Одне з небезпечних захворювань картоплі — рак. Його збудник — грибок. Вперше спалах хвороби спостерігався наприкінці минулого століття на території тодішньої Австро-Угорщини. З того часу рак картоплі широко поширився в багатьох країнах Європи, перекинувся на інші континенти. Варто зазначити, що найчастіше уражується та картопля, яка вирощується на одному і тому ж місці з року в рік.
Щоб успішно боротися з цією хворобою картоплі, головне — вчасно виявити вогнище зараження, поки в ґрунті не накопичилися збудники інфекції. Ознака хвороби — поява наростів, подібних на цвітну капусту, на бульбах, столонах, кореневій шийці, а за значного розвитку захворювання — на стеблі, листках і навіть квітах. При сильному ураженні розмір наростів перевищує розмір бульби. Поширюється рак картоплі з коренеплодами, саджанцями плодово-ягідних культур, розсадою, вирощеними на зараженому збудником ґрунті, знаряддям обробітку, гноєм і тарою, тому що патоген зберігається в ґрунті в “анабіозі” більше двадцяти років, і відтворює свою життєдіяльність на посадках картоплі не ракостійких сортів. Тим часом захворювання легко розпізнається.
На ділянці, зараженій раком картоплі, виконуйте карантинні правила. Всі уражені бульби та бадилля картоплі з такої ділянки треба закопати в яму (не менше 1 м завглибшки), попередньо знезаразивши її хлорним вапном, формаліном або гасом. А ще краще все це спалити. Неуражені бульби використовуйте лише на продовольчі цілі (на їх забрудненої ґрунтом поверхні можуть бути збудники раку).
Як боротися з цією підступною хворобою?
Головне — вирощування ракостійких сортів, які перешкоджають розвитку хвороби. Чистосортні посадки ракостійких сортів повністю очищають ґрунт від інфекції за 5-6 років. Необхідно вчасно видаляти домішки сприйнятливих до раку сортів картоплі. З ракостійких високоврожайних сортів ранньої картоплі назвемо такі: Білоруський ранній, Пріскульский ранній, Ранній жовтий, Бородянський, Іскра, Фаленскій. Середньоранні сорти: Детскосельский, Зорька, Львівський білий. Середньостиглі: Вогник, Барановський, Гатчинський, Столовий 19. Середньопізні: Вілія, Лошицький, Сулев. Пізньостиглі: Кандидат, Павлинка, Темп.
Звільненню ґрунту від зооспорангіїв раку сприяють мінеральні та органічні добрива.
Передпосівне знезараження бульб, вирощених на зараженій ділянці, обробляють 1%-ою суспензією фундазолу або 0,5%-ою суспензією Бенлейта (Беном). Усього півгодинне витримування бульб в суспензії повністю знезаразить їх від раку картоплі. До того ж обробка поліпшить схожість бульб, значно підвищить врожайність і зменшить ураженість рослин іншими захворюваннями.