rtb
Довідник корисної інформації



Меню сайту

Категорії розділу
ЛІКАРСЬКІ РОСЛИНИ [56] ГРИБИ [5]
ВИЖИВАННЯ [68] СУСПІЛЬСТВО [200]
ЛІКУВАННЯ [99] ПРИВІТАННЯ [3]
КУЛЬТУРА [30] ПРОГРАМИ [6]
КУЛІНАРНІ РЕЦЕПТИ [71] ЦІКАВА ЛІТЕРАТУРА [13]

Друзі сайту
Унійна Традиція УГКЦ
УГКЦ (Скала-Подільська)
В обороні католицької віри
Джублик в Закарпатті
Персональний сайт Павлюк
Молитва
Промінь Любові
Голодомор-геноцид 1932-33
Аве Марія
Українська благодійницька мережа
Благодійний Фонд «ТИ – АНГЕЛ»
Допомога онкохворим дітям

Форма входу

Головна » Довідник » ЛІКУВАННЯ

Лікування дисбактеріозу кишечника
25.11.2014, 14:41

Дисбактеріоз – кількісне (зниження вмісту корисної і підвищення патогенної мікрофлори) і якісне (зміна біологічних властивостей кишкової флори, послаблення виконання корисних функцій і підвищення токсичності) зміни кишкової мікрофлори.

За даними сучасних епідеміологічних досліджень, дисбактеріозами кишечнику в тому чи іншому ступені страждає 90% населення планети. Це пов’язано, перш за все, з нераціональним харчуванням, стресами, зниженням імунної реактивності організму, екологічними і фізико-хімічними факторами зовнішнього середовища, неоправданим і безконтрольним вживанням лікарських препаратів, що впливають на мікрофлору організму. Встановлено, що після перенесеної гострої кишкової інфекції при відсутності адекватної терапії дисбіотичні зміни у кишечнику зберігаються не менше 2-3 років.

  Особливо часто дисбактеріоз кишечнику спостерігається у дітей першого року життя (70-80%) і новонароджених (80-100%). У віці старше року дисбактеріоз знаходять у 60-70% дітей, у здорових дітей старше 3 років – у 30-50% випадків. При цьому у більшості дітей відсутні якісь клінічні прояви захворювання.

Основний склад і функції нормальної кишкової мікрофлори

  Травний тракт людини є середовищем існування великої кількості мікроорганізмів, кількісний і якісний склад яких відрізняється в різних відділах ШКТ. Найбільша кількість мікрофлори відмічається у товстому кишечнику, де в нормі зустрічаються три групи мікроорганізмів: біфідобактерії і бактероїди (основна група), молочнокислі бактерії і штами кишкової палички (супутня група), стафілококи, гриби, протей (залишкова група). В нормі склад мікрофлори у дорослої людини достатньо стабільний і характеризується певним співвідношенням між її окремими представниками.

  Тимчасові порушення мікрофлори можуть виникати в залежності від особливостей харчування, умов життя  людини.

  Мікрофлора травного тракту відноситься до факторів неспецифічного захисту організму.

Основні функції кишкової мікрофлори в нормі

  • Детоксикаційна (інактивація ентерокінази, лужної фосфатази).
  • Ферментативна (гідроліз продуктів метаболізму білків, ліпідів, вуглеводів).
  • Синтетична (синтез вітамінів, антибіотичних і інших біологічно активних речовин).
  • Травна (підвищення фізіологічної активності травного тракту).
  • Антианемічна (сприяє всмоктуванню заліза).
  • Антирахітична (сприяє всмоктуванню кальцію і вітаміну D).
  • Імунна (активація імунної системи, синтез імуноглобулінів, інтерферону).
  • Між мікробний антагонізм.

Основні фактори розвитку дисбактеріозу

Екзогенні:

  • промислові отрути;
  • порушення санітарно-гігієнічних норм в побуті і на виробництві;
  • іонізуюче випромінювання;
  • кліматичні і географічні фактори;
  • хірургічні втручання на органах шлунково-кишкового тракту.

Ендогенні:

  • імунні порушення;
  • стресові стани;
  • неінфекційні захворювання ШКТ (патологія кишечнику і жовчного міхура, пептична виразка і інше);
  • інфекційні захворювання;
  • цукровий діабет;
  • ревматичні хвороби;
  • голодування;
  • нераціональне харчування;
  • похилий і старечий вік;
  • нераціональне вживання лікарських препаратів.

  Крім вище перелічених, у дітей факторами розвитку дисбактеріозу також можуть бути:

  • анатомічні порушення;
  • харчова алергія;
  • погрішності у харчуванні;
  • антибактеріальна терапія (в тому числі – раціональна).

  Клінічні прояви дисбактеріозу різноманітні і в більшості визначаються ступенем порушення нормального біоценозу. У ряду хворих якісь прояви дисбактеріозу можуть бути відсутніми, однак частіше всього є наступні характерні скарги:

  • не стабільний стілець (запор, пронос або чередування запорів і проносів);
  • розпирання і бурчання живота;
  • біль у нижній половині живота, що зменшується після відходження газів;
  • нудота, відригування, гіркота у роті.

  Крім того,  в результаті тривалого дисбактеріозу  виникає цілий ряд патологічних станів, а саме:

  • астеноневротичний синдром (обумовлений гіповітамінозом і інтоксикацією);
  • анемія;
  • гіпопротеінемія;
  • остеомаляція;
  • зниження маси тіла;
  • гіповітаміноз (в основному жиророзчинних вітамінів).

  У дітей раннього віку при розвитку дисбактеріозу спостерігається зригування, блювання, зниження темпів наростання маси тіла, неспокій, порушення сну. Стілець може бути великим, рідким або подібним на кашу, пінним, зеленуватим з кислим або з запахом гнилі. Болі у животі носять нападоподібний характер, проявляються через 2-3 години після їди і супроводжуються розпиранням живота, позивами до дефекації.

Основні принципи лікування дисбактеріозу кишечнику

  Лікування дисбактеріозу кишечнику комплексне. Воно направлене на усунення причини, що викликала дисбактеріоз, елімінацію патогенних і умовно-патогенних мікроорганізмів і відновлення нормальної мікрофлори товстої кишки. Останнє досягається за допомогою препаратів, які отримали назву «пробіотики».

  Амбулаторне лікування можливе тільки при латентній (компенсованій) формі кишкового дисбактеріозу. Не слід призначати його самостійно – необхідно провести мікробіологічне дослідження фекалій і обов’язково проконсультуватися з лікарем.

Не медикаментозне лікування дисбактеріозу кишечнику

Основане на раціональній дієтотерапії, яка повинна бути повноцінною, хімічно, механічно і термічно безпечною і направлена на:

  • забезпечення повноцінного харчування;
  • поліпшення функціонального стану кишечнику і інших органів травної системи;
  • стимуляцію процесів регенерації і підвищення імунітету.

  При дисбактеріозі показане нежирне відварне м’ясо, риба, каші (гречана, вівсяна, рисова), нежирний сир, білий черствий хліб, фрукти і овочі у великій кількості (як продукти, що містять харчові волокна).

  При діареї хворим на дисбактеріоз рекомендується тимчасово виключити чорний хліб, цільне молоко, сирі овочі і фрукти, жирні і гострі приправи. Раціонально вживати рисові і вівсяні супи, каші, киселі, запіканки із варених овочів, соки із моркви, чорної смородини, айви, гранату.

  При запорі в дієту хворих на дисбактеріоз слід включати продукти, що багаті на харчові волокна і які проявляють послаблюючу дію – хліб з висівками, овочеві вінігрети, гречану кашу, кефір, сирі овочі і соки, кислі фрукти, високомінералізовані мінеральні води.

  При вираженому метеоризмі обмежують вживання бобових, капусти, продуктів з високим вмістом глюкози – мед, повидло, цукерки, виноград. Рекомендується збільшити вміст в харчовому раціоні вареного м’яса і риби.

  У дітей доцільно використання традиційних кисломолочних продуктів і спеціальних кисломолочних адаптованих сумішей, за хімічним складом наближених до жіночого молока – «АГУ-1», «АГУ-2», ацидофільна «Малютка», «Біфілін». Для дітей більш старшого віку призначені неадаптовані молочні молочнокислі суміші – «Ацидолак», «Біолокт», «Біфілін-М», «Лактобактерин», «Біокефір», «Біфідокефір», йогурти.

Медикаментозне лікування дисбактеріозу кишечнику

  При компенсованому дисбактеріозі для нормалізації мікрофлори і гальмуванню росту патогенних і умовно-патогенних мікробів використовуються пробіотики, що містять компоненти або продукти життєдіяльності більше 20 видів мікроорганізмів.

  Пробіотики (еубіотики) – ліофільно висушені живі ослаблені штами нормальної мікрофлори кишечнику, які після прийму всередину заселяють кишечник. Оживаючи у кишечнику бактерії продукують оцтову і молочну кислоти, створюючи в ньому кисле середовище, що пригнічує мікроорганізми (клостридії, протей, бактероїди), які сприяють гниттю і газоутворенню; продукують антибактеріальні речовини, що гальмують ділення різних умовно-патогенних бактерій і збудників кишкових інфекцій (сальмонели, шигели і інші).

  Пребіотики призначають не в якості замісної терапії, а як засоби, що забезпечують умови для відновлення нормальної мікрофлори.

  Пробіотики застосовуються як для лікування, так і для профілактики дисбактеріозу, особливо у дітей.

Препарати пробіотиків:

Лінекс не слід запивати гарячими напоями і застосовувати одночасно з алкоголем. При вживанні натще слід запивати невеликою кількістю рідини. При вживанні у маленьких дітей можна розкрити капсулу Лінекса і перемішати її вміст з чайною ложкою рідини (чай, вода, сік).

Біоспорин – не допустимо розчинення препарату гарячою водою і тривале зберігання в розчиненому вигляді.

Колібактерин – не допустимо розчинення препарату гарячою водою і тривале зберігання в розчиненому вигляді.

Хілак – не рекомендується вживати препарат з молоком і молочними продуктами. Вживання препарату можливе до і під час їжі з невеликою кількістю води. Не допустиме одночасне застосування Хілаку з антацидами.

Хілак форте – такі ж рекомендації, як і при вживанні Хілаку.

  Пребіотики. До пребіотиків відносяться інгредієнти їжі, що не перетравлюються і які сприяють поліпшенню здоров’я за рахунок вибіркової стимуляції росту і\або метаболічної активності одної або декількох груп бактерій, що існують у товстій кишці. Щоб компонент їжі був класифікований як пребіотик, він не повинен підлягати гідролізу травними ферментами людини, не повинен абсорбуватися в верхніх відділах травного тракту, однак повинен бути селективним субстратом для росту і метаболічної активації одного виду або певної групи мікроорганізмів, що заселяють товстий кишечник, призводячи до нормалізації їх співвідношення. Інгредієнти харчування, які відповідають цим вимогам, є низькомолекулярними вуглеводами. Властивості пребіотиків найбільш виражені у фруктозоолігосахари-дах (ФОС), інуліні, галактоолігосахаридах (ГОС), лактулозі, лактитолі. Пребіотики знаходяться в молочних продуктах, кукурудзяних пластівцях, крупах, хлібі, цибулі, артишку, аспарагусі, бананах і в багатьох інших продуктах.

  Регулярне використання продуктів, що містять молочнокислі, біфідобактерії, харчові волокна і натуральні антиоксиданти, сприяють підтримці здоров’я, пом’якшують вплив небажаних факторів зовнішнього середовища, сприяють збільшенню тривалості життя.



Схожі матеріали:
Додав: Anatoliі☩UCT☩ | | Теги: препарати, нормалізація, лікування, профілактика, допомога, медичина, роботи, кишечника, поради, дисбактеріоз
Переглядів: 1346 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Присвячений Святому Йосифу - Обручнику Пресвятої Богородиці

Відправляємо:


Молитовні прохання
500

Підпишіться на оновлення:





Пошук на сайті



© 2008-2024 Свята Традиція УГКЦ
Яндекс.Метрика