„Вірую в єдиного Бога Отця, Вседержителя, Творця неба і землі, і всього видимого і невидимого...” промовляють щодня наші уста. Віруємо і сповідуємо, що Бог наш сотворив світ видимий і невидимий. Світ невидимий – це святі ангели – це добрі безплотні духи, які постійно вдосконалюються в служінні й любові Божій, найвірніше виконують волю свого Небесного Творця. Вони віддано служать Йому в світі, як палкі ревнителі слави Його Пресвятого Імені, вони своєю любов’ю постійно наближаються до слави Божої, в цьому відчувають вони невимовну радість і наповнюють небо і землю славослов’ям Творця. Ангелів є безліч. Вони поділяються на дев’ять чинів небесної ієрархії: серафими, херувими, престоли, господства, сили, власті, начала, архангели і ангели.
Як свідчить Святе Письмо, протягом усієї історії спасіння людства святі ангели були полум’яними посередниками між Богом і людьми. В книзі Буття говориться, що після вигнання наших прародичів з раю, Господь поставив на сході саду Едемського Херувима охороняти дорогу до дерева життя
(Бут. 3, 24).
Далі бачимо небесних ангелів у вигляді трьох подорожніх, які відвідали праотця Авраама і попередили Його про загибель міст Содому і Гоморри та про народження в Авраама сина Ісаака (Бут. 18, 2). З полум’я палаючого тернового куща ангел Господній сповістив волю Божу Мойсеєві про його народ (Вих. 3,2). Незбагненним стає чудесне явлення пророкові Авакуму, якого ангел Господній умить поставив з їжею у Вавилоні над ровом, де був пророк Даниїл серед голодних левів (Дан. 14, 33-39), а іншим разом ангел Божий охолодив ніч і визволив від смерті трьох отроків Халдейських: Ананію, Азарію і Мисаїла (Дан. 3, 49-50), та багато інших явлень ангелів.
Архангел Гавриїл сповіщає священикові Захарії про народження від нього великого Пророка і Предтечі Господнього Івана (Лк. 1,11-37), а Преблагословенній Діві Марії благовістить про народження від Неї Христа – Сина Божого. Про його преславне Різдво звістили ангели Божі (Лк. 2, 9-13). Хто ж, як не ангели, сповістили всьому світові радість Воскресіння Христа Спасителя, а під час Його вознесіння втішали апостолів, кажучи їм про Його друге пришестя (Діян. 1, 10-11), а пізніше служили їм при поширенні в світі Христового Євангелія.
З усього ангельського сонму до нас найближчі наші ангели-хоронителі. Такі ангели посилаються в Таїнстві Хрещення кожній людині. Вони супроводжують нас і оберігають нас на всьому життєвому шляху.
Щоб ангели-хоронителі завжди перебували з нами, Церква щоденно закликає нас просити у Господа: „Ангела миру, вірного наставника, охоронця душ і тіл наших”. Ангела миру просимо в Господа. Який бо дорогий і необхідний для нас мир душевний, мир небесний! Ми просимо, щоб ангел-хоронитель завжди був з нами в мирі і своїми втішаннями полегшував часом гіркі і тяжкі хвилини нашого життя.
І відомо, що Господь за щирим бажанням миру, за твердим прагненням до нього, дарує ангела, який стверджує в нас мир і добро між нами, в сім’ї й суспільстві. Далі Церква навчає нас просити ангела – вірного наставника. Без прихильної допомоги нам важко буває, а іноді й неможливо пізнати щось добре або знайти істину й правду. Тому милосердний Господь оточив нас багатьма наставниками: батьки, вихователі, вчителі і пастирі, серед яких і святі ангели.
Батьки й наставники вчать нас у роки дитинства й юності, святі ангели доповнюють й продовжують добрі й корисні настанови в усі дні нашого життя. І, нарешті, ми просимо ангела бути хоронителем душ і тіл наших. Оберігати віруючих людей є ніби головний обов’язок святих ангелів.
Маючи охорону від святих ангелів, ми самі в повсякденному житті оберігаймо один одного, а до святих ангелів молімося, благаючи їхньої допомоги. „До вас, заступників і хоронителів життя нашого, припадаючи молимось: „Подайте молитвами вашими денне перебування богоугодне і неспокусне від злих діянь перейти. Відкрийте слух нам, нехай почуємо і зрозуміємо душекорисні діла і слова Божі, щоб за вашими молитвами, повчаннями і зберіганням та зміцненням досягли ми Царства Небесного”.
о. Богдан Зінченко / http://novazorya.if.ua