Артеріальна гіпертензія: основний фактор ризику серцево-судинних захворювань
29.09.2014, 14:29
Артеріальна гіпертензія — це стійке підвищення артеріального тиску (систологічного вище 140 мм і діастолічного вище 90 мм рт. ст.), одне із найбільш розповсюджених хронічних захворювань, при якому значно зростає ризик розвитку серцево-судинних ускладнень і передчасної смерті. Розповсюдженість артеріальної гіпертензії (АГ) в Україні складає більше 12 млн. хворих, що становить 30% дорослого населення.
Підвищений артеріальний тиск впливає негативно на “органи-мішені”— збільшується маса серцевого м’яза, потовщується стінка судин, пришвидшеними темпами розвивається атеросклероз, пошкоджуються судини сітківки очей, розвиваються склеротичні процеси в нирках з формування ниркової недостатності.
На фоні цих процесів, які протікають непомітно для пацієнта, часто розвиваються два небезпечних для життя ускладнення — гострий інфаркт міокарда і мозковий інсульт.
Пам’ятайте, що вилікуватися від гіпертонії неможливо. Але, дотримуючись здорового способу життя і приймаючи високоефективні гіпотензивні препарати, можна надійно утримувати артеріальний тиск в межах норми (тобто до 140/90 мм рт. ст.), і попереджувати розвиток ускладнень.
Метою лікування артеріальної гіпертензії є також корекція таких факторів ризику, які сприяють розвитку ускладнень:
1. Зниження маси тіла: треба підрахувати індекс маси тіла (ІМТ) = маса тіла (кг)/ріст (м ). В нормі до 25 кг/м, та округлості талії (<102 см. для чоловіків, і <88 см. для жінок).
2. Дієтичні рекомендації: збільшення споживання фруктів і овочів, продуктів багатих калієм, магнієм і кальцієм, риби і морепродуктів, обмежити тваринні жири. Останній прийом їжі — не пізніше, ніж за 3 години до сну.
3. Обмеження споживання солі. Зниження прийому солі до 5г/добу має помірний (1-2 мм рт. ст.) ефект зниження систологічного АТ в осіб з нормальним АТ, дещо більш помітний (4-5 мм рт. ст.) у пацієнтів з артеріальною гіпертензією. Обмеження солі дозволяє знизити кількість та дозування антигіпертензивних препаратів.
4. Відмова від куріння. Куріння викликає різке підвищення АТ і частоти серцевих скорочень, що триває більш ніж 15 хв. після викуреної однієї сигарети. Крім впливу на величину АТ, куріння є потужним фактором серцево-судинного ризику, а відмова від нього найбільш ефективним заходом в рамках профілактики серцево-судинних захворювань, включаючи інсульт, інфаркт міокарда та захворювання периферичних судин.
5. Поміркованість у вживанні алкоголю. Регулярне вживання алкоголю підвищує АТ у лікованих пацієнтів з артеріальною гіпертензією. У той час як помірне споживання може не завдавати шкоди, перехід від помірного до надмірного вживання алкоголю пов’язане як із підвищенням АТ, так із підвищенням ризику розвитку інсульту. Необхідно обмежити вживання алкоголю, або воно не повинно перевищувати ЗО мл етанолу на добу для чоловіків, і 15 мл — для жінок.
6. Регулярні фізичні вправи. Регулярна фізична активність може бути корисною для профілактики та лікування артеріальної гіпертензії та зниження серцево-судинного ризику і смертності. Слід виконувати 30-ти хвилинні аеробні динамічні вправи помірної інтенсивності (ходьба, біг підтюпцем, їзда на велосипеді, або плавання) 5-7 днів на тиждень.
Отже, метою лікування АГ є:
- максимальне зниження ризику розвитку ускладнень;
- корекція факторів ризику, які сприяють розвитку ускладнень;
- покращення якості і збільшення тривалості життя.
Також потрібно пам’ятати, що лікування АТ повинно бути тривалим і постійним.
В жодному випадку не можна призначати собі ліки самостійно. Тільки лікар може визначити який препарат, в якій кількості і скільки разів на добу потрібно приймати.
Також хочу нагадати, що згідно Постанови Кабінету Міністрів України №340 “Про реалізацію пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою” від 25.04.12 р. у районній поліклініці ви можете отримати рецепт для придбання гіпотензивних препаратів за зниженими цінами.
Ярослав МИКИТИНСЬКИЙ, кардіолог районної поліклініки