Дорогі читачі і вірні, хочу поділитися з вами тим, про що недавно дізнався, що сам практикую і до чого вас заохочую. Для мене це було оживленням віри і надії до Матері Божої, бо чуда і в сьогоднішньому ХХІ столітті відбуваються так само, як відбувалися колись, про що ми не раз читаємо в життєписах святих. Це було для мене також сильним заохоченням і відновленням ревності до молитви на Святій Вервиці. Це було беззаперечним голосом всіх святих, які поширювали й заохочували людей до відмовляння Вервиці. Все, що вони говорили про Вервицю (про що дізнаємося з їхніх творів і життєписів, з описів чуд) - це істинна правда. Та, немов до невіруючого Томи, треба було сказати: "Доторкнись... І будь віруючий, а не невіруючий". І так, як до самого себе відносив ці слова, так само і вам кажу: візьміть і прочитайте це до кінця і не будьте невіруючі. Повірте, що Мати Божа подає особливі ласки й сьогодні усім, хто відмовляє Святу Вервицю. Хто ще не вірить у чуда, хай відкине всі упередження і повірить.
Декілька місяців тому перебував у Варшаві о. Карл Штелін із Братства Святого Пія Х, який ще до серпня цього року є настоятелем руху Традиції і традиційних священиків у Східній Європі (невдовзі переїжджає до Сінгапура, де буде настоятелем Азіатського дистрикту, який простягається від Індії до Японії через цілу Океанію). Наше Священиче Братство Святого Священномученика Йосафата завдячує о. Каролю за постання, розвиток і збереження Традиції в Україні. Саме він розказав нам про так звану Помпейську Матір Божу, про яку сам недавно довідався, і більше того - переконався на собі. Наперед слід сказати, що цей священик дуже критично ставиться до різних новітніх приватних чи публічних об'явлень, визнає тільки ті, які визнала Католицька Церква або які підтверджені беззаперечним фактами й не суперечать традиційним вказівкам розпізнавання правдивості об'явлення. Тому, почувши від нього про якесь там об'явлення, трохи здивувався, але водночас мав до цього довіру, бо знав, що цей священик небилиць і різних об'явлень якоїсь "побожної бабці" не переповідатиме.
Набожність до Помпейської Матері Божої, як розкажемо згодом детальніше, включає в себе відмовляння повної Вервиці з розважаннями впродовж 54 днів. Отець Кароль розказує, що він і все Братство мало в Польщі великі проблеми, не говорив які, і я з поваги не питав, але зрозумів, що дуже серйозні, оскільки всі традиційні священики, які є на теренах Польщі, молились до Матері Божої, щоб випросити їх вирішення, і молилися не що інше, як повну Вервицю день у день майже два місяці. Як зізнається о. Кароль, ця, здається надзвичайно складна для вирішення проблема, дивним чином легко розв'язалась. Саме тому він і поручає її для поширення і для практикування.
Помпея
Коротенько згадаємо про Помпею - місто приблизно за 22 км від Неаполя і 10 км від вулкана Везувій, який 29 серпня 79 р. н. е. залив лавою і засипав попелом та вулканічними грудами цілу Помпейську долину. Свідком катастрофи міста був Плінній Молодший, який залишив лист з описом вибуху вулкана. Три дні тривало безперервне виверження, внаслідок чого місто покрила 5-6 м. верства попелу й вулканічного дощу.
У 1748 р. археологи відкрили Помпею. Попіл, який засипав це місто, зберіг будівлі, предмети й тіла людей та звірят, завдяки чому відкриття було таким цінним. Розкопки показали всю красу й пишноту поганських палаців і святинь, театрів, терм, амфітеатрів; відкрито настінні розписи, мозаїки, посуд та інші досконало збережені експонати.
Сатаніст, який став блаженним, та санктуарій Матері Божої Святої Вервиці
Місто Помпея відоме славною Папською базилікою на честь Матері Божої Святої Вервиці. Її збудував колишній сатаніст, який став блаженним - Вартоломей Лонго.
Вартоломей Лонго народився 11 лютого 1840 р. у католицькій сім'ї. Навчався у католицькій школі, однак під час навчання на юриста піддався течії антиклерикалізму, втратив віру і потрапив у секту сатаністів. Секта мала крайній антицерковний характер, висміювала єпископів і священиків, а також обряди Католицької Церкви. Оскільки Лонго хотів стати жерцем культу сатани, його було "висвячено" в цей сан "єпископом" секти. Як він згадував пізніше, "під час цієї церемонії капище сатани перетворилося в правдиве пекло": вдарила страшна гроза, а серед грому і блискавиць звучали богохульства учасників дійства. Переляканий Лонго втратив свідомість і декілька днів не приходив до себе. Однак свою діяльність у секті не залишав, упродовж декількох років ревно виконував обов'язки окультного жерця, зневажав Католицьку Церкву і брав активну участь в антипапських демонстраціях.
Але в нього був добрий товариш- католик, професор Вінцент Поуп, який не покидав намагання навернути сатаніста. Розмови з ним, а також тривалі суперечки з прекрасним богословом, домініканцем Альберто Раденте врешті відвернули Вартоломео від секти й схилили до навернення на дорогу християнського життя.
Вже навернений Лонго присвятив себе допомозі бідним, але ніяк не міг знайти духовного миру. Змучений і весь у знеохоченні, він приїхав у Помпею. Побачивши, в якій злиденності живуть тут люди, наскільки спустошені вулиці міста, впав, як він сам згадував, у відчай і був близький до самогубства. Роздумуючи про своє становище, він дійшов висновку, що коли священичий сан дається на всю вічність, то подібним чином діє і посвячення сатані. Вражений власним висновком, він почув у серці відлуння слів о. Альберто, який повторював услід за Богородицею: "Той, хто поширює Святу Вервицю, буде спасенний". Лонго впав на коліна і дав обітницю, що не покине це здичавіле місто, поки всі його мешканці не полюблять Вервицю. Саме ж місто було пристановищем різного роду бандитів, які грабували всю округу. Тільки незначна частина жителів залишалася вірна вірі, інші повернулися до поганських культів.
Лонго відмовився від кар'єри юриста. Мешканці Помпейської долини жили далеко один від одного, і до всього тут буйним цвітом процвітало поганство. Багато хто взагалі не знав молитви "Богородице Діво". Тому Вартоломей почав ходити від хати до хати, вчив молитися і роздавав вервиці. Щоб привернути місцевих жителів, він організовував зустрічі, в тому числі з оркестром і лампами. І з часом це дало свої результати. Люди, бачачи, як багато він для них чинить, нічого не просячи взамін, почали йому довіряти.
Лонго організував парафіяльні місії 1875 р., під час яких декілька священиків впродовж 12 днів навчали людей. Плоди місій перевершили всі очікування: більшість мешканців навернулися до Бога. У день закінчення приїхав єпископ Неаполя, який урочисто заснував братство Святої Вервиці і благословив привезений Лонгом образ Матері Божої Святої Вервиці. На цьому образі зображено Пречисту Діву Марію з Дитятком-Ісусом, де Дитятко-Ісус подає Вервицю святому Домінікові, а Мати Божа подає Вервицю св. Рожі з Ліми. Сила цього образа в духовних цінностях: "Бог дав нам цей образ, щоб ми через нього отримували благодать, яка змінить світ", - говорив про нього ревний почитатель Святої Вервиці Папа Римський Лев ХІІІ.
Бачачи, як зростає популярність образа серед мешканців північної частини Італії, Вартоломео Лонго вирішив побудувати церкву. І почав збирати для цього пожертви. Вже через два місяці був посвячений наріжний камінь. Завдяки чудесним зціленням за посередництвом Помпейської Матері Божої, люди стали більше жертвувати і будівництво пришвидшилось. Занотовано чудесне оздоровлення вмираючої матері Лонго, паралізованого єзуїта і молодої неополітанки Фортунати Агреллі, яка була невиліковно хвора і якій об'явилася Мати Божа, про що буде мова далі. Будівництво церкви було закінчене через 13 років, у 1891 р.
Поки тривало будівництво, Лонго зайнявся видавничою діяльністю і благочинністю. Він заснував журнали "Розарій" і "Нова Помпея", у яких писав, зокрема, про необхідність виховання дітей злочинців. Залишені, несучи на плечах кару вини батьків, вони, як правило, вибирали ту ж дорогу. Лонго побудував дім для соціальних сиріт, навчав їх ремесла й молитви. Навколо базиліки швидко виникли типографії, фабрики і швейні майстерні. Вістка про дім для сиріт швидко поширилася по всіх тюрмах Італії, і в'язні почали надсилати листи з проханнями заопікуватися їхніми дітьми, обіцявши навернутись на добру дорогу. Все це Лонго здобув завдяки Вервиці.
У 1883 р. Папа Лев ХІІІ, товариш Лонго і прихильник будівництва базиліки у Помпеї, об'явив жовтень місяцем особливої молитви на Святій Вервиці. Колишній сатаніст, а тепер навернений і ревний почитатель Святої Вервиці Вартоломео Лонго помер 5 жовтня 1926 р., а у жовтні 1980 р. Папа Йоан Павло ІІ під час паломництва в Помпею зачислив апостола Святої Вервиці до лику блаженних.
о. Андрій Коваль, СБССЙ
Греко-Католицька Традиція 8, серпень 2014 р.Б. / http://www.saintjosaphat.org