“І сказав Ісус: на суд прийшов Я у світ цей, що незрячі бачили, а зрячі стали сліпими”.
(Євангеліє від Іоанна, гл. 9. 39)
Серед величезної кількості інформації, що обрушується на сучасну людину, є деяка її частина, що стосується багатьох. Це, наприклад, інформація для дачників і городників чи інформація, що містить практичні поради по домоведенню. Є медична інформація, роз'яснювального характеру, що сприяє профілактиці і допомагає в лікуванні різних захворювань. Поруч з медичними добре уживаються рекомендації від деяких сучасних астрологів.
Така інформація від астрологів широко поширюється в спеціальних книгах, брошурах, газетах, журналах, по телебаченню, радіо, у системах телекомунікацій і т.п. У ній говориться про те, що чекає людину в майбутньому, містяться рекомендації для усіх без винятку людей про те, як поводитися в той чи інший період часу. Укладачі гороскопів стверджують, що всі ці корисні для людей зведення вони одержали, нібито, на підставі відомої їм залежності між просторовим розташуванням зірок у космосі і долею окремих людей.
Оскільки поширення гороскопів і всього, що зв'язано з ними придбало масовий характер, а зведення, що містяться в гороскопах мають безпосередній вплив на життя, психіку і душі людей, тому відкинувши упередженість і сумнів, уважно розглянемо даний феномен з погляду його корисності чи шкоди і дамо йому моральну оцінку.
1. Підготовка психіки.
У кожній людині живе бажання подивитися на себе з боку і як би оцінити себе в порівнянні з іншими. Це бажання є нормальною властивістю людської психіки. Воно функціональне і допомагає людині орієнтуватися в соціальному просторі. Ця психічна функція самооцінки розрізняється по ступені її домінування над іншими психічними функціями й у різних людей різна. Крім того, ця функція має різне моральне забарвлення. Іноді це самоспостереження, а іноді самозамилування. Але в будь-якому випадку це спостереження за собою. Різниця виявляється тільки в різній самооцінці.
Кожний бачить себе по-своєму і по-своєму оцінює свою зовнішність, своє поведінку, своє місце в житті серед інших людей, свій духовний світ. Споглядання на себе з боку, самоконтроль і самоаналіз – одне з обов'язкових функцій людської психіки. Споглядання в дзеркалі, прохання до товариша чи подруги охарактеризувати зовнішній вигляд при покупці нового одягу, бажання довідатися, що говорять і думають про вас інші люди – це прояв цієї ж функції.
До неї ж відноситься і бажання довідатися про себе щось нове, невідоме. Цікавість штовхає нас познайомитися зі своїм знаком зодіаку і довідатися про себе щось містичне. Не просто довідатися, що говорять люди, але довідатися, що говорять зірки...! Рідко, хто устоїть перед цим. Усе таємне і малозрозуміле, зовсім не страшне, але цікаве, манить нас з великою силою. От з цієї звичайної цікавості, в основі якого лежить функція самопізнання починається шлях до гороскопів.
На самому початку нам пропонують назвати дату народження. Сама по собі ця дата ховає в собі особливе психологічне значення для кожної людини – деяку сховану містичну таємничість. Це породжується таємницею самого факту зародження нового життя, його незбагненністю.
Справді, ми протягом усього життя виділяємо особливо дату нашого народження. Від неї йде відлік найвизначніших подій життя. Зверніть увагу: у школу ми йдемо через сім років після народження, юнаки йдуть в армію через 18 років після народження, усі відбувається під контролем перерахування прожитих років. І навіть сама смерть настає через визначену кількість часу від народження. Дату свого народження ми називаємо в особливих випадках і тільки тим, кому цілком довіряємо. Наприклад: при заповненні важливих державних чи службових анкет і документів (паспорт, свідоцтво про народження і т.п.), чи знайомим людям до яких відносимося з довірою чи навіть із симпатією. От маленький приклад.
Уявіть собі, що ви їдете в трамваї чи автобусі і до вас звертається деякий громадянин і просить показати йому, де знаходиться така то вулиця. І ви із захопленням розповідаєте йому про це, тому що знаєте, де вона є. А тепер представте, що подібний громадянин зненацька запитує у вас дату вашого народження. Чого б це? Щонайменше, ви подумаєте, що він не зовсім нормальний. Ви уважно придивитеся до нього. У вас виникне почуття напруженої обережності, що при визначених обставинах може перерости в переляк. І звичайно дату народження називати не будете, поки не переконаєтеся в добрих намірах цієї людини і не зможете йому довіритися.
Коли ми називаємо дату свого народження, у нашій психіці спрацьовує той же механізм асоціативних зв'язків, начебто ми показуємо рідну родиму пляму на ділянці свого тіла, припіднімаючи одяг. Дата народження – річ інтимна. У підсвідомості працює рефлекторний зв'язок: дату народження називаю тому, кому довіряю, довіряю тому, кому вже назвав дату народження.
Таким чином, називаючи дату свого народження, ми виявляємо повну довіру запитуючому у нас про неї. Ми як би довіряємо їм маленьку часточку самого себе. Називаючи нашу дату народження укладачам гороскопів, ми автоматично, по дії механізмів нашої психіки, проти свідомості і волі, записуємо їх у своїй душі в список тих, кому цілком довіряємо. Ми це не усвідомлюємо, але ми це робимо. Від такої довіри в нас народжується переконаність в істинності того, що ми в наслідку довідаємося про себе.
2. Нове ім’я.
І от, після цього психологічного факту, що здійснився, випливає наступний „трюк“. Обличчя, яким наша підсвідомість уже „цілком і цілком довіряє“, привласнюють нам нове ім'я, наприклад: Овен, чи Діва, Лев.
Зверніть увагу: спочатку ми, як би, народилися, а потім нам дали ім'я. Усе, як у житті, по сьогоденню. У нашій підсвідомості спрацьовує механізм, що дає нам підстави думати, що це все істинно „про нас“. Нове „ім'я“ „приліплюється“ до нас по мимо нашої волі.
Присвоювання імені – це ще один психічний феномен, що підсилює містичні відчуття, а разом з ним і психічний вплив. Наше ім'я в підсвідомості належить нам як рука, нога чи серце. Воно належить нам, як дата нашого народження. Одержуючи нове ім'я – людина одержує нові якості. Підсвідомо, при одержанні імені психіка підготовляється прийняти в себе ті властивості душі і характеру, що будуть зв'язані з цим ім'ям. Такий психічний механізм працює чітко і напевно.
Наприклад, коли солдата возводять у сержанти, він стає сержантом. Він усвідомлює себе таким і починає відігравати роль сержанта, з усім комплексом учинків, що випливає. Коли ви заходите в транспорт, ви стаєте пасажиром. Коли ви в магазині – ви покупець з усіма зв'язаними з цим умовностями і вчинками. Але коли вас ображають і називають, яким не будь „козлом“ чи „бараном“, ви протестуєте, тому що не хочете ним бути, не хочете прийняти на себе цей образ, а людину, що нав'язує вам такий образ, вважаєте недоброзичливцем...
Але тепер ваша психіка, підготовлена до того, щоб слово, наприклад, „собака“ прийняти, як власне ім'я і навіть з радістю. Ви не сприймаєте це як образу, тому що ваша психіка спеціально підготовлена для прийняття „нового імені“ і, зв'язаної з ним, ролі.
Крім того, вам лестять. Адже привласнюють, нібито, ім'я цілого сузір'я. Це для того, щоб ви краще і швидше дістали внутрішню згоду у своїй душі на ваше нове ім'я. Насправді, вам привласнюють імена звірів і істот – монстрів, а разом з цим непомітно для свідомості вкладають у психіку, а через неї у душу, деякі їхні огидні властивості.
3. Добровільне і необдумане рабство.
Одержавши нове ім'я, наприклад „Терези“ чи „Рак“ людина хоче довідатися докладніше, що це значить? Що це нове „ім'я“ містить у собі, які несе якості? З цього моменту людина керується своїми власними бажання, стосовно “власного” імені. Час сумнівів уже пройшов. У цей момент людина уже не сумнівається, що мова йтиме саме про нього. Психічні механізми, зокрема: функція самопізнання, названа дата народження, прийняте нове ім'я вже підготували йому дзеркало, у якому він побачить, як йому здається, саме, себе.
І навіть якщо людина побачить в описі деякі речі, що не зовсім сподобалися , самолюбство підкаже йому відноситися до них поблажливо й у кінцевому рахунку прийняти ці „шорсткості“, як приймаються прищики чи зморщечки на обличчі, коли дивитися в дзеркало.
По зовнішніх відчуттях у цей момент людину випробовує лише легка цікавість. Причому ні якої шкоди для себе вона при цьому, природно, не відчуває.
Не володіючи мінімумом чи, маючи неясне представлення про духовний світ і його закони, ми, як первісні люди, не відаючи небезпеки, пробуємо на смак плоди з нового дерева. І якщо відразу не вмираємо, то вважаємо плоди їстівними, не розуміючи, що отрута може діяти потаємно і повільно, але не менш руйнівно.
Тепер людині зачитують (чи він зачитує сам) ті характерні риси, що, нібито, належать тільки йому. І людина без особливих сумнівів приймає ці властивості і риси, як приймають власне відображення в дзеркалі. Ні якого сумніву, що „це я і є“.
При цьому людина дивується, уважно розглядає „свої“ риси, тому що подібне відображення бачить уперше. Переважна більшість рис йому подобаються, багато які з них просто влаштовують його, а от деякі він не відразу може оцінити і думає про них, як би приміряючи на себе. Людина вже поспішає запам'ятати весь опис, щоб потім згадувати і насолоджуватися що сподобалось і міркувати про це, як про своє. Тепер уже всі, доведені до людини риси, у його підсвідомості належать йому і тільки йому „на віки“. Від нині, він буде реагувати на своє нове „ім'я“, як на щире. Де б і коли б він його не почув чи не прочитав, відразу буде асоціювати його зі своєю особистістю. І навпроти, якщо людина помітить у собі якісь риси і довідається про них як про властивості свого знака, вона відразу згадає своє „нове ім'я“ і ще більше упевниться в „істинності і справедливості“ усього, що йому раніше повідомили . Коло замкнулося. У механіці є таке вираження: “Гайка працює на повне затягування”. Людина як би одержує довічне щеплення, але тільки, на жаль, не від хвороби, а від істини.
4. Гороскоп як фатум.
Для людини зміст гороскопу стає якби безперечною істиною підкріпленою авторитетом з інших сфер. Якщо великий і таємничий Космос розташував зірки особливим образом так, що нам довелось народитися під визначеним сузір'ям , то ми нічого не можемо змінити: ні переставити зірки, ні народитися знову в інший день. Значить усе, що випливає з цього положення, духовні і характерні властивості , істинно наші. І ми тепер, зобов'язані цими властивостями пишається. Мало того. Тепер ми запрограмовані на те, що всі привласнені нам риси характеру і духовних властивостей незмінні для нас до смерті. І от у цьому криється найбільша духовна небезпека, шкода для людської душі і його земного життя. Але про це нижче.
Давайте разом спробуємо зрозуміти, що ми про довідуємося себе в описах рис характеру і щиросердечних властивостей, які нам пропонують, як істинно наші.
Аналіз людської свідомості сформованої гороскопом
1. Індивідуальні і загальні особливості.
З одного боку, як ми вже говорили, нашу психіку до цього „добре підготували“ попередньо. З іншого боку, усю цю психічну конструкцію зміцнюють до величини „незламності“, тому що повідомляють нам дійсно наші особисті риси. Так, так! Не дивуйтеся, істинно наші особисті риси. Тільки одну дванадцяту частину від усіх. Тому що всі, перераховані в різних гороскопах людські риси і властивості , властиві особисто кожній людині і, в однаковій мірі, усім людям. А нам повідомляють тільки одну частину з дванадцяти по числу знаків. Ефект підсилюється особливим, добре продуманим психологічним трактуванням самих характеристик – ознак. От ці ознаки, об'єднані з усіх знаків китайського гороскопа.
Якості: суперечливі, спритні, обдаровані особистості, винахідливі, глибоко мислячі, працьовиті, ненадійні, вірні, чесні, хоробрі, здатні до самопожертви, чесні і мужні, ощадливі, терплячі і небагатослівні, можуть бути ексцентричними, нетерплячими, легко виходять із себе, бувають підозрілими й егоїстичними, енергійні, легко збудливі, іноді різкі і вперті, наділені мудрістю, багато іноді говорять, гарного характеру, талановиті, самовпевнені, знають собі ціну, не байдужі до протилежної статі.
А ось окремі репліки і зауваження: багато хто домагаються слави, віддані своїй роботі, плани, що вони виношують завжди реалізують, володіють кращими людськими рисами, уселяють довіру, дивляться на багато речей критично і славляться гострою мовою, стоять за справедливість і знають, за що борються, з них виходять гарні керівники, не відступають, не складають зброї, діють часом під впливом хвилинного пориву, у люті не знають границь, не люблять, коли їм суперечать, у цілому – сильні особистості. Мають яскраву індивідуальність, талановиті і честолюбні, швидко рятуються від своїх оман, здібні, однак м’якосерді, покладаються тільки на себе, фінансові справи у них завжди прекрасні, уміють розпоряджатися грошима, обожнюють бути в центрі подій, люблять розваги, знають у які двері постукають у випадку лиха, легко піддаються лестощам.
Зверніть увагу, серед усіх цих якостей і характеристик ви не зустрінете, наприклад таких, як: брехливий, підлий, злодійкуватий, блудний, жадібний, злий і т.п. Це пояснюється тим, що нашій психіці пропонують те, що вона із задоволенням може прийняти. Їй пропонують „смачну їжу“. Говорячи простіше, нам просто лестять. А оскільки усі ми, в тій чи іншій ступені марнолюбні, легко піддаємося на лестощі.
2. Властивості, пропоновані гороскопом з погляду християнських чеснот.
Тепер, щоб продовжити наш аналіз спробуємо систематизувати приведені вище якості й об'єднати їх в укрупнені форми.
Якості, що характеризують присутність гордості: нетерплячі, легко виходять із себе, бувають підозрілими й егоїстичними, легко збудливі, іноді різкі і вперті, самовпевнені, знають собі ціну, примхливі, покладаються тільки на себе, у люті не знають границь, не люблять, коли їм суперечать.
Якості, що характеризують присутність марнославства: суперечливі, спритні, ненадійні, можуть бути ексцентричні, багато іноді говорять, багато хто домагаються слави, плани, що вони виношують, завжди реалізують, дивляться на багато речей критично і славляться гострою мовою, діють часом під впливом хвилинного пориву, обожнюють бути в центрі подій, люблять розваги, легко піддаються лестощам.
Якості, що залишилися: обдаровані особистості, винахідливі, глибокі мислителі, працьовиті, вірні, чесні, хоробрі, здатні до самопожертви, чесні і мужні, ощадливі, терплячі і небагатослівні, наділені мудрістю, гарного характеру, талановиті, не байдужі до протилежної статі.
Як бачите, усі якості розділилися на три основних групи. У першій усі властиві гордині, у другій – марнославству, а в третій групі – „похвальні оди“, їжа нашому самолюбству, що із задоволенням приймає у свідомість усі такі похвали.
3. Всезагальність деяких пороків та їх легалізація через гороскоп.
Усі ці три властивості гордість, марнославство і самолюбство, на жаль, належать переважній більшості людей. З погляду моральності вони є порочними властивостями, і представляють із себе гріховні пристрасті. Але про це мова йтиме нижче. Отже, підведемо деякі підсумки. Ґрунтуючись на природній людській цікавості, бажанні довідатися про себе, що не будь нове, ми повідомляємо дату нашого народження, людям, чия діяльність оповита ореолом таємничості і містичного туману. Взамін на нашу довіру, ці люди повідомляють нам наше нове містичне ім'я і цим підготовляють нашу психіку до прийняття наступної інформації, як істинної. Після цього нам повідомляють деякі людські риси, властивим усім без винятку людям у тій чи іншій мірі, що заздалегідь підготовлена психіка сприймає з повною довірою, як свої власні. Тепер людина зачувши, де не будь своє нове ім'я, реагує на нього так, начебто мова йде саме про нього. І навпаки, якщо людина зауважує в собі чи інших риси характеру, що запам'яталися, він відразу згадує „ім'я“ того знака, якому вони належать і цим фактом усе пояснює, а себе виправдовує чи пишається собою. Таким чином, людина міцно прив'язується до нав'язаних їй помилкових істин.
Весь зовнішній антураж сучасних звіздарів відповідним чином обставлений. Товсті древні книги, що нібито “не брешуть” повинні створити враження науковості й обґрунтованості. Величезна кількість цифр, підрахунків, графіків, астрономічних розрахунків і т.п. остаточно збивають людей з толку. Працює ціла індустрія обману.
Дійсно, накопичений великий досвід психологічної обробки , паперу списано багато, є багато своїх секретів. Немає тільки правди й істини.
Усякий чесний професійний психолог зможе докладніше пояснити подібний феномен маніпуляції з психікою. Це звичайний, але глобальний і дуже дохідний, психологічний фокус, попросту – трюк, як у цирку. Але, на жаль, не все так безвинно і весело. Цей трюк придбав масштаби масового психозу. Його психічна сила нагадує нав'язливий невроз, а під його впливом, спотворюється дійсність і калічаться долі людей, тому що людині брехливо доводять до свідомості, що всі названі порочні риси і властивості до смерті тіла незмінно належать йому.
Усе, що було вище описане, лише прелюдія до розкриття тієї великої небезпеки, що несуть нам сучасні астрологи.
Чому служить усе, що було вище сказане? Відповідь проста: у нашому матеріальному, земному світі це служить грошам. Чому і кому це служить у духовному світі, здогадатись не важко.
Одержавши відповідну психічну прив'язку до нового імені і його властивостей, ви купите „свої особисті“ астрологічні прогнози, ви купите зв'язані з цим книги і будь-яку іншу інформацію. Манлива таємниця вашого особистого майбутнього неухильно і постійно надить до своєї розгадки. Шлях до цього вам уже вказали астрологи. Вони запевнили вас, що „відмінно знають вашу особистість“, продемонстрували „математичну точність“ у визначенні ваших особистих якостей по розташуванню зірок у момент народження. Ви, безсумнівно, довіряєте астрологам і залишається тільки запитати в них про майбутнє.
Багато розуму не треба, що б пророчити, що в даний момент, коли ви читаєте ці рядки, ви або сидите, або стоїте, або лежите. У крайньому випадку, напівлежите. От, приблизно, по такому принципі будуються астрологічні прогнози наших астрологів. Зверніть увагу як міняється картина нашого „майбутнього“ якщо подивитися на неї тверезо, позбувшись від впливу оп'яняючих чарів психологічного впливу спеціально продуманих фраз.
На перший погляд ці „астрологічні прогнози“ створюють враження милих необразливих добрих рад, універсальних для всіх і в будь-який час року. Однак, переглянувши велику їхню кількість, я мав можливість переконатися в тім, що крім обману, ці прогнози нічого в собі не містять. Тому перейдемо до питання про шкоду цих, на перший погляд необразливих і смішних психологічних фокусів, щоб і ви могли переконатися в справедливості цих слів.64
Духовні наслідки довіри гороскопам.
1. Безневинні фокуси чи смертельна отрута?
Усі ми вийшли з того часу, коли наші представлення про навколишній нас світі трактувалися однобоко і тому перекручено. Багато хто з нас обтяжені, так званим, матеріалістичним світоглядом і виправляти це положення дуже складно. Однак для розуміння багатьох речей нам поступово приходиться трансформувати свої представлення про навколишній світ. Для того щоб дати правильну оцінку усьому, про що було сказано вище, розглянемо проблему глибше.
Усяке людське життя на землі починається зачаттям у материнському лоні. З цього моменту починається людський розвиток, що не припиняється до самої фізичної смерті тіла. Весь цей шлях розвитку поділяється на окремі періоди.
Перший називається періодом внутрішньоутробного розвитку. У цей період іде надскладний процес формування майбутнього людського організму, що готується жити самостійно, окремо від організму матері.
Другий називається періодом фізіологічного розвитку. Він починається від моменту народження і закінчується у період настання статевої зрілості. Але для нормального функціонування організм повинний пройти ще період фізичного розвитку. Він починається від народження і закінчується у віці 18 –22 років. До цього моменту організм остаточно формується, набирає потрібну масу, міцніє, дорослішає. Дорослішання тіла має на увазі крім іншого так само придбання потрібних психологічних властивостей і якостей, соціальну і психологічну адаптацію в середовищі дорослих людей. Молодий чоловік до цього віку стає здатним виконувати будь-як працю і стати батьком. Молода дівчина тепер остаточно стає здатною стати здоровою матір'ю. І вони стають у стані організувати нову родину, щоб відокремиться від їхніх родин, і піти в самостійне велике життя. Це життя багато в чому буде залежати від тієї підготовки, що вони одержали в період розвитку.
Існує ще четвертий і самий головний період розвитку – це період духовного розвитку і формування душі. Він починається від зачаття і закінчується смертю фізичного тіла людини. Найбільше інтенсивно цей процес протікає в зрілі роки людини. За цей період формується людська душа – субстанція, що відокремлюється від умираючого тіла і переходить в іншу площину буття для самостійного вічного життя.
Щоб краще зрозуміти про те, що таке „душа“ подивимося на проблему з іншої сторони.
Почнемо з тіла. Не вдаючись у подробиці анатомії людини, звернемо увагу на нервову систему. Подібно тому, як видимий очима магніт породжує невидимі магнітні хвилі, так видимий організм людини породжує невидиму оком психіку. Як по русі металевих предметів можна визначити вплив на них магнітних хвиль, так по поводженню людини можна визначити стан його психіки.
Вона базується на нервовій системі людини, як гриб на субстраті і нерозривно з нею зв’язана. Оскільки психіка продукт організму , то від стану організму залежить і психіка. У свою чергу через психіку можна вплинути на весь організм у цілому. Прикладів цьому багато.
Психіка вся рухлива. Вона як би пульсує, живе. Психіка має здатність видозмінюватися, пристосовуватися в широких межах у залежності від потреби людини, демонструючи ті чи інші якості. У поняття „психіка“ входять: умовні і безумовні рефлекси і їхній складні комплекси, відчуття, мислення, мова, інтуїція, свідомість, підсвідомість, прояви захворювань нервової системи, темперамент, здатність мислити і т.п.
Особливість психіки полягає в тому, що вона не тільки забезпечує складне функціональне існування організму в навколишнім середовищі, але і сама у свою чергу є навколишньою оболонкою чи середовищем. Подібно тому, як у яйці розвивається зародок, у надрах психіки живе, розвивається і функціонує безсмертна людська душа. Вона ядро і центр психіки. Психіка – посередник між душею і тілом.
Душа – це невидима оком субстанція, насіння якої закладається Всемогутнім Творцем у саму таємну основу життя людини. Представлення про те, як це відбувається щораз і з кожною людиною, розчиняються в океані незнання Великої Божественної Таємниці. Закладений у нас Творцем уроджений інстинкт самозбереження – це інструмент захисту душі, щоб вона мала досить часу для дозрівання і підготовки до виходу в духовний простір. За допомогою душі здійснюється прямий зв'язок людини з Богом. Духовно недорозвинені душі не можуть здійснити такий зв'язок на практиці. Ціль розвитку і дозрівання душі – з'єднання її з Богом, у Святий Тройці Шанованому.
Багато людських душ гинуть від власних пороків і впливу злих духовних сил - ворогів нашого спасіння.
До таких шкідливих впливів на нашу душу варто віднести вплив творів різного роду астрологів. Вони, діючи через психіку, переконують нас, навіть проти нашої волі, у тім, що: Гріховні і не рятівні по своїй суті духовні якості є нібито нормальними і цілком прийнятними якостями. Це такі, як: гордість, марнославство, зарозумілість; духовні якості, що ми в собі виявляємо, є нібито вічними і незмінними. І ми не в змозі їх змінити до кращого; крім того, у так званих „астрологічних прогнозах“ автори їх, даючи поради на кожен день, спонукають нас ходити егоїстично, гордовито, самолюбиво, марнолюбно, з підозрою і недовірою до інших.
Але саме головне, що трактування всіх психологічних установок, що даються в гороскопах, зміст сказаного в них, виключає присутність і вирішальний вплив на наше життя Бога – Творця всіх сущих.
Ми, люди, діючи в житті під керівництвом порочних пристрастей і гріховних оман, робимо цілий ряд, життєвих помилок, що часто приводять до втрат і страждань тут на Землі і, що приводять до загибелі душі, після фізичної смерті тіла. Якщо не усвідомлюємо цього своєчасно, то процес визрівання душі буде перерваний назавжди. Наша душа – умістилище Духа.
Дух – це те, що спонукує нас говорити визначені речі, робити конкретні справи, робити конкретні вчинки. Це те, що народжує в нас помисли і наміри. Дух – предтеча думки. Дух – це те, що направляє рефлекторні реакції нашої психіки по тому чи іншому шляху, що обновляє наші асоціативні зв'язки і змінює сутність відповідних дій на ті чи інші подразники. Дух наповняє душу, він може бути злим і добрим. У залежності від того, який дух зараз панує у душі, формуються відповідні відчуття, думки і наміри.
Наприклад: дух ледарства відхиляє нас від роботи, спонукає до невизначеного відпочинку і неробства. Він, виправдуючи це наше поводження, приведе різні доводи, що пролунають усередині нас нашим власним голосом. Чи інший приклад. Дух терпіння спонукає нас наполегливо продовжити нашу корисну діяльність, незважаючи на утому. І в душі зазвучить голос, що побадьориє нас і підкаже, щось у допомогу. Легко розпізнати дух гніву по його різноманітних проявах у людях.
Дух – це не властивості характеру людини, це не властивості душі, це те, що її наповняє в той чи інший відрізок часу. Деякі настрої духу знаходяться в душі дуже довго, інші відвідують її лише на миті. Найчастіше в душі знаходять одночасно багато різних настроїв, але якийсь один домінує над іншими. Настрої духу можуть боротись один з одним, злі і добрі між собою, злі і злі між собою, але добрі з добрими ніколи.
Ці настрої приходять не тільки з простору духовного світу, але можуть генеруватися самими людьми. Вони можуть передаватися від людини до людини, у тому числі, через слово - почуте чи прочитане. Прочитане нами в гороскопах слово, наповняє нашу душу гордовитим і марнолюбним духом, що гублять її, як отрута.
Суть дозрівання і розвитку душі полягає у звільненні й очищенні її від гріховної сутності, успадкованої від згрішивших прабатьків – Адама й Єви, і захисту її від згубного впливу злих зовнішніх сил.
3. Душа і її „природні“ пороки.
Гріховні пристрасті – це душевні пороки, що укоренилися в душі людини і через звичку зробилися як би природною її властивістю. Вони подібні застарілим хронічним хворобам. Їхнє виникнення й укорінення в душі є наслідок нашої гріховності, успадкованої від прабатьків – перших людей.
Виділяють всього вісім пристрастей. Це є: гордість, марнославство, об’їдання, сріблолюбство , блуд, гнів, зневіра, сум. По суті, ці гріховні пристрасті ті ж злі настрої духу, тільки особливого роду. Це як би духовні важелі. Вони міцно сидять у душі кожної людини, що ще не устигла від них позбутися.
Позбутися від таких пристрастей – вершина духовного удосконалення, його досконалість. Безпристрасні люди з'єднуються з Богом, будучи ще тут на Землі. Такі люди одержують від Бога особливі, надприродні дарування. Що б змінити своє майбутнє до кращого, придбати впевненість у ньому, а головне врятувати душу, досить хоча б потіснити гріховні пристрасті, не даючи їм виявляти себе. Займатися цим треба свідомо і щодня. Від того, як пройде період дозрівання душі тут на землі, і які вона придбає духовні властивості, залежить те місцезнаходження і стан у загробному світі, у якому нашій душі.
apologet.kiev.ua