити. Потім сік з ягід журавлинних віджати, а мезгу відварити в 2 склянках води. З'єднати проціджений відвар мезги і звіробою з журавлиною, додати цукровий пісок, перемішати, остудити і витримати 10-12 годин.


http://likar-trava.com http://fitoterapevt.pp.ua
Схожі матеріали:
Додав: Anatoliі☩UCT☩ | Джерело матеріалу - http://likar-trava.com http://fitoterapevt.pp.ua | Теги: звідобій, цілющі трави, Лікарські рослини, лікування травами, Народна медицина
Переглядів: 2665 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Присвячений Святому Йосифу - Обручнику Пресвятої Богородиці

Відправляємо:


Молитовні прохання
500

Підпишіться на оновлення:





Пошук на сайті



© 2008-2024 Свята Традиція УГКЦ
Яндекс.Метрика