Молитва — це ключ до спасіння. Святий Августин казав, що той, хто добре молиться, той і живе добре, хто живе добре, той і помирає добре, а хто помирає добре, у того все добре. Святий Альфонс говорив про це ж: «Той, хто молиться багато, буде спасенний; той, хто не молиться – проклятий; той, хто молитві не приділяє багато місця, у того в небезпеці вічне спасіння». Цей самий святий стверджував, що у світі нема ні сильних людей, ні слабких, а лише ті, хто знає, як молитись, і ті, хто це роблять. Іншими словами, молитва – наша сила у будь-який час і в будь-якому місці.
Пропонуємо 10 способів підбадьорювання, аби допомогти нам на шляху до неба через зростання в нашому молитовному житті.
1. Переконання і рішучість. Немає в світі успішних людей, які б не надихались твердим наміром досягти своєї мети. Відомі спортсмени, музиканти, вчені, письменники твердо йшли до своєї мети. Вчитель молитви свята Тереза від Ісуса говорила: «Ми повинні мати абсолютну рішучість не залишати молитву». Якщо б ми по-справжньому, всім серцем, вірили у безцінні скарби, які дає нам молитва, то нашою життєвою метою було би постійне зростання в ній.
2. Святий Дух, як вчитель. Апостол Павло писав, що ми не знаємо, як треба молитись, але Святий Дух, який заступається за нас, вчить нас закликати «Авва, Отче». Святий Дух – найкращий вчитель. Марія та апостоли провели дев’ять днів і ночей у пості та молитві ‒ і їх наповнила сила з висоти – Святий Дух. Коли з’являється формалізм у молитві, чому б не прикликати Святого Духа, щоби він допоміг у нашій слабкості? Чому би під час молитви не попросити про присутність Святого Духа, щоби Він просвітив наш розум і запалив серце? Він ближче до вас, ніж ви думаєте. Якщо ви знаходитесь у стані благодаті, то Він знаходиться у вашому серці.
3. Час, місце, добра воля і тиша. Будь-якої майстерності ми вчимося на практиці. Молитва не виключення. Щоб дізнатись, як молитись, ми повинні мати певний час, сприятливе місце, добрий намір і тишу. «Практика робить досконалим», ‒ ця приказка актуальна як для спорту, так і для молитви.
4. Покаяння. Наша молитва може стати прісною, нудною, безжиттєвою з різних причин. Однією з можливих проблем може бути наше життя згідно плоті, а не духа. Як нагадує нам апостол Павло, тіло і дух знаходяться у постійній боротьбі. Ісус провів сорок днів і ночей у пості та молитві, апостоли молились і постили дев’ять днів і ночей. Ніхто не може досягнути глибокого молитовного життя, якщо він не пройшов через аскезу і самовідречення, умерщвлення плоті та покаяння. Птахові для польоту потрібні два крила, вони ж потрібні учням Христа. Щоб літати високо у молитовному житті ‒ треба два крила: молитва і покаяння. Якщо у вас немає досвіду аскетичного життя, порадьтеся з досвідченим духовним наставником. І почніть з невеликих актів покаяння, для виховання сили волі, щоби потім досягнути героїчних актів покаяння. Почніть з малого ‒ і досягнете великого.
5. Духовне керівництво. Спортсменам необхідні тренери, студентам викладачі, у вчителів мають бути наставники, щоби досягти більшого. Важливо, щоб у молитовних воїнів було духовне керівництво. Святий Ігнатій Лойола наполягав, що духовне життя – це мандрівка з супроводом. У святої Терези від Ісуса було кілька святих, які супроводжували її на довгому шляху до досконалості: святий Йоан від Хреста, святий Петро Алькантарійський та святий Франциск Борджіа. На духовному шляху є багато перешкод, особливо, коли він веде до глибокого молитовного життя. Тому необхідний добре підготований духовний керівник, який знає всі пастки диявола, підводне каміння і небезпеки, який завжди може допомогти неухильно зростати у святості, через більш глибоке і автентичне молитовне життя.
6. Молитва і вчинки. Свята Тереза від Ісуса вказує на те, що справжнє зростання в молитві підтверджується і зростанням у святості, а це значить ‒ у здійсненні добрих вчинків. Ісус сказав, що дерево пізнається за плодами. Так і справжнє молитовне життя розквітає разом із практикою вчинків, що пов’язані з чеснотами: вірою, надією, любов’ю, цнотливістю, милосердям, служінням, смиренням і постійною любов’ю до ближнього та спасінням його безсмертної душі. Богородиця – наш приклад на всі часи, особливо в тому, як тісно у неї були пов’язані споглядання і дія. У Благовіщенні ми захоплюємось Її зануренням у молитву, а в наступній таємниці Розарія (Відвідини св. Єлизавети) Вона, натхнена Святим Духом, поспішає до родички, аби служити їй в місії любові.
7. Читайте про молитву. Свята Тереза від Ісуса не приймала в монастир дівчат, які не вміли читати. Чому? Причина проста: вона знала, що багато можна дізнатись, особливо про молитву, через духовне читання. Знайдіть добру духовну літературу про молитву ‒ і читайте! Скільки корисних ідей приходить завдяки добрим духовним книгам! Одна з пропозицій: прочитайте четверту частину Катехізису Католицької Церкви. Це справжній шедевр духовного читання про молитву.
8. Усамітнення. Найбільш сприятливий спосіб, аби поглибити молитву – це виділити тривалий проміжок часу для молитви, це так зване духовне усамітнення. Одними з найбільш ефективних є ігнаціанські духовні вправи. Вони можуть тривати місяць, вісім днів або вікенд, духовне усамітнення може виявитись надзвичайно цінним. Ісус закликав обтяжених справами апостолів піти та відпочити. Цей відпочинок, зазвичай, інтерпретується як заклик до духовного усамітнення. Подивіться на календар і виділіть час для усамітнення. Більш тривалі періоди, що призначені на молитву, допомагають ще більше в неї заглибитись.
9. Сповідь і молитва. Часом надзвичайно важко молитись через нечисту совість. Ісус сказав: «Блаженні чисті серцем, бо вони побачать Бога» (Мт 5,8). Після доброї сповіді, коли Дорогоцінна Кров Христа омиває нашу душу і робить сумління чистим, внутрішнім поглядом ми можемо споглядати Божий Лик з іще більшою ясністю.
10. Богородиця і молитва. Ми вже згадували про важливість Святого Духа, який має бути нашим внутрішнім наставником. Ми так само маємо постійно просити Марію молитися за нас і з нами щоразу, коли ми присвячуємо час на молитву. Вона ніколи нас не покине. Ісус в Кані перетворив воду на вино через Її заступництво. Так і тепер Вона може допомогти перетворити нашу прісну і тьмяну молитву у солодке вино благочестя. Марія вас ніколи не підведе. Покличте Її!
http://www.livingrosary.org.ua