rtb
Довідник корисної інформації



Меню сайту

Категорії розділу
ЛІКАРСЬКІ РОСЛИНИ [56] ГРИБИ [5]
ВИЖИВАННЯ [68] СУСПІЛЬСТВО [200]
ЛІКУВАННЯ [99] ПРИВІТАННЯ [3]
КУЛЬТУРА [30] ПРОГРАМИ [6]
КУЛІНАРНІ РЕЦЕПТИ [71] ЦІКАВА ЛІТЕРАТУРА [13]

Друзі сайту
Унійна Традиція УГКЦ
УГКЦ (Скала-Подільська)
В обороні католицької віри
Джублик в Закарпатті
Персональний сайт Павлюк
Молитва
Промінь Любові
Голодомор-геноцид 1932-33
Аве Марія
Українська благодійницька мережа
Благодійний Фонд «ТИ – АНГЕЛ»
Допомога онкохворим дітям

Форма входу

Головна » Довідник » КУЛІНАРНІ РЕЦЕПТИ

У банку чи в морозилку?
02.07.2014, 18:11

Фрукти та овочі найкраще сушити або заморожувати, аби зберегти в них найбiльше вiтамiнiв.

Сезон заготiвель - у розпалi. "Iдемо, глянеш у мою кладовку! Подивись, скiльки ми вже маємо на зиму всього, - гордо демонструють кольоровi слоїки родичi та знайомi. - Оцi "бiленькi" ще з минулого року, на ювiлей тримаємо. А цього року ми вже накрутили..." 

I тут називають вражальнi цифри в банках і літрах. От тiльки чи  все те з'їсться? I така вже корисна та консервація, навіть домашня? І скільки часу її можна зберігати, аби не зашкодити  здоров'ю?

Що консервувати, а що заморожувати

Фахіці одностайні - заморожувати на зиму овочi та фрукти цiннiше, анiж консервувати. Тодi у продуктi зберiгається увесь комплекс вiтамiнiв, а при консервуваннi вiн руйнується на 50 - 60 вiдсоткiв. От як правильно варити картоплю - знаєте? Кидати в  кип'ячену воду й одразу накривати, аби той вiтамiн С, який є у бульбi, не зруйнувався у процесi готування. Фрукти та овочі найкраще сушити або заморожувати, аби зберегти у них найбiльше вiтамiнiв та корисних мiкроелементiв. У крайньому разi - перетирати їх з цукром, який є чудовим консервантом, хоча й не належить до здорових продуктiв.

Малину, смородину та й iншi ягоди не можна молоти на м'ясорубцi, перемiшувати звичною ложкою, бо вiд дотику металу в них руйнується вiтамiн С. Їх краще потовкти дерев'яним валком i ним же вимiшати. А помiдори, щавель чи цвiтну капусту слiд їсти лише сирими чи замороженими, бо варенi вони мiстять сiль щавлевої кислоти, яка не виводиться з органiзму.

А які кришки найкращi?

Однi господинi запевняють, що всi консервацiї на зиму в них чудово зберiгаються пiд полiетиленовими кришками, iншi цього способу не схвалюють. Санітарні лiкарі вважають, що при консервуваннi користуватися полiетиленовими кришками - неприпустимо, бо ними можна закривати тiльки солiння та варення.

Ось що радять лiкарi вiддiлення гiгiєни харчування обласної санепiдемстанцiї. У домашнiх умовах, без автоклава, не можна герметично закатувати жерстяними кришками м'ясо i рибу, з багаторiчного досвiду роботи вони переконалися, що саме це є майже стовiдсотковою причиною випадкiв захворювання на ботулiзм. Так само i гриби - їх найкраще маринувати, солити, додаючи кислоту, щоб не розвивалися спори, i не закривати герметично.

Якщо ж усе-таки закатали кришками, то зберiгати слiд при температурi не вище вiд нуля градусiв, лiпше до мiнус трьох, i перед вживанням пiвгодини поварити. Якщо кришка пiднялася, з'явився "бомбаж", змiнилися колiр i запах продукту, то таку консерву не можна навiть куштувати, щоб оцiнити на смак. I це стосується не лише тяжкостравних продуктiв, але й фруктiв та овочiв, якi трохи постояли герметично закупореними.

Фахiвцi стверджують, що бiльшiсть стерилiзованих продуктiв (огiрки, помiдори, кабачки, перець, буряк) можна зберiгати в герметично закритих банках протягом 1 - 3 рокiв. Основне, аби примiщення, де зберiгаються солiння, було прохолодним та сухим i не надмiр вологим. При високiй температурi зберiгання (наприклад, поблизу батарей центрального опалення або в комiрках у квартирi) термiн придатностi таких солiнь значно зменшується - до року.

Грізніше за зміїну отруту

Як стверджують фахiвцi, спори ботулiзму, у принципi, нешкiдливi для людини. Вони активiзуються у сприятливому середовищi, яке людина мимохiть створює для них, негерметично закриваючи м'яснi консерви чи заготовки, або ж погано промивши продукти для консервування. От тодi спори утворюють ботулiчний токсин - найсильнiшу в природi отруту. Вона у 375 тисяч разiв активнiша вiд отрути гримучої змiї. Спори витримують тривале висушування чи заморожування до мiнус 180 градусiв за Цельсiєм i кип'ятiння при температурi 100 градусiв упродовж п'яти-шести годин.

"Зараженi" продукти дуже рiдко змiнюють смак, запах, вигляд. У цьому -  пiдступнiсть ботулiзму. Найбiльше ризикують тi, що вживають тушковане м'ясо, закупорене в банки, домашню ковбасу, окiст, в'ялену або холодного копчення рибу. Вiд неякiсно заготовленої риби помирає кожен третiй iз тих, хто захворiв, i кожен четвертий, хто ласує неправильно маринованими грибочками.

Лiкарi зараховують ботулiзм до надзвичайно небезпечних iнфекцiйних хвороб, адже зi ста хворих десять не виживає.

Чи можна вживати тi продукти в банках, якi вже "повистрiлювали"? 

Лiпше не ризикувати здоров'ям, бо можна отруїтись. I не варто згодовувати цей зiпсований продукт тваринам - наслiдки будуть тi ж. Зацукренi варення, джеми, сиропи (або ж "забродженi") можна переварити i у сухому прохолодному примiщеннi зберiгати протягом року. Довше - не варто, бо втрачаються їхнi поживнi властивостi.

Коли раптом пiсля домашньої ковбаски або ж консервацiї у вас двоїтиметься в очах, "сяде" голос, порушиться ковтання, з'явиться нудота, блювання, пронос, негайно промийте шлунок великою кiлькiстю кип'яченої води iз содою. Смертельний ботулiчний токсин руйнується в лужному розчинi. I обов'язково викличте швидку допомогу, без допомоги лiкарiв таку недугу не подолати.

Настя КОСТЮК


http://likar.expres.ua
Схожі матеріали:
Додав: Anatoliі☩UCT☩ | Джерело матеріалу - http://likar.expres.ua | Теги: замороження, овочі, фрукти, закрутки, консервація, кулінарні рецепти
Переглядів: 981 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Присвячений Святому Йосифу - Обручнику Пресвятої Богородиці

Відправляємо:


Молитовні прохання
500

Підпишіться на оновлення:





Пошук на сайті



© 2008-2024 Свята Традиція УГКЦ
Яндекс.Метрика