Відомо, що наука не стоїть на місці. Людський розум постійно у пошуках в бажанні осягнути нових таємниць Всесвіту. Та й мета ніби завжди виправдана - в інтересах прогресу, для блага людства. Але все частіше ми пересвідчуємося, яке насправді те благо і для кого.
Проблема абортів турбує людство не одне століття.Про це багато написано і сказано. Аборт - це переривання небажаної вагітності. Починаючи з 1921року декретом підписаним В. І. Леніном був узаконений аборт в Росії.Законодавчо дозволений він і зараз. Стало традицією, що в терміні до 12-ти тижнів (3 місяці) за бажанням жінка має право переривати свою вагітність хірургічним способом в медичному закладі шляхом видалення плідного яйця з порожнини матки за допомогою інструментів. На сучасному рівні оперція проводиться під внутрішньовенним наркозом для знеболювання. Вартість такої послуги від 300грн.
Існує також метод вакуум-аспірації(міні-аборт), коли при затримці менструації до 25 днів та підтвердженні на УЗД (ультразвукове дослідження) наявності плідного яйця, останнє за допомогою апарата висмоктується з матки.Але жоден з цих методів не є безпечним для жінки. В природі не існує безризикового втручання в перебіг вагітності з метою її переривання.
Ось лише найбільш поширені ускладнення після хірургічних абортів:
-Механічна травма матки та шийки матки хірургічним інструментом аж до перфорації матки, тобто ушкодження стінки та проникнення за її межі з травмою сусідніх органів (сечовий міхур, кишечник, тощо).
-Кровотеча з приводу пошкодження матки, залишків в порожнині матки плідного яйця, порушення згортання системи крові.
-Кровотеча завжди потребує хірургічного втручання з метою інструментальної ревізії стінок і порожнини матки, особливо при наявності залишків плідного яйця.
-Гематометра - накопичення згустків крові в порожнині матки в результаті спазму шийки матки або через загиб матки. Частіше доводиться проводити повторне хірургічне втручання (розширення шийки матки та видалення згустків крові).
-Запальні хвороби матки та додатків матки.
-Ускладнення наркозу.
-Ризик інфікування гепатитами, ВІЛ-інфекцією, який існує при будь-якому хірургічному втручанні.
Віддалені ускладнення хірургічного аборту
-Хронічні запальні процеси внутрішніх статевих органів.
-Порушення менструального циклу через дисфункцію яєчників.
- позаматкова вагітність
-Безпліддя
-Самовільні викидні.
-Аномалії пологової діяльності в наступному.
-Кровотечі при пологах.
-Психологічні проблеми (стрес, депресія, відчуття провини) - так званий постабортний синдром. Адже сучасне людство вже визнало, що аборт - це вбивство беззахисної ненародженої дитини на ранньому етапі її розвитку.
Саме, використовуючи як контраргументи, негативні наслідки хірургічного аборту, прихильники медикаментозного аборту пропонують його, як альтернативу. Ідея не нова.
Сотні років застосовувалися різні настої і відвари, у деяких народів існували культи знахарів, чаклунів. Але в усі часи людство не втрачало здорового глузду. Згадаємо видатного грецького лікаря Гіппократа (помер 377р. до РХ), який написав клятву для лікарів усіх часів і народів. В ній сказано: «Я не дам нікому, хто просив би в мене, смертельного засобу і не покажу шляху до такого помислу, але також я не дам ніякій жінці абортивного песарію…» Він ставив на один рівень евтаназію і аборт. На жаль, сучасне людство намагається змінити етику, яка існувала 25 століть.
В 1970-80рр.у Франції був розроблений препарат Міфепристон. З 1985р. препарат у комбінації з простагландинами (скорочують матку) почав поширюватися як засіб, що викликає індукований, тобто стимульований, викидень (аборт). Що являє собою Міфепристон (міжнародна назва – міфегін, він же міфепрекс, він же RU-486)? За хімічною структурою –це синтетичний стероїдний гормон, антипрогестоген.
Як він діє? Блокує чутливі до прогестерону (гормону, який підтримує вагітність) рецептори матки, через що плідне яйце втрачає здатність росту, гине, відділяється від матки, матка скорочується, шийка розм’якшується, відкривається і ембріон виштовхується з матки. Ця дія підкріплюється простагландинами. Існує певний досвід застосування цього препарату.
Відомо, що в США в 1991р.був великий опір впровадженню медикаментозного аборту з боку Національної організації по захисту права на життя на чолі з доктором Джеком Віллке. Але попри всі аргументи медикаментозний аборт поширюється у світі. Згідно даних 2006р. в структурі абортів у Франції медикаментозний аборт становив 70%, Швейцарії і Швеції -50%, Бельгії, Фінляндії-30%, США-25%.
В Україні медикаментозний аборт не набув особливого поширення мабуть через недовіру наших жінок до препарату, який вони справедливо вважають гормоном, а до гормонів, та ще й синтетичних, ставлення негативне ще з тих часів, коли нам нав’язували гормональну контрацепцію. Адже народ наш достатньо обізнаний щодо синтетичних гормонів, які є канцерогенними (можуть викликати рак). Отже, медикаментозний аборт в Україні отримав «зелене світло». Наказом МЗ від 29.12.2006р.за №782 стверджено певний протокол. Як будуть розвиватися події далі - буде залежати від нашого мудрого народу. Але зараз, про що свідчать факти, підготовча робота з боку закладів охорони здоров’я почалась.
Проводяться семінари, наради з лікарями, навчання по оволодінню методом медикаментозного аборту, видаються сертифікати-дозволи. Придбати Міфепристон для проведення новітнього заходу можна буде у дестриб’ютерів, що співпрацюють з однією з російських фірм в Обнінську. Вартість від 400-450грн. До цього ще треба додати вартість двох препаратів: простагландина і кровозупиняючого (транексаму). Вартість цих препаратів варіює, в інтернеті, наприклад, транексам коштує від 214грн. Є пропозиції продати деякі з цих препаратів дешевше,як «б/у», що були не використані кимсь. Уявіть собі, який ризик може виникнути, якщо дехто скористується з цих пропозицій! Можуть випустити Джина випустили з бутилки! Хто може контролювати стихійний ринок?! Наша специфічна ментальність нікого у світі не цікавить. Це тільки наша національна справа і наш захист своїх громадян. Натомість, Всесвітня організація охорони здоров’я цей метод схвалює і пропонує з метою зниження хірургічних абортів.
Чи насправді медикаментозний аборт безпечний для здоров’я жінки?
З офіційних даних, що даються в засобах масової інформації, загальна кількість ускладнень – від 5 до 15%. Ось перелік найбільш поширених з них:
-Пролонгована вагітність - продовження вагітності після застосування методу-1-4,5%.
Слід зазначити, що в такому випадку «передумувати»,залишати плід не можна через те, що Міфепристон діє тератогенно на плід і може викликати його злоякісне ураження. В такому разі завершують втручання хірургічним абортом.
-Неповний аборт (затримка частин плідного яйця в матці) - 2-7%.
-Кровотеча - 1-5,5%.
- Перейми (болі внизу живота) - 10-45%.
- Нудота, блювота, пронос, кропивниця, мігрень, нездужання, запаморочення, струс, лихоманка.
-Традиційно, при будь-яких кровотечах, під час аборту з метою швидкої зупинки кровотечі проводилася інструменальна ревізія стінок матки та її порожнини, видалялися залишки плідного яйця, якщо вони там були, згустки крові. Матка скорочувалась, кровотеча припинялась. Зараз, при медикаментозному аборті кров зупиняють препаратом Транексам. Саме завдяки йому медикаментозний аборт, ніби-то, став безпечним. Виникає багато питань. Як швидко він діє? Скільки крові може втратити жінка до настання його дії? Чи не доведеться все таки застосовувати хірургічний метод? Виявляється, доведеться, якщо після УЗД (його застосовують щонайменше тричі при медикаментозному аборті) в матці будуть виявлені частини або саме плідне яйце. Транексам має також побічні дії ,про які треба знати. Окрім диспептичних проявів (блювота, нудота, пронос) є більш загрозливі:
-порушення зору;
-прискорене серцебиття (тахікардія);
-біль у грудині;
-розвиток тромбозу і тромбоемболії.
Описані смертельні випадки.
Отже,медикаментозний аборт не тільки не може бути альтернативою хірургічного аборту, але являє собою велике економічне навантаження на бюджет сім’ї. Це аборт для багатих. Але навіть їм - чи варто ризикувати своїм здоров’ям і життям? Варто замислитись, хто що з цього має…