Окрім формування характеру й вибору стану, молоді люди також вирішують важливе для пізнішого життя питання майбутнього домашнього вогнища. Першу любов старші не повинні висміювати, але високо цінувати й сприймати у відповідному світлі.
1. Перше серйозне кохання
Це дуже важлива справа, оскільки вона і є немовби віссю, навколо якої обертаються у цей час усі думки, почуття і плани молодих осіб. Це найбільш ризикована справа, оскільки через брак досвіду людина наражається на різні обмани і розчарування. Саме в цей час молоді люди потребують як ніколи допомоги й розсудливої поради, хоча не завжди їх сприймають, особливо, якщо ці поради не співпадають з їхніми власними прагненнями. Тільки особа, до якої вони мають особливу довіру, спроможна пояснити їм багато чого, навіть якщо інколи на це потрібно буде витратити багато часу й сил.
Варто відзначити, що батьки покликані в першу чергу відіграти роль таких людей, до яких дитина прийде за порадою. Якщо до цього вони добре виховували свою дитину, то й тепер зможуть вплинути на її почуття, вберегти від можливих небезпек. Оскільки цієї батьківської допомоги потребують молоді люди обох статей як при попередньому знайомстві, так ще більше після заручин, які накладають вже взаємні обов'язки і дають певну запоруку майбутнього зв'язку, ми постараємося подати коротко найважливіші вказівки щодо цих обох періодів.
2. Реальне і тверезе оцінювання людей
Зав'язання тривалих знайомств є нелегкою справою. Щоразу більше зустрічаємо безсоромних і неморальних людей, які уміють говорити солодкі слова і давати великі обіцянки. Їхніми жертвами стають передусім невинні особи, які схильні бачити власні достоїнства в інших і приймають їхні освідчення з такою простотою серця, до якої звикли від дитинства. Звідси виникає багато розчарувань і поразок у житті, - тому на батьків також покладено відповідальність, щоби підтримували і перестерігали своїх дітей.
Ця допомога є завжди потрібною, оскільки певне засліплення є неминучою вадою усіх закоханих, які бачать один в одному тільки добре, закриваючи очі на вади, а навіть якщо побачать їх, то щиро вірять, що "все буде добре" і тим самим грішать надмірним оптимізмом і легковірністю. Інколи результат виправдовує сподівання, проте все таки частіше це бачення через призму ідеалу, але без тверезого бачення, застанови, залишає відбиток на майбутньому житті. Часто вже перші дні після шлюбу розвінчують оманливі уявлення і відкривають очі, але вже запізно. Ми могли б уберегти своїх дітей від багатьох розчарувань, якби від самого малку привчали їх до обережності і тверезого погляду на світ, до оцінювання людей на підставі їхніх вчинків, а не слів.
3. Панування над собою, взаємна пошана
В особистому спілкуванні наречені повинні пам'ятати про особливі вимоги у ставленні один до одного. Найважливішими завданнями чоловіка - є шанувати гідність жінки, без якої любов до неї ніколи не буде правдивою любов'ю, лише егоїзмом, який приведе зі собою найгірші наслідки. Якщо батьки зауважать, що хлопець надто вільно починає спілкуватися з їхньою дочкою, занадто довірливо й не завжди відповідно висловлюється, вони можуть боятися цього зв'язку й перестерегти її завчасно: так чинять легкодумні чоловіки, шукаючи в першу чергу задоволення власних пристрастей, а не щастя інших - вони не вміють панувати над собою і тому не є для неї відповідним партнером.
Такі люди часто живуть під гаслами: "уживання життя", "вільної волі", "вищої моральності", за якими криється душа без віри і моральних засад. По-іншому поводиться шляхетний чоловік, хлопець: слабкість і делікатність жінки, дівчини пробуджують у ньому почуття лицарства. Він намагається шукати в жінці передусім людину, а не особу протилежної статі, бачачи в ній не лише чуттєву сторону, але швидше душу жінки з її прекрасними рисами, які, відповідно розвинені і, зустрічаючись із шляхетною чоловічою природою гармонійно поєднуються з нею і приносять щастя майбутньому подружжю.
Від найменших літ батьки повинні привчати своїх дочок вимагати поваги від хлопця, або в іншому випадку розірвати з ним стосунки; щоби вони глибоко зрозуміли, що така поведінка є невід'ємною від суті справжньої жіночності, від якої залежить їхня гідність і пошана. Оскільки, через надмірну свободу поведінки вони пробуджують, попри видимий успіх, завжди в чоловікові певну нехіть, часом навіть погорду, і втрачають пошану до себе як до жінки. Жінки також повинні пам'ятати, що привабливість, яка притаманна їм, є чимсь милим і навіть потрібним, а неприродне і нездорове кокетство часто є нав'язуванням себе чоловікові. Природні стосунки між нареченими є можливими лише при правдивому пануванні над собою. Тому кожна дівчина і кожен хлопець, який не є глибоко релігійним і не має стійкого характеру, завжди дають слушну підставу для сумнівів, чи їхній зв'язок буде щасливим.
4. Усвідомлення гідності і мети подружжя
У час дозрівання батьки мають виробити у дітей розуміння щодо подружжя і його обов'язків. Це буде увінчанням виховання у чистоті звичаїв, які давали дітям від перших літ життя. Попри природне розуміння, тоді треба порушити ще багато питань. Передусім варто очистити поняття любові. Оскільки людина складається з душі і тіла, то і любов буде обіймати духовну й емоційну сфери буття, але перша мусить верховодити. Зв'язок двох людей, які люблять один одного - це передусім зв'язок душ, які повинні бути сповнені жертвенної любові і взаємної пошани. Потрібно правдиво показати гідність і мету подружжя.
Воно повинно бути зв'язком двох людей, відданих один одному цілковито і назавжди, які прагнуть йти разом усе життя, щоби взаємно допомагати у всьому. Вони бажають цю любов перелити на дітей, у них жити далі, виховуючи їх якнайкраще на службу Богові та людям. Тільки подруги, які нічого не занедбали зі свого боку, щоб відповісти вище зазначеним вимогам, можуть з радістю дивитися на своє життя і стануть спокійно перед Богом, бо вони виконали свій обов'язок.
Батьки повинні докладно навчати сина й дочку щодо подружніх обов'язків і прав, особливо щодо того, що не можна тим Божим задумом, який природно веде до зачаття дитини, егоїстично зловживати через застосування штучних протизаплідних засобів, або для переривання вагітності. Хто не хоче мати більше дітей хай збереже необхідну стриманість, пошанує Боже право і гідність партнера, а для того, щоб виявити свою любов існує багато різних благородних шляхів.
Особливо батьки дочки, вихованої на християнських засадах, повинні переконатися у порядності нареченого, щоб не віддати свою дитину на муки і страждання. Дівчатам слід прищеплювати високі поняття про гідність материнства і його прагнення, щоби протидіяти нинішньому егоїзмові, який велить їм шукати тільки приємностей і уникати всіх трудів.
Переклад з польської. о. Станіслав Подоленський, ТІ. Педагогічний підручник. Порадник для батьків і вихователів, Краків 1930. Греко-Католицька Традиція 7, липень 2014 р.Б. / http://www.saintjosaphat.org